Czy przedsiębiorca musi mieć konto na firmę, czy może rozliczać się poprzez swój rachunek osobisty?


7 marca 2015 1 min. czytania

Prowadząc własną działalność właściwie nie da się uniknąć założenia konta w banku. Dla niektórych przedsiębiorców to wręcz konieczność wynikająca z przepisów. Jednak czy zawsze musi to być konto firmowe, a może wystarczy rachunek osobisty?

Część z polskich przedsiębiorców musi posiadać konto bankowe. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy dokonują rozliczeń bezgotówkowych, np. sprzedają na rzecz innych firm.

Tyle, że wcale nie musi to być konto specjalnie założone na firmę. Jak najbardziej można do celów działalności korzystać z prywatnego rachunku. Odpowiedni numer trzeba tylko podać w formularzu CEIDG-1.

Założenie konta firmowego może się jednak opłacać. To bowiem idealny sposób na oddzielenie finansów firmowych od prywatnych. Oczywiście przedsiębiorca, który korzysta w działalności z konta prywatnego może je zmienić na firmowe. Wymaga to tylko aktualizacji wpisu do CEIDG.

Chcesz wystartować z własną działalnością w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.
  • Prowadź samodzielnie prostą księgowość online lub wybierz jednego ze  sprawdzonych księgowych, który może za darmo założyć firmę dla Ciebie, z minimum formalności.
  • Zyskaj ułatwiony dostęp do finansowania działalności.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.