1,5% podatku dla OPP przy rozliczeniu PIT za 2022 rok

Piotr Juszczyk

Każdego roku osoby rozliczające PIT ułamek swojego podatku mogą przeznaczyć na organizacje pożytku publicznego (OPP). W 2022 r. zmieniono wartość tego odpisu. Przy rozliczeniu PIT za ubiegły rok przekażemy już nie 1%, ale 1,5% na wybraną przez nas organizację.

Przekazanie 1,5% nic nas nie kosztuje

Samo przekazanie 1,5% należnego podatku nic nie kosztuje i nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem. Z drugiej strony nie jest też darowizną, którą można odliczyć od dochodu.

box-icon

Warto wiedzieć

Oznacza to, że przekazanie 1,5% podatku jest dla nas zupełnie neutralne finansowo – ani nie tracimy, ani nie zyskujemy na tym żadnych pieniędzy.

1,5% to wartość, która – jak reszta podatku – trafia do państwa. Następnie państwo – a mówiąc precyzyjniej naczelnik urzędu skarbowego –  w naszym imieniu zasili tym symbolicznym procentem wybraną organizację, która jest wpisana do KRS i ma prawo być beneficjentem 1,5%.

Dla organizacji pożytku publicznego jest to wpływ, który ta przeznaczy na swoje cele statutowe. W ten sposób więc pośrednio pomagamy – nasze pieniądze realnie wspierają działania organizacji.

Jak przekazać 1,5% podatku?

Cała procedura przekazania 1,5% podatku jest niezwykle prosta. Wystarczy w zeznaniu rocznym składanym w formie papierowej lub elektronicznej wpisać nr KRS wybranej organizacji oraz nazwę szczegółowego celu.

Jeśli korzystamy z automatycznego rozliczenia PIT udostępnionego przez Ministerstwo Finansów, warto zalogować się do systemu wcześniej i ręcznie uzupełnić dane wybranej OPP. Zrobisz to w 3 prostych krokach

  • zaloguj się do systemu na stronie podatki.gov.pl – najprościej przez profil zaufany lub bankowość elektroniczną, opcjonalnie możesz zalogować się, wpisując wysokość zeszłorocznego zeznania PIT lub tegorocznego PIT-11 otrzymanego od pracodawcy
  • wpisz KRS wybranej organizacji;
  • zaakceptuj deklarację. 

Jeśli tego nie zrobimy, nasz PIT zostanie wysłany automatycznie bez wskazania OPP. Odliczenie 1,5% dla OPP jest naszym prawem, ale nie obowiązkiem. Zależy to tylko od naszej woli. 

box-icon

Ważne

Termin złożenia zeznań za 2022 r. upływa 2 maja 2023 r. 

Skąd podniesiona kwota na OPP?

Zwiększenie z 1% na 1,5% jest odpowiedzią na apel m.in. OPP w związku ze zmianami w skali podatkowej. W 2022 r. ta forma opodatkowania – na której rozliczanych jest większość PIT-ów w Polsce – przeszła rewolucję. Znacznie podniesiono kwotę wolną od podatku, która obecnie wynosi 30 000 zł. Dochody do 120 000 zł opodatkowane są 12% podatkiem, a po przekroczeniu tej kwoty wartość wzrasta do 32%. 

Zmiany te spowodowały więc realne obniżenie podatku. Porównując to do skali przed zmianą i możliwością odliczenia części składki zdrowotnej, podatek może być niższy maksymalnie aż o 4 847 zł przy dochodzie 120 000 zł. 

Stąd też obawa organizacji pożytku publicznego o to, że po zmianach w skali znacznie mogą obniżyć się wpływy z przekazywanego podatku. Dlatego 1 lipca 2022 r. zwiększono odpisy do 1,5% podatku należnego z PIT. O tym, czy takie podniesienie wartości spowoduje, że jednak wpływy nie zmaleją, przekonamy się dopiero pod koniec 2023 r.  

Czy wpływy do OPP wzrosną?

Już dziś można dokonać przykładowego wyliczenia, które być może zobrazuje wpływy organizacji pożytku publicznego w przyszłości. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wyliczenie nie uwzględnia działalności gospodarczych i ulg podatkowych. 

Przykład 1.

Pan Jan, pracownik zatrudniony na umowie o pracę (opodatkowanie skalą podatkową), otrzymuje miesięcznie 6000 zł brutto. Zgodnie z nowym przepisami zapłaci on podatek za cały rok w kwocie 3 492 zł. Przed zmianą przepisów podatek wyniósłby 4 716 zł, a więc o 1 224 zł więcej. Odpis 1% wyniósłby 47,16 zł, a od zasad nowo obowiązujących odpis wyniesie 52,38 zł. W konsekwencji należy przyjąć, że podniesienie do 1,5% przy przeciętnym wynagrodzeniu 6 000 zł jest wystarczające, by wpływy do OPP pozostały mniej więcej na podobnym poziomie, co przed zmianami. 

Finalną wartość odpisów poznamy pod koniec roku. Miejmy nadzieję, że nie zmniejszą się, a wzrosną. Co roku obserwujemy, że więcej podatników przekazuje swój procent podatku na OPP. Obrazuje to poniższa tabela.

Podatek przekazany OPP - tabela

Jednak z uwagi na podniesienie kwoty wolnej, w tym roku może się okazać, że zmniejszy się liczba osób przekazujących podatek. Wynika to z faktu, że pracownik z minimalnym wynagrodzeniem w 2022 r. nie zapłaci podatku przy rozliczeniu rocznym PIT.

W mojej opinii w 2023 r. kwota odpisów dzięki podniesieniu wartości z 1% na 1,5% nie powinna się zmniejszyć. Spadnie liczba podatników, ale przeciętna kwota przekazywana na organizacje pożytku publicznego wzrośnie.

Pobierz darmowy ebook inFaktu o rozliczeniu PIT

Aby ułatwić rozliczenie PIT stworzyliśmy ebooka, w którym w prosty sposób tłumaczymy wszystkie mechanizmy rozliczenia za 2022 r. oraz przedstawiamy dostępne ulgi podatkowe.

Znajdziesz w nim wiele praktycznych porad i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.