Nasza seria krótkich, szybkich porad dla przedsiębiorców doczekała się już 3 serii, która jest w całości do obejrzenia na YouTube. Dowiecie się m.in. kiedy wystawić fakturę do paragonu, jaki dokument sprzedaży wystawiają zwolnieni z VAT, a także dlaczego samozatrudnienie jest lepsze od etatu. To oczywiście nie wszystko! Szybkich porad mamy dla Was znacznie więcej.

A oto 5 najciekawszych naszym zdaniem odcinków z 3 serii inFakt TV.

1. Dlaczego nie warto brać faktury na każdy zakup?

Niektórzy przedsiębiorcy niejako domyślnie biorą fakturę na każdy zakup, którego dokonują. Robią tak także wtedy, gdy jeszcze nie wiedzą, czy dany wydatek będą zamierzali rozliczyć w kosztach zakładając, że o tym zdecydują później.

Ale to nie zawsze dobra strategia ponieważ nabywca firmowy jest traktowany inaczej niż konsument. Jak konkretnie? O tym można dowiedzieć się z odcinka inFakt TV.

2. Dlaczego samozatrudnienie jest lepsze od etatu

O ile etat zapewnia szereg przywilejów wynikających z kodeksu pracy, o tyle samozatrudnienie to przede wszystkim po prostu wyższe zarobki „na rękę”. Ale to niejedyny plus działania na własny rachunek. Samozatrudnie mogą rozliczać koszty, odliczać VAT, a także swobodnie rozwijają swoją działalność. Plusów rezygnacji z etatu na rzecz samozatrudnienia jest zresztą znacznie więcej. Można je poznać w inFakt TV.

3. Faktura do paragonu. Ile czasu na wystawienie?

Zdarza się, że w momencie sprzedaży klient nie informuje, że dokonuje zakupu do celów firmowych i otrzymuje paragon. Ponadto niektóre sklepy niejako domyślnie wręczają wszystkim klientom paragon, informując, że faktury można otrzymać gdzie indziej (np. w punkcie obsługi klienta). To prowadzi do sytuacji, w których klient żąda faktury dopiero po pewnym czasie.

Czy można mu tej faktury odmówić? W jakim terminie wystawienie faktury do paragonu jest obowiązkowe? I jak rozliczyć taką fakturę wystawioną później? Odpowiedzi na ten pytania znajdziecie w inFakt TV.

4. Umowa zlecenie czy umowa o dzieło – jak wybrać?

W przypadku, gdy firma nie potrzebuje pracownika na etacie do dyspozycji pozostaje zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Te dwa kontrakty wyraźnie różnią się od siebie, co jest istotne m.in. ze względu na ZUS i podatki.

I właśnie dlatego przedsiębiorcy powinni świetnie znać różnice pomiędzy umową o dzieło, a umową zleceniem. W tym pomoże rzecz jasna inFakt TV.

5. Rachunek czy faktura – jaki dokument wystawiaja zwolnieni z VAT?

Ten temat jest gorący od początku roku i prawdopodobnie pozostanie takim jeszcze długo. Wszystko przez to, że przyzwyczailiśmy się do wieloletniego podziału na rachunki i faktury. Tymczasem nie jest on już tak oczywisty jak był wcześniej, na co muszą zwrócić uwagę zwłaszcza zwolnieni z VAT.

Jaki dokument wystawiają teraz „nievatowcy”? O czym powinni pamiętać? Odpowiedzi w odcinku inFakt TV.

Zasubksrybuj inFakt TV i oglądają na bieżąco

Kto nie miał okazji jeszcze zapoznać się z 3 serią inFakt TV – serdecznie zapraszamy do oglądania. Nasze krótkie i szybkie porady z pewnością wyjaśnią ważne kwestie, które Was nurtują w maksymalnie prosty, zrozumiały i zwięzły sposób.

A wszystko po to, by nie marnować cennego czasu polskich przedsiębiorców. W końcu lepiej poświęcić ten czas na rozwijanie biznesu, a nie na próbę zrozumienia przepisów ;)

Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału, aby oglądać inFakt TV na bieżąco!

Subskrybuj inFakt TV na YouTube!

  • Seria prostych i szybkich porad dla przedsiębiorców
  • Każdy odcinek to krótka, konkretna porada
  • Oglądaj na bieżąco!

Subskrybuj