Czy księgowa ma OC? Jakie szkolenia ukończyła? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę z biurem rachunkowym

Są rzeczy, które lepiej ustalić przed podpisaniem umowy z księgowym, bo potem trudno je zmienić. Odhaczając całą „szóstkę księgowego” na TAK zyskasz pewność, że podejmujesz trafny wybór. Pozostanie Ci tylko kwestia ustalenia ceny i dopasowania zakresu usług.

Jak sprawdzić księgowego?

Oto „szóstka księgowego” w skrócie:

  • Wysyłka faktur przez internet. TAK?
  • Kontakt telefoniczny na bieżąco. TAK?
  • Specjalizacja w Twojej branży. TAK?
  • Pozytywne opinie. TAK?
  • Regularne szkolenia. TAK?
  • Ubezpieczenie. TAK?

Chcesz się dowiedzieć, dlaczego te rzeczy są ważne? Czytaj dalej.

1. Jak księgowy odbiera faktury

Nawyki są naszą drugą naturą. Jeśli księgowy przyzwyczaił się do odbierania faktur osobiście, a Ty chcesz wysyłać je wyłącznie w formie elektronicznej, to… pewnie użyje wszelkich możliwych argumentów, że musisz dostarczać mu papier. Choć nie musisz.

2. Czy oddzwania w ciągu 24h

Zapytaj o to kogoś, kogo obsługuje księgowy, którego masz na oku, albo sam wyślij mu SMS z prośbą o telefon. Przekonasz się w praktyce, jak bardzo jest kontaktowy. Księgowy, który ma z Tobą bieżący kontakt, który szybko odpowiada – to prawdziwy skarb!

3. Wyszukaj opinie o księgowym

Księgowy, o którego dotychczasowej pracy nie dowiesz się niczego z Internetu, jest trochę jak kot w worku. Jaki jest – przekonasz się dopiero po podpisaniu umowy. Jeśli strona księgowego czy jego profil w serwisie branżowym nie mają opinii, zapytaj o niego na forach. Szanse, że trafisz akurat na jego klientów, nie są duże, ale… lepiej zapytać!

inFakt Księgowi usługi księgowe online

4. Doświadczenie księgowego w Twojej branży

O to zapytaj samego księgowego, jeszcze zanim powiesz, czym zajmuje się Twoja firma. Przygotuj pytanie o rozliczenie charakterystyczne dla Twojej firmy.

Księgowi, którzy obsługują klientów podobnych do Ciebie, szybciej i sprawniej poradzą sobie z poprawnym księgowaniem kosztów specyficznych dla Twojego biznesu. Jeśli księgowy nie zna od razu odpowiedzi na pytanie dotyczące Twojej branży, ale obiecuje wrócić do Ciebie z informacją i to robi, to też dobrze rokuje na dalszą współpracę.

5. Czy księgowy się dokształca

Każdy księgowy musi się stale dokształcać, bo prawo podatkowe nieustannie się zmienia. Statystyki wskazują jednak, że wśród księgowych pracujących w firmach dokształca się 80%. Postaraj się nie trafić na pozostałe 20%. Zapytaj księgowego o kursy, w których uczestniczył ostatnio.

6. Czy księgowy ma ubezpieczenie

Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią, jest ubezpieczenie księgowego. Tu warto przełknąć gorzką prawdę: księgowy też może się pomylić. Nawet najlepszy księgowy. Dlatego są ubezpieczeni. Jeśli z powodu księgowej pomyłki Twoja firma poniesie szkody, to zostaną one pokryte z ubezpieczenia księgowego.

Poza standardowym OC warto zapytać o ubezpieczenie nadwyżkowe lub uzupełniające, bo to one gwarantują wypłacalność księgowego ponad sumy założone przez ustawę.

Finał: dopasowanie usług i ceny

Wszystkie sześć rzeczy wymienionych wyżej jest na TAK? Świetnie. Teraz możesz przejść do ustalenia zakresu usług, które księgowy będzie świadczył dla Twojej firmy i które znajdą się w umowie.

Korzystając z wyszukiwarki ofert inFakt Księgowi możesz dopasować online usługi księgowe do swoich potrzeb, choćby w tej chwili. Ich cenę poznasz od razu. Księgowi są już sprawdzeni, mają wiarygodne opinie. Specjaliści inFaktu pomogą za darmo w dobraniu odpowiednich usług, jeśli miałbyś wątpliwości. Powodzenia!

Masz pytania? Odpowiemy w komentarzu.