Czy fakturę proformę trzeba rozliczyć? [Szybka porada księgowa]


26 marca 2015 1 min. czytania

Faktura proforma chętnie wystawiana jest przez przedsiębiorców. To w pewnym sensie zapowiedź sprzedaży i wezwanie do zapłaty umówionej kwoty. Dzięki proformie nabywca może zapoznać się ze szczegółami przyszłej transakcji. Czy taki dokument należy jednak rozliczyć?

Rozliczenie faktury proforma nie jest wymagane. Nie jest to oficjalny dokument księgowy. Jako, że nie figuruje w przepisach, dlatego też nie rozlicza się go w przychodach.

Faktura proforma to po prostu forma reklamy i zarazem wezwanie do zapłaty. Dokument ma na celu poinformowanie klienta o cenie, zakresie transakcji, a także o tym, jak będzie wyglądała faktura. Nie stanowi potwierdzenia, że nastąpiły jakiekolwiek czynności związane z realizacją umowy.

na podstawie proformy wystawia się

Na podstawie proformy najczęściej wystawia się właściwą fakturę, która ma podobną treść, przy czym (zwykle) inną datę wystawienia. Co jednak istotne, jeżeli proforma zawiera wszystkie elementy obowiązkowe dla faktury to jest traktowana jak normalna faktura. Wynika to z faktu, że obecnie nie liczy się nazwa dokumentu, ale zestaw informacji, które na nim zamieszczono.

Chcesz wystawiać i rozliczać faktury w najprostszy sposób?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu