Znamy propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

Piotr Juszczyk

21 marca 2024 roku Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedzieli długo oczekiwane zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie to jednak powrót do zasad sprzed 2022 roku. Niemniej wielu przedsiębiorców odczuje ulgę już od 1 stycznia 2025 r. 

Przypomnijmy, że obecnie składka zdrowotna dla osób rozliczających się według skali podatkowej albo podatkiem liniowym wynosi odpowiednio 9% lub 4,9% dochodu, ale nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia. To w 2024 roku oznacza co najmniej 381,78 zł miesięcznie. W przypadku ryczałtu ewidencjonowana składka zdrowotna uzależniona jest od rocznego przychodu. 

Aktualny system jest skomplikowany i czasochłonny. Dodaje pracy zarówno księgowym, jak i samym przedsiębiorcom. Przez część z nich jest nazywany wręcz kolejnym podatkiem. Zmiany są więc konieczne. Co proponuje nowy rząd?

Propozycja zmian w składce zdrowotnej 

Główne cele modyfikacji sposobu naliczania składki zdrowotnej to uproszczenie zasad oraz obniżenie wysokości składki zdrowotnej – i faktycznie to zaprezentowano. Tak jak obecnie, składka będzie uzależniona od formy opodatkowania. Wspólny dla wszystkich płatników i dość przewidywalny będzie punkt wyjścia: 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, co dziś oznaczałoby składkę w wysokości 286,34 zł (4242 zł x 75% x 9%).

W tabelach prezentujemy wyliczenia oparte na danych dla 2024 roku. Wstępnie zapowiedziano jednak, że zmiany będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2025 roku.

Skala podatkowa (zasady ogólne)

Najważniejszą zmianą dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych będzie brak konieczności wyliczania co miesiąc wysokości składki zdrowotnej. Będzie ona wynosić właśnie wspomniane 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (nie od 100%, jak aktualnie, i bez dodatkowego obciążenia powyżej określonego dochodu). W 2024 r. składka przez cały rok byłaby taka sama tj. w wysokości miesięcznej 286,34 zł.

box-icon

Co to oznacza?

Wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych odczują ulgę. Największą ci zarabiający więcej.

Podatek liniowy 

W przypadku podatku liniowego składka będzie również wynosiła 9% liczone z 75% minimalnego wynagrodzenia:

  • dla przedsiębiorców o dochodzie do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia (przyjmując prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2024, byłoby to 15648 zł) – stała wspomniana wyżej stawka, 
  • dla zarabiających więcej – dodatkowe 4,9% od nadwyżki.

W ciągu roku będzie można płacić składkę wynoszącą 1/12 kwoty wyliczonej od dochodu z poprzedniego roku.

Ryczałt 

Także i nastąpi uproszczenie zasad, choć podstawa wyliczeń zmieniać się będzie co roku. Obowiązywać będzie:

  • dla przedsiębiorców o miesięcznym przychodzie wynoszącym mniej niż czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w 2024 roku to 31 296 zł) – ta sama stała składka, co inni (9% od 75% minimalnego wynagrodzenia),
  • dla przedsiębiorców zarabiających więcej – dodatkowe 3,5% od nadwyżki.

Co ważne, z podstawy obliczania składki zdrowotnej wyłączone będą przychody ze zbycia środków trwałych. Oznacza to, że np. sprzedaż służbowego samochodu nie będzie oznaczała wzrostu składki zdrowotnej. Nie będzie jednak możliwości odliczyć składki zdrowotnej w PIT.

Karta podatkowa 

Tu znów bardzo prosta zasada i liczba, która pojawia się przy wszystkich pozostałych formach opodatkowania – 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, czyli 286 zł zamiast aktualnych 376 zł (9% minimalnego wynagrodzenia). Oznacza to wyraźne zmniejszenie obciążenia. 

Zapowiadane zmiany faktycznie oznaczają duże ułatwienia zarówno dla przedsiębiorców, jak i księgowych, mniejsze obciążenia dla większości przedsiębiorców, a przede wszystkim wyraźnie mniejsze różnice w obciążeniu w zależności od wysokości zarobków.

Zmiany mają zacząć obowiazywać od 1 stycznia 2025 roku.

Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.