Zakup kasy fiskalnej – to może być spory problem dla wielu przedsiębiorców. Kasa w firmie to dodatkowe obowiązki związane z paragonami, raportami, przeglądami technicznymi, itd. W dodatku przepisy pozwalające uniknąć kasy fiskalnej nie należą do prostych. I właśnie w tym pomoże Wam ten artykuł.

Krok 1: Czy przepisy nie nakazują odgórnie stosować kasę fiskalną?

Pierwszy krok do sprawdzenia czy musisz stosować kasę fiskalną dotyczy rodzaju sprzedaży. Są takie branże, w których stosowanie kasy fiskalnej jest odgórnie nakazane. Dotyczy to m.in. przedsiębiorców, którzy sprzedają:

 • papierosy i alkohol,
 • sprzęt radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny (w tym używany),
 • wyroby z metali szlachetnych (np. biżuteria),
 • oprogramowanie i muzykę na płytach, czy kartach pamięci,
 • części i akcesoria samochodeowe,
 • sprzęt fotograficzny (z wyłączeniem części i akcesoriów).

Oprócz tego kasę fiskalną muszą stosować taksówkarze. Pełną listę można znaleźć w tym rozporządzeniu.

Krok 2: Kim są klienci?

Druga ważna kwestia dotyczy statusu klientów. Ogólnie, kasę fiskalną trzeba rozważać wtedy, gdy sprzedaż prowadzi się na rzecz konsumentów. Gdy klienci to wyłącznie inni przedsiębiorcy kasy fiskalnej nie stosuje się.

Krok 3: Czy przepisy nie przewidują odgórnego zwolnienia z kasy dla danej branży?

Przepisy o zwolnieniach z kasy fiskalnej nie należą do prostych. Całość przepisów można znaleźć tutaj, a poniżej opisujemy kilka wybranych i często stosowanych zwolnień.

Przepisy o zwolnieniach można podzielić na związane z rodzajem sprzedaży, sposobem jej dokumentowania oraz limitem kwotowym sprzedaży.

Kasy fiskalnej nie muszą stosować przedsiębiorcy zajmujący się usługami:

 • pocztowymi i kurierskimi,
 • finansowymi,
 • w zakresie edukacji (z wyjątkami),
 • hotelarskimi.

Krok 4: Czy przepisy nie przewidują innego rodzaju zwolnienia?

Zwolnienie z kasy fiskalnej nie musi jednak opierać się na rodzaju sprzedaży. Są też zwolnienia związane z innymi wytycznymi. Oto 2 z nich.

1. Kasy fiskalnej nie trzeba stosować, jeśli:

 • płatność za usługę lub towar sprzedawany wysyłkowo następuje na rachunek bankowy przedsiębiorcy oraz
 • przedsiębiorca prowadzi ewidencję sprzedaży pozwalającą połączyć płatność z transakcją (w przypadku sprzedaży wysyłkowej wymaga to zapisywania adresów nabywców).

To popularne zwolnienie można stosować np. prowadząc sprzedaż online, np. gier, czy muzyki w formie plików pobieranych z Internetu. Więcej na ten temat można przeczytać w tym poście.

2. Kasy fiskalnej nie trzeba stosować, jeśli każde świadczenie na rzecz osoby nieprowadzącej działalności jest dokumentowane fakturą, o ile liczba takich transakcji w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50 dla mniej niż 20 odbiorców.

Krok 5: Zwolnienie na podstawie limitu sprzedaży – ile wynosi i jak je obliczyć?

Ostatnie zwolnienie o którym trzeba pamiętać to roczny limit sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności.

Kasy fiskalnej nie trzeba stosować do kwoty 20 tys. zł sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Dla nowych przsedsiębiorców w pierwszym roku prowadzenia działalności ten limit oblicza się proporcjonalnie do czasu pozostałego do końca roku.

Warto jednak wiedzieć, że transakcje dające zwolnienie na innej podstawie (np. wymienione powyżej) nie są wliczane do limitu. Co to oznacza w praktyce?

Załóżmy, że przedsiębiorca świadczy usługę online za którą klienci płacą przelewami.

Standardowo opisują przelewy ręcznie w taki sposób, że zawsze wiadomo czego konkretnie dotyczy płatność – dzięki temu przysługuje zwolnienie. Jeśli jeden z klientów przez pomyłkę opisze przelew inaczej, to nie trzeba od razu przejmować się tym faktem. Taka sprzedaż powinna trafić do odrębnej ewidencji, która służy zwolnieniu na podstawie limitu.

Chcesz rozliczać przychody z kasy fiskalnej w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.