Zawieszenie działalności a leasing – czy trzeba zwrócić przedmiot leasingu?


29 lipca 2019 3 min. czytania

Leasing jest coraz popularniejszą formą finansowania działalności firmy. Wiemy już, że to dobra alternatywa, jeżeli nie posiadamy wystarczających środków własnych na sfinansowanie zakupu. Często słyszymy, że leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt i jest korzystny podatkowo. Czego więc o leasingu możemy jeszcze nie wiedzieć?

1. W leasing możesz wziąć samochód, ale także sprzęt komputerowy czy oprogramowanie

Z leasingiem kojarzą się przede wszystkim samochody. Mniej popularny jest np. leasing sprzętu komputerowego czy wyposażenia biurowego. A może to być świetne rozwiązanie szczególnie w początkowym okresie jednoosobowej działalności, kiedy kasa firmowa świeci jeszcze pustkami. Co ciekawe przedmiotem leasingu może być także oprogramowanie komputerowe, które w przypadku grafików czy informatyków może stanowić wydatek nawet kilku – kilkunastu tysięcy złotych. Rozłożenie płatności na raty leasingowe może, więc być dużą ulgą finansową w pierwszych miesiącach działania firmy.

2. Leasing a zawieszenie działalności

W praktyce może zdarzyć się, że na jakiś czas – na przykład wyjazdu za granicę – będziemy chcieli zawiesić działalność. Wówczas pojawiają się pytania. Czy konieczna będzie jednorazowa zapłata wszystkich rat? Czy składnik majątku firmy będący przedmiotem finansowania może przepaść? Na szczęście w takiej sytuacji mamy spore pole manewru:

  • Możemy dokonać zwrotu przedmiotu leasingodawcy, co wiąże się jednak z koniecznością zapłaty wszystkich pozostałych rat leasingowych pomniejszonych o dyskonto (rozliczenie może być też powiększone o należne prowizje).
  • Możliwy jest również wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu, to dobra opcja gdy w danym momencie dysponujemy większą gotówką. Niekiedy ponadto umowy leasingowe zawierają ograniczenia dotyczące minimalnego czasu trwania umowy leasingu, który musi upłynąć aby wykup był możliwy.
  • Najbardziej opłacalne jest utrzymanie status quo, czyli płacenie rat w taki sam sposób jak do tej pory, czyli w czasie aktywnego funkcjonowania firmy. Raty leasingowe lub płacone w trakcie zawieszenia firmy ale dotyczące umowy zawartej w trakcie funkcjonowania firmy można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.. W trakcie zawieszenia, w kosztach nie można rozliczać natomiast innych wydatków o charakterze użytkowym czy eksploatacyjnym dotyczących przedmiotu leasingu lub kredytu – nie można m.in. rozliczać zakupu paliwa.

Leasing w firmie

2. Od 1 lipca 2015 większe możliwości w odliczaniu VAT

Jeżeli przedsiębiorca zawarł umowę leasingu po 1 kwietnia 2014 r. to od wszystkich opłat związanych z leasingiem auta osobowego odlicza 50 % VAT. Do opłat tych zaliczają się m.in.: czynsz inicjalny (pierwsza wpłata, jaką leasingobiorca dokonuje po zawarciu umowy z leasingodawcą), miesięczne raty oraz opłata za wykup samochodu po zakończeniu umowy. I uwaga! Od 1 lipca 2015 roku można w końcu odliczać 50% VAT od wydatków na paliwo. Dotyczy to oczywiście również samochodów wziętych w leasing na firmę.

Chcesz rozliczać leasing w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu