Zwrot środków VAT w 3 dni – projekt ustawy


19 sierpnia 2020 1 min. czytania

Wprowadzony mechanizm podzielonej płatności (split payment) podzielił nasze konto firmowe na rachunek główny i rachunek VAT. Kiedy otrzymamy przelew wykonany metodą split payment, kwota netto trafi na nasz rachunek główny, a kwota VAT automatycznie na rachunek VAT. Przedsiębiorca, który otrzymał i posiada środki na rachunku VAT, nie może nimi dowolnie zarządzać, nie może ich też wypłacić. Może używać tych środków w przelewach z użyciem split payment oraz do opłacania swoich zobowiązań podatkowych i ZUS.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby jednak uwolnić swoje środki na koncie VAT, mogą napisać wniosek do swojego Urzędu Skarbowego z prośbą o zwrot tych środków. Urząd Skarbowy ma jednak 25 dni na rozpatrzenie wniosku.

W Sejmie pojawił się nowy projekt ustawy, który obliguje Urząd Skarbowy do wydania postanowienia w ciągu 3 dni (druk 327 – art. 4 pkt 3).

W przypadku, kiedy nie mamy potrzeby uregulowania należności podatkowych, ani nie opłacamy nowych faktur od kontrahentów, środki na koncie VAT mogłyby szybciej trafić na wskazany przez nas rachunek. Proponowana zmiana może zdecydowanie poprawić płynność finansową u części przedsiębiorców.

Poinformujemy Was o przebiegu procesu legislacyjnego tej ustawy.

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje dobrowolnie od lipca 2018, a obowiązkowo dla niektórych branż od 1 listopada 2019.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu