Czy trzeba składać wniosek o umorzenie mikropożyczki?

W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej wielu przedsiębiorców skorzystało z mikropożyczki w wysokości 5000 złotych. Zgodnie z ustawą o Tarczy Antykryzysowej 4.0, pożyczka zostanie umorzona jeżeli przedsiębiorca kontynuował działalność przez 3 miesiące od czasu otrzymania dofinansowania. Jak sprawdzić czy Twoja mikropożyczka została umorzona?

Przepisy składające się na tzw. Tarczę Antykryzysową 4.0 wprowadziły automatyczne umorzenie pożyczki po utrzymaniu działalności przez 3 miesiące od momentu otrzymania dofinansowania. Oznacza to, że składanie wniosku o umorzenie nie jest wymagane.

Jak upewnić się czy faktycznie mikropożyczka została umorzona? Można to sprawdzić w czterech krokach.

  1. Sprawdź swoją skrzynkę pocztową lub skrzynkę e-mail. Informacja z Powiatowego Urzędu Pracy o umorzeniu mogła trafić do Ciebie listownie lub drogą elektroniczną.
  2. Zaloguj się na praca.gov.pl i sprawdź skrzynkę odbiorczą, jeżeli nie otrzymałeś powiadomienia pocztą lub e-mailem.
  3. Wejdź na stronę lokalnego PUP i sprawdź czy urząd zdecydował o tym, żeby nie informować aktywnie przedsiębiorców o umorzeniu mikropożyczki, lecz umarza je z urzędu, jeżeli zostanie spełniony warunek kontynuowania działalności. Niektóre urzędy zamieściły na swoich stronach odpowiednie obwieszczenia.
  4. Jeżeli nadal nie jesteś pewien czy Twoja mikropożyczka została umorzona skontaktuj się ze swoim lokalnym Powiatowym Urzędem Pracy i poproś o potwierdzenie.