Czy opony zimowe i wymianę można zaliczyć do kosztów firmowych?


14 września 2012 2 min. czytania

Rządzący szykują nam obowiązek jazdy na zimówkach już od 1 listopada. Co prawda przepis jeszcze nie wszedł w życie, ale warto zawczasu wyposażyć się w opony zimowe. Czy wydatki na kupno opon zimowych i wymianę można zaliczyć do kosztów firmowych? Czy pozwalają odliczyć VAT?

Generalnie odpowiedź brzmi: tak, wydatek na zakup i wymianę opon może dla przedsiębiorcy stanowić koszt uzyskania przychodu.

Aczkolwiek kwota rozliczenia zależy od sposobu, w jaki firma użytkuje samochód.

Samochód prywatny lub wypożyczony

Przedsiębiorca może wykorzystywać do celów firmowych pojazd prywatny lub pożyczony (na podstawie umowy użyczenia). W takim przypadku należy jednak za każdy miesiąc sporządzać ewidencję przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówkę. Z tego dokumentu wynika maksymalna kwota, którą można w danym okresie rozliczyć w związku z wydatkami na samochód. Oczywiście w kilometrówce można zapisywać tylko wyjazdy w celach służbowych.

W takim przypadku, wydatek na opony i wymianę opon (oraz wszelkie inne wydatki, np. na benzynę) można zakwalifikować do kosztów firmowych tylko do wysokości wynikającej z kilometrówki.

Tajniki rozliczania kilometrówki w inFakcie opisaliśmy tutaj.

Samochód w majątku firmy

Druga opcja, to wprowadzenie samochodu do majątku firmowego, czyli zapisanie go w ewidencji środków trwałych. W inFakcie dokonuje się tego opcją Dodaj pojazd. Taki samochód musi być własnością lub współwłasnością przedsiębiorcy.

Jeżeli samochód jest częścią majątku firmy, nie trzeba sporządzać kilometrówki. Wówczas można rozliczać wydatki poniesione w związku z takim samochodem bez limitów, w tym zakup opon zimowych i wymianę letnich na zimowe.

Czy od opon i wymiany można odliczyć VAT?

Tutaj dobra wiadomość dla VAT-owców – tak, zakup opon oraz wydatek na wymianę opon pozwalają odliczyć VAT. Wystarczy tylko upewnić się, że sprzedawca oraz serwisant wystawią na towar lub usługę fakturę VAT o odpowiedniej treści. Jeśli zapomnieliśmy wziąć fakturę w momencie zakupu – nic straconego. Mając paragon, można upomnieć się o fakturę jeszcze przez 7 dni.

Opony zimowe – wkrótce koniecznością?

Temat opon zimowych może już wkrótce okazać się szczególnie ważny: posłowie rozważają wprowadzenie w tym roku zmian w kodeksie drogowym nakazujących jazdę na oponach zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca. Za brak opon zimowych ma grozić mandat w wysokości 500 zł.

Wygląda na to, że kierowcy, którzy czekali z zakupem i wymianą opon do grudnia, będą musieli się pośpieszyć.

fot. y_katsuuu

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu