Czy faktura może pełnić funkcję reklamową?


14 września 2012 3 min. czytania

Polskie przepisy nie mówią o tym, jak powinna wyglądać faktura VAT – istnieje tylko szereg elementów, które na dokumencie trzeba zamieścić. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszczać reklamę na fakturach. Jak to zrobić?

Faktura może mieć dowolny wygląd

Stare powiedzenie mówi, że co nie jest zabronione, jest dozwolone. Co prawda polski przedsiębiorca nie powinien specjalnie brać sobie do serca tego porzekadła, ale akurat w przypadku stosowania szablonów faktur – może to zrobić.

Co musi znaleźć się na fakturze VAT? Mówi o tym Rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (…) z 28 marca 2011 roku. Oto lista niezbędnych elementów na fakturze VAT:

 1. imiona, nazwiska, nazwy, adresy obu stron transakcji,
 2. numery NIP sprzedawcy i nabywcy (o ile go posiada),
 3. numer i nazwa dokumentu („FAKTURA VAT”),
 4. data wystawienia i ew. data sprzedaży (jeśli się różni),
 5. nazwa towaru lub usługi,
 6. ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 7. cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku,
 8. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku,
 9. stawka podatku,
 10. suma wartości sprzedaży netto towarów lub usług,
 11. kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów lub usług,
 12. kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem (brutto).

Jak widać nie ma tu nigdzie mowy o kroju czcionek, kolorze tła, wykorzystaniu grafik, logo. Ba, nie ma nawet mowy o tym, w których konkretnie miejscach mają znaleźć się powyższe informacje. Co za tym idzie, faktura może mieć dowolny wygląd, pod warunkiem, że jest czytelna.

A to oznacza, że może mieć również charakter reklamowy. Może stanowić wizytówkę Twojej firmy. Może sprawiać, że klient zapamięta Cię jako sprzedawcę i chętniej wróci do Twoich usług. W inFakcie do tego służą szablony faktur.

Jak ustawić logotyp i szablon faktury?

W inFakcie możesz wgrać swój logotyp – dzięki temu na fakturach z inFaktu pojawi się znak graficzny Twojej firmy. Już to wystarczy, aby dokument zaczął się wyróżniać 🙂 Aby wgrać logotyp wejdź w Ustawienia, a następnie w zakładkę Logotyp. Wybierz plik z dysku o rozmiarze od 270 x 90 px do 1125 x 375 px. Po wgraniu zapisz dowolną fakturę wystawioną w inFakcie jako PDF, aby sprawdzić czy grafika wygląda dobrze.

Można także ustawić jeden z predefiniowanych szablonów dostępnych w inFakcie. O wprowadzeniu szablonów faktur informowaliśmy już jakiś czas temu. W tym celu należy:

 • kliknąć w Ustawienia
 • kliknąć w link Szablony faktur
 • kliknąć przycisk Wybierz przy dowolnym szablonie widocznym na liście

Od tej pory Twoje faktury VAT będą miały wygląd danego szablonu. Niektóre z predefiniowanych szablonów nie mają miejsca na logotyp, dlatego trzeba zwrócić na to uwagę. Oczywiście, logotyp można dodać do szablonu we własnym zakresie, korzystając z edytora.

Jak stworzyć własny szablon faktury?

Osoby zainteresowane kodowaniem HTML/CSS zachęcamy do modyfikowania istniejących szablonów faktur lub nawet do pisania swoich własnych. Do tego przygotowaliśmy specjalny edytor.

Aby zmodyfikować którykolwiek z istniejących szablonów, wystarczy kliknąć w jego miniaturę. W ten sposób, można uzyskać dostęp do kodu wyświetlającego dany szablon i zmienić go.

Natomiast w prawym górnym rogu jest także link oznaczony jako „Zaprojektuj własną, unikalną fakturę!” – prowadzący do edytora. Po kliknięciu w niego, można stworzyć fakturę o dowolnym wyglądzie. Oczywiście warto pamiętać, aby zawierała wszystkie niezbędne elementy z powyższej listy.

Zajrzyjcie także do inFaktowej Pomocy poświęconej szablonom faktur.

A oto niektóre z szablonów dostępnych w inFakcie:

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu