Czy deklaracja PIT-5 jest obowiązkowa? W jakiej sytuacji warto ją sporządzić?


19 listopada 2013 2 min. czytania

Wyliczenie i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Trzeba to robić bez składania deklaracji informujących o wysokości wpłacanych kwot. Część właścicieli firm pewnie jeszcze pamięta, że jakiś czas temu służył do tego PIT-5. I choć od 2007 roku nie ma obowiązku jego składania to część przedsiębiorców nadal go sporządza i przechowuje. Z czego to wynika?

Nie istnieje, ale jest używany

Kiedy przed kilkoma laty zniesiono konieczność comiesięcznego wypełniania np. deklaracji PIT-5, 5L, CIT-2 czy PIT-4 sporo osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą było z tego faktu zadowolonych. Oznaczało to w końcu oszczędność czasu i zmniejszenie ilości „wytwarzanej” dokumentacji. Dziś, jakby wbrew tamtym odczuciom, niektóre z nich w dalszym ciągu sporządzają, drukują i przechowują PIT-5.

Nostalgia czy może nieznajomość przepisów? Nic z tych rzeczy. PIT-5 może być przydatny w prowadzeniu działalności, bo pozwala w łatwy sposób wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy.

Kiedy warto sporządzać deklarację PIT-5_

Deklaracja PIT-5 dowodem przy kontroli

PIT-5 składali podatnicy rozliczający zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oraz uzyskujący przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy bądź umów podobnych. Formularz pozwalał np.

  • ustalić kwotę dochodu (bądź straty),
  • wykazać odliczenie od dochodu,
  • wykazać odliczenie od podatku.

Tym samym wyjaśniał dlaczego w konkretnym danym okresie zaliczka na podatek dochodowy miała taką, a nie inną wysokość. To szczególnie przydatne w przypadku kontroli skarbowej. PIT-5 był bowiem dowodem na to czy przedsiębiorca poprawnie wyliczył zaliczkę na podatek dochodowy.

A właściwie często jest również i dzisiaj. O ile właściciel firmy decyduje się, by z tego formularza w dalszym ciągu korzystać. Obliczoną na podstawie deklaracji PIT-5 zaliczkę można odprowadzać do urzędu skarbowego co miesiąc lub kwartalnie (do 20 dnia następującego po rozliczanym miesiącu bądź kwartale).

Wydrukuj PIT-5 w inFakcie

Formularza nie trzeba jednak tworzyć samodzielnie. Możesz do tego celu skorzystać z inFaktu. Żeby dzięki jego pomocy utworzyć PIT-5 wystarczy zapisać w aplikacji kwoty przychodów, a także dodać koszty uzyskania przychodów. W oparciu o te dane program sam utworzy dokument wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy, czyli dawny PIT-5 lub PIT-5L.

Teraz wystarczy go zapisać w formacie PDF, a następnie wydrukować i już można przechowywać z pozostałymi dokumentami. Na wypadek kontroli – jak znalazł.

Aby wydrukować PIT-5 należy zajrzeć do zakładki Księgowość i kliknąć w sekcję – Podatek dochodowy.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu