3 terminy na zwrot VAT-u


27 listopada 2015 2 min. czytania

Każdy podatnik VAT w miesięcznych lub kwartalnych deklaracjach ma obowiązek wykazywania podatku od zakupów i sprzedaży. Jeżeli podatek od zakupów okaże się wyższy od należnego, przedsiębiorca może otrzymać zwrot nadwyżki.

Zwrot VAT – kiedy się nam należy?

Płatnik VAT zobowiązany jest do prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupu VAT, dzięki czemu łatwo jest porównać wysokość podatku należnego (z tytułu sprzedaży) z podatkiem naliczonym (z tytułu zakupu).

W przypadku wielu przedsiębiorstw VAT od sprzedaży zwykle okazuje się wyższy od zakupowego – w takiej sytuacji musimy zapłacić różnicę w odpowiednim terminie. Czasem jednak zdarza się sytuacja odwrotna: wtedy właśnie możemy domagać się zwrotu nadwyżki.

Mamy też alternatywę w postaci przeniesienia kwoty nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy. Przeniesiona kwota pomniejszy nowe zobowiązania podatkowe, a w razie ich braku nastąpi kumulacja nadwyżki.

 3 terminy na zwrot VAT-u

Zwrot VAT w terminie podstawowym…

Dla większości przedsiębiorców ubiegających się o zwrot VAT najważniejszą kwestią jest termin otrzymania konkretnej kwoty pieniędzy.

Podstawowy termin to 60 dni od dnia złożenia deklaracji – dotyczy on różnych transakcji, niezależnie od rodzaju dokonywanych zakupów bądź stawki podatkowej. Podatnicy świadczący usługi lub dostarczający towary za granicę muszą pamiętać o złożeniu umotywowanego wniosku, w celu otrzymania zwrotu w podstawowym terminie.

Zwrot VAT w czasie zawieszenia działalności.

… i przedłużonym

Nierzadko organy podatkowe mają wątpliwości co do zasadności zwrotu podatku VAT – w takiej sytuacji wydawane jest postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu. Termin przedłużony wynosi 180 dni od dnia złożenia deklaracji.

Powodem do zastosowania przedłużonego terminu jest m.in. sytuacja, w której podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykazuje żadnej sprzedaży, a jedynie zakupy.

Termin skrócony wymaga spełnienia warunków

Kiedy podatnikowi wyjątkowo zależy na czasie, może starać się o zwrot w terminie skróconym, wynoszącym 25 dni od dnia złożenia deklaracji.

Warunkiem dającym prawo do takich starań jest opłacenie wszystkich faktur, które zostały wykazane w deklaracji.

Musimy również załączyć do deklaracji stosowny wniosek z uzasadnieniem zastosowania skróconego terminu.

Chcesz rozliczać VAT w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonej księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu