Archiwizacja dokumentów a Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Paulina Włodarczyk

Jednym z głównych założeń Krajowego Systemu e-Faktur jest zminimalizowanie papierowego obiegu dokumentów. Dodatkowo system ma zapewnić możliwość bezpiecznego ich archiwizowania. Jak przełoży się to w praktyce na obowiązki archiwizacyjne każdego przedsiębiorcy?

box-icon

ważne

Zgodnie z informacją Ministra Finansów, KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku. Datę wejścia KSeF poznamy po przeprowadzonym audycie.

Przeczytaj więcej o odroczeniu obowiązku KSeF.

Krajowy System e-Faktur od lipca 2024 r. stanie się obowiązkowy dla podatników VAT, natomiast od stycznia 2025 r., skorzystają z niego wszyscy przedsiębiorcy w Polsce. System będzie odpowiadał za elektroniczne wystawianie ustrukturyzowanych faktur sprzedaży. 

Co zmieni KSeF?

Po wejście w życie Krajowego Systemu e-Faktur, w obiegu gospodarczym funkcjonować będą głównie elektroniczne dokumenty sprzedaży (z wyjątkiem np. biletów za autostradę). W efekcie przedsiębiorcy z jednej strony będą przesyłać do systemu swoje faktury sprzedaży, z drugiej strony mogą pobierać z KSeF faktury za swoje zakupy. 

Dodatkowo Krajowy System e-Faktur da możliwość archiwizowania dokumentów w formie elektronicznej. Zgodnie z przepisami, faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez okres 10 lat, licząc od końca roku, w którym dokument został wystawiony. 

Jak długo trzeba przechowywać dokumenty 

Należy pamiętać, że standardowo czas, przez który musisz przechowywać dokumenty księgowe to 5 lat od końca roku, w którym doszło do złożenia zeznania podatkowego za dany rok. W tym czasie organy podatkowe, mogą zażądać od Ciebie przedstawienia dowodów księgowych dotyczących danego zdarzenia gospodarczego. 

box-icon

Przykład

Dokumenty za 2023 rok, gdzie zeznanie składamy w 2024 roku, muszą być przechowywane aż do końca 2029 roku.

Czy po wejściu Krajowego Systemu e-Faktur trzeba archiwizować dokumenty

Po wejściu w życie Krajowego Systemu e-Faktur zniknie konieczność archiwizowania i przechowywania dokumentów księgowych na własny koszt. Ponadto system umożliwia łatwy i szybki dostęp do dokumentów w razie potrzeby. 

To dobra wiadomość. W sytuacji, gdy w ciągu roku pojawia się u ciebie dużo dokumentów księgowych, ich archiwizowanie wymaga wygospodarowania przestrzeni do ich przechowywania. To może wiązać się z generowaniem dodatkowych kosztów. Ponadto archiwizacja dokumentów wymaga poświęcenia dodatkowego czasu na ich uporządkowanie i zmagazynowanie. 

Kiedy trzeba archiwizować dokumenty po wejściu KSeF

Należy jednak pamiętać o szczególnym okresie archiwizacji niektórych dokumentów, na przykład dokumentów dotyczących środków trwałych, czy wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z przepisami masz obowiązek przechowywać dokumenty przez 5 lat od końca roku, w którym doszło do zakończenia amortyzacji. W praktyce może okazać się, że dokumenty dotyczące środków trwałych muszą być przechowywane przez okres dłuższy niż 10 lat

W takim przypadku po upływie 10 lat gwarantowanej archiwizacji w ramach KSeF, musisz samodzielnie przechowywać faktury ustrukturyzowane poza systemem, do upływu terminu przedawnienia.  W związku z tym, warto rozważyć pobranie i skatalogowanie wszystkich faktur dotyczących środków trwałych, tak aby było możliwe późniejsze przedstawienie dowodów księgowych, podczas ewentualnej kontroli podatkowej. 

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Paulina Włodarczyk
Księgowa inFakt. Księgowa z zamiłowania, a prywatnie żona i matka dwójki dzieci. Uwielbiam kryminały, a w pracy księgowego czuję się jak detektyw, który w świecie przepisów podatkowych znajduje właściwe rozwiązanie problemu. Moim najważniejszym celem jest pomoc w zrozumieniu skomplikowanej rzeczywistości podatkowej.