12 doskonałych gier wideo dla księgowych – wciągną na długie godziny


26 sierpnia 2018 7 min. czytania

Motywy finansowe i ekonomiczne są obecne w grach od zamierzchłych czasów, mimo że wiele tytułów może nie wydawać się “dla księgowych”. Pokusiliśmy się o stworzenie zestawu gier wideo na różne platformy, które – naszym zdaniem – przypadną do gustu właśnie księgowym.

Finanse, planowanie, analiza – to popularne motywy w grach

Czym kierowaliśmy się dokonując wyboru gier do tego zestawienia? Zawód księgowego wymaga dość specyficznie określonych kompetencji, w tym m.in. planowania, umiejętności rozwiązywania problemów, myślenia analitycznego i sprawnego podejmowania decyzji.
A oto gry, w których można wykorzystać właśnie te umiejętności (i wiele innych) oraz takie, które po prostu wiążą się z finansami, biznesem i gospodarką.

1. Capitalism 2

Niech najlepszą rekomendacją dla Capitalism 2 będzie fakt, że Harvard Business School używa tej gry w trakcie prowadzonych kursów biznesowych.

Gra symuluje wiele aspektów prowadzenia biznesu, w tym marketing, finanse, czy zatrudnianie pracowników. Dla księgowych chcących rozwinąć u siebie “ducha przedsiębiorczości” Capitalism 2 jest doskonałą lekcją, która pozwala samodzielnie (i bez konsekwencji) przekonać się jak to jest prowadzić firmę.
Dostępne na: PC, iOS

2. Tropico 4

Seria Tropico przedstawia jeden z najbardziej oryginalnych pomysłów w historii gier. Pozwala wcielić się w „El Presidente” – dyktatora rządzącego fikcyjną bananową republiką i zarządzać wieloma aspektami mini państewka. W ręce gracza oddane zostaje stawianie budynków, handel, czy polityka wewnętrzna i zewnętrzna.
Nasz El Presidente musi skutecznie lawirować spełniając żądania i oczekiwania rozmaitych frakcji, aby uniknąć zamachu stanu. Niekiedy trzeba będzie też mierzyć się z katastrofami naturalnymi, jak tornada, trzęsienia ziemi, czy tsunami. Spośród gier w tej serii możemy polecić wydaną w 2011 roku “czwórkę”, która charakteryzuje się nowoczesną grafiką i sporą przystępnością dla nowych graczy.

Dostępne na: PC, Xbox 360

3. Theme Hospital

W latach 90 powstało mnóstwo niezwykle oryginalnych gier opartych na niekiedy zuchwałych pomysłach, których nikt wcześniej nie próbował. Tak było w przypadku Theme Hospital, grze, w której gracz buduje szpital, a potem zarządza jego personelem, sprzętem, finansami i codziennym funkcjonowaniem.
Co mogłoby się wydawać poważnym tematem pokazano jednak w sposób prześmiewczy. I tak, do w pocie czoła wzniesionej placówki zgłaszają się np. chorzy z nadmiernie długim językiem wywołanym przez zbyt wiele dyskusji o operach mydlanych. Takie schorzenie leczy się wyposażając szpital w specjalną krajalnicę do języków…

Dostępne na: PC

4. Transport Tycoon

Wśród wielu gier symulujących prowadzenie biznesu z serii “tycoon” wybraliśmy Transport Tycoon, dla którego szczególnie ważne jest planowanie i przewidywanie dalekosiężnych skutków podjętych wyborów.
Gra polega na stworzeniu imperium transportowego, które łączy możliwie wiele miast, miasteczek, fabryk i kopalni za pomocą tak wielu środków transportu jak to możliwe. Zaczynamy od prostej ciężarówki, a skończyć możemy na całej linii lotniczej przewożącej tony towaru na ogromne odległości.

Dostępne na: Android, iOS, Kindle Fire

5. Football Manager 2018

Dla księgowych, którzy przy okazji fascynują się piłką nożną Football Manager jest jak spełnienie marzeń. Niewykluczone, że w żadnej grze nie ma więcej liczb, które trzeba przeanalizować, aby osiągnąć sukces.
W Football Managerze gracz zostaje tytułowym managerem klubu piłkarskiego lub reprezentacji. Zadanie polega na przeprowadzaniu transferów, doborze graczy, taktyki, ustalaniu treningów i dbaniu o finanse klubu. A to wszystko oparte na niekończącej się liczbie tabeli z liczbami obrazującymi rozmaite statystyki – od cech graczy, przez wyniki meczów, po klubowe finanse.

Dostępne na: PC, Nintendo Switch (wersja Touch), Android (wersja Touch lub Mobile), iOS (wersja Touch lub Mobile)

6. Cities: Skylines

Skoro mowa o planowaniu to nie mogło zabraknąć gry skupiającej się na planowaniu miasta.

Jako że seria Sim City nie zebrała ostatnio wielu pozytywnych recenzji, w tym zestawieniu prezentujemy Cities: Skylines. Ta gra ma nie tylko wiele pozytywnych recenzji, ale także jest dostępna na wiele platform, zarówno na PC, jak i na konsolach.
Dostępne na: PC, PS4, Xbox

7. Civilization VI

Cywilizacja to licząca przeszło 25 lat seria, która jako jedna z pierwszych oddała w ręce gracza wszystkie aspekty budowania tytułowej cywilizacji.
Z wielu wersji proponujemy najnowszą Civilization VI, która rozwinęła nieco uproszczoną i bardziej przystępną formułę znaną z piątej części. Dzięki temu, że w grze niektóre rzeczy zostały zautomatyzowane, zdecydowanie łatwiej dać się pochłonąć poprowadzeniu przykładowych Inków, Majów, czy Egipcjan od wynalezienia koła i pisma, aż po podróże międzygwiezdne.

Dostępne na: PC, iOS

8. Faster Than Light

Jeśli zarządzanie finansami firmy wydaje się czasami jak podróż statkiem kosmicznym mającym za zadanie ocalenie galaktyki to nie pozostaje nic innego niż zainstalować grę ”Faster Than Light”.
To prosty graficznie symulator oddający graczowi zarządzanie nad statkiem przemierzającym galaktykę. Można ulepszać posiadany pojazd, odblokowywać nowe, mierzyć się z obcymi i poznawać ich technologie.

Dostępne na: PC, Android, iOS

9. Frostpunk

Na naszej liście nie mogło zabraknąć polskiej gry. Wybór padł na nową produkcję 11 bit studios pt. Frostpunk z gatunku strategii survivalowej.
Frostpunk to gra skupiająca się na podejmowaniu trudnych (również moralnie) decyzji w wysoce stresującej sytuacji. Gracz przejmuje kontrolę nad osadą ocalałych z apokalipsy, która pokryła świat wiecznym lodem i śniegiem. Zadanie polega na zapewnieniu swojej osadzie przetrwania przez ustalanie reguł i praw, podejmowaniu decyzji i eksploracji okolic w poszukiwaniu zasobów pomocnych w przetrwaniu.

Dostępne na: PC

10. Accounting (gra VR)

Do listy dorzucamy też jedyną grę, która ma “księgowość” w tytule.
Accounting to gra VR na PC-ety do kupienia na Steamie, która zaczyna się niczym symulator zawodu księgowego. Jednak nie o to tutaj chodzi. Accounting szybko przeradza się w grę przygodową o dość pokrętnej i absurdalnej fabule.

Jako że za scenariusz gry odpowiada twórca kreskówki “Rick and Morty” w zasadzie nie ma się czemu dziwić.
Dostępne na: PC (wymagane gogle VR)

11. Arena.xlsm – gra RPG zbudowana w całości w Excelu

Excel i jego pochodne to bodaj najbardziej popularne narzędzie używane przez księgowych. O potędze Excela niech świadczy fakt, że istnieje pełnoprawna gra RPG zbudowana w 100% w Excelu.

Gracz przejmuje kontrolę nad „excelową” postacią, którą może rozwijać, walczyć, zdobywać umiejętności, zbierać przedmioty i rzucać zaklęcia. Jest tam nawet historyjka o czterech różnych zakończeniach. Stworzona przez Cary’ego Walkina Arena.xlsm jest dostępna za darmo pod poniższym linkiem.
Dostępne na: PC (wymagany Excel)

12. Planszówka: Puerto Rico

Puerto Rico ma sporo pionków, kafli i kart, a ustawianie rozgrywki trwa dość długo, ale zasady tej ekonomicznej planszówki da się zrozumieć stosunkowo szybko. Gra ma też wiele z zarządzania swego rodzaju przedsiębiorstwem – choć takim sprzed wielu lat.
Rozgrywka polega na wcieleniu się w rolę zarządcy kolonii na wyspie przydzielającego role kolonistom, stawiającego budynki i sadzącego plantacje zbóż, kawy, cukru, tytoniu i indygo. Za określone działania przysługują punkty, które prowadzą do zwycięstwa.
Dostępny na: Rebel.pl

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu