Co to jest AML i do czego służy? Jak procedury AML działają w inFakcie?

Piotr Juszczyk

AML (z ang. Anti-Money Laundering) to skrót odnoszący się do procedur związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Regulacje te mają za zadanie powstrzymanie przepływu i wykorzystywania środków pieniężnych pochodzących z nielegalnych źródeł. Jako biuro rachunkowe, a także dostawca usługi dostępu do informacji o rachunku bankowym, jesteśmy zobowiązani stosować w inFakcie procedury AML wobec wszystkich Klientów.

Czym są procedury AML?

AML (z ang. Anti-Money Laundering) to szereg regulacji prawnych, które mają za zadanie uniemożliwić pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. Obecnie w Polsce rolę przepisów przeciwdziałających tym procederom spełnia ustawa z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Ustawa ta implementuje tak zwaną V Dyrektywę AML i dostosowuje polskie prawa do zapisów unijnych.

Przepisy dotyczące AML mają za zadanie utrudniać oszustwa podatkowe i międzynarodowy przemyt. Ponadto, ułatwiają wykrywanie nietypowych zachowań użytkowników w sieci oraz monitorowanie transakcji finansowych postrzeganych jako podejrzane. Wśród takich zachowań wyróżnia się między innymi transfery dużych środków pieniężnych, powtarzające się napływy środków na konto oraz wzmożony kontakt z użytkownikami figurującymi na listach obserwacyjnych.

Biura rachunkowe muszą stosować procedury AML

Ustawa wprost wskazuje instytucje i podmioty, które obowiązkowo muszą wprowadzić wewnętrzną procedurę w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • biura rachunkowe;
 • instytucje płatnicze;
 • banki, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe; 
 • adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, notariusze;
 • pośrednicy w obrocie nieruchomościami;
 • przedsiębiorcy handlujących dziełami sztuki, antykami i przedmiotami kolekcjonerskimi lub pośredniczącym w takim handlu.
box-icon

Ważne

Wszystkie biura rachunkowe w Polsce mają obowiązek wprowadzić wewnętrzne procedury zapobiegające praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Procedury AML w inFakcie

Jako inFakt świadczymy dla Ciebie usługi z zakresu księgowości. Dajemy również możliwość połączenia Twojego konta bankowego z nasza aplikacją. Dlatego zgodnie z przepisami, jako biuro rachunkowe i dostawca usługi dostępu do informacji o rachunku, mamy obowiązek wdrażać wszystkie procedury związane z AML.

W związku z tym, jeśli jesteś Klientem inFaktu i korzystasz z co najmniej jednej z naszych usług:

 • Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego;
 • połączenia Twoich kont bankowych z aplikacją;
 • wsparcia przy zakładaniu spółki;

zostaniesz poproszony o przejście krótkiej procedury weryfikacyjnej. Dzięki niej nie tylko uzyskasz pewność, że spełniamy niezbędne wymagania prawne dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Przekonasz się również, że dbamy o bezpieczeństwo Twoje i Twojej firmy.

box-icon

Ważne

Klienci inFaktu, korzystający z Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego, łączenia konta bankowego z aplikacją lub wsparcia przy zakładaniu spółki, muszą przejść krótką procedurę weryfikacyjną.

Jak przebiega weryfikacja tożsamości w inFakcie?

Cały proces weryfikacji tożsamości odbywa się u nas elektronicznie. Możesz wykonać go za pomocą i jednej z dwóch dostępnych metod:

 • weryfikacja danymi właściciela konta bankowego – poprosimy Cię o jednorazową zgodę na pobranie danych właściciela rachunku bankowego. To krótki proces, który potrwa około 2 minuty. Przeprowadzimy Cię przez każdy jego etap.
 • weryfikacja dowodem osobistym – poprosimy Cię o zrobienie dwóch zdjęć: Twojego dowodu osobistego oraz zdjęcie twarzy. Możesz użyć w tym celu smartfona lub kamery w komputerze.

Masz pytania lub wątpliwości dotyczące procedur AML w inFakcie? Skontaktuj się z nami.

Obowiązki instytucji związane z AML

Instytucje wymienione w ustawie mają obowiązek:

 • wdrożenia procedur AML i ich przestrzegania – procedury te powinne być aktualizowane co najmniej raz na 2 lata; 
 • dokonywania oceny ryzyka i weryfikacji kontrahentów pod kątem udziału w praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
 • raportowania do ​​Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działań niepożądanych oraz transakcji gotówkowych powyżej 15 000 euro.

Gdy instytucje obowiązane nie wypełniają obowiązków związanych z procedurami AML, grożą im kary pieniężne, administracyjne lub inne sankcje karne.


Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.