Czy księgowość to to samo co rachunkowość?

Bardzo często dla przedsiębiorców księgowość oznacza to samo co rachunkowość. Warto zastanowić się czy księgowość to to samo co rachunkowość? Zapraszam do zapoznania się z różnicami pomiędzy księgowością a rachunkowością.

Czy księgowość to to samo co rachunkowość?

Czy księgowość to to samo co rachunkowość?

Pomimo tego, że dla przedsiębiorcy księgowość i rachunkowość może oznaczać to samo to warto wiedzieć, że nie oznaczają tego samego. Księgowość i rachunkowość to pojęcia bezpośrednio powiązane ze sobą.

Czym jest księgowość?

Najważniejszą cechą księgowości, z której większość przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy to to, że księgowość jest elementem składowym rachunkowości. Księgowość polega na ewidencjonowaniu zdarzeń gospodarczych, które mają wpływ na działanie przedsiębiorstwa. Każde zdarzenie gospodarcze jest ewidencjonowane w ujęciu pieniężnym, co oznacza, że ma swoje odzwierciedlenie w określonej wartości. Zdarzenia gospodarcze w ujęciu księgowym mają wpływ w majątek przedsiębiorstwa. Głównym celem księgowości, jest gromadzenie, przetwarzanie i przechowywanie wszystkich danych na temat zdarzeń gospodarczych w prowadzonej działalności.
Podsumowując można powiedzieć, że księgowość to uniwersalny system informacyjno-kontrolny, który pozwala na tworzenie liczbowego przepływu wartości pomiędzy podmiotami. Księgowość jest pojęciem dużo bardziej praktycznym, niż rachunkowość.

Czym jest rachunkowość?

Rachunkowość jest pojęciem dużo szerszym, niż księgowość. W skład działów rachunkowości wchodzi:

  • księgowość;
  • rachunek kosztów, która zawiera ewidencję, kalkulację i analizę kosztów;
  • sprawozdawczość finansową, która dostarcza informacji na temat sytuacji finansowej, majątkowe oraz dostarcza informacji o efektach prowadzenia przedsiębiorstwa.

Połączone działy rachunkowości mają za cel dostarczenie rzetelnych i prawdziwych informacji na temat sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa. Rachunkowość pozwala spojrzeć na przedsiębiorstwo z perspektywy:

  • finansowej, która dostarcza informacji finansowych na zewnątrz organizacji np. dla inwestorów, kredytodawców;
  • zarządczej, która dostarcza informacji dla osób zarządzających przedsiębiorstwem lub osób będących wewnątrz organizacji;
  • podatkowej, która jest regulowana przez ustawę o rachunkowości i dostarcza informacji dla organów podatkowych
  • budżetowej i bankowej, przeznaczone dla jednostek budżetowych oraz banków.

Podstawowe zasady rachunkowości

Aby rachunkowość zapewniała wiarygodne, kompletne i terminowe dostarczanie informacji niezbędne jest stosowanie się do zasad rachunkowości. Do podstawowych zasad rachunkowości zaliczamy m.in zasadę:

  • wiernego i rzetelnego obrazu, w skład której wchodzi zasada memoriałowa i zasada kontynuacji działania;
  • ostrożności;
  • współmierności przychodów i kosztów;
  • wyższości treści nad formę;
  • podwójnego zapisu.

Podstawowe zasady zostaną omówione w kolejnych artykułach wraz z przykładami.