Znaleziona faktura – czy można odliczyć z niej VAT?


29 sierpnia 2013 3 min. czytania

Zapłata VAT-u i zaliczki na podatek dochodowy wymaga dotrzymywania terminów. Do określonej daty trzeba rozliczyć dany okres – miesiąc lub kwartał – i zapłacić obliczoną kwotę do skarbówki. Ale może się zdarzyć, że przedsiębiorca znajdzie fakturę później, gdy podatek został zapłacony, a deklaracja VAT złożona. Czy taką fakturę można rozliczyć?

Odpowiedź jest krótka – można. Poniżej tłumaczymy kiedy i pod jakimi warunkami.

Rozliczamy VAT ze znalezionej faktury

W działalności każdego przedsiębiorcy faktury są na porządku dziennym. Bierze się je od sprzedawców w zasadzie na wszystkie zakupy z założeniem, że możliwość rozliczenia wydatku rozważy się później. W końcu fakturę (i opcję obniżenia podatku) lepiej mieć, niż nie mieć.

W związku z tym istnieje szansa, że w tej masie faktur przeoczy się którąś istotną, co do której nie będzie wątpliwości, że kwalifikuje się do kosztów. Taka faktura może pojawić się ni stąd ni zowąd w szufladzie, pod szafką, czy w skrytce w samochodzie.

Załóżmy (hipotetycznie), że mimo upływu czasu znaleziona faktura jest wciąż czytelna. Co z nią można zrobić? Oczywiście – rozliczyć 🙂

VAT z faktury zakupowej rozlicza się:

    • w okresie przypadającym na datę wystawienia faktury,

lub

  • w jednym z dwóch kolejnych okresów.

A zatem np. fakturę wystawioną 28 sierpnia 2013 r. można rozliczyć:

  • w sierpniu, wrześniu lub w październiku 2013 r. (rozliczenie miesięczne),
  • w III kwartale 2013 r., IV kwartale 2013 r. lub I kwartale 2014 r. (rozliczenie kwartalne).

A co, gdy te terminy już minęły? Nic straconego. Wystarczy złożyć korektę VAT-7 (K) za okres, w którym tę fakturę można było rozliczyć. Dzięki temu w ramach VAT-u pojawi się dodatkowa kwota do odjęcia od VAT-u od sprzedaży lub do zwrotu.

Znalezionej faktury nie można rozliczyć tylko, gdy minęło 5 lat od końca roku, w którym pojawiło się prawo do zmniejszenia podatku.

Znaleziona faktura a podatek dochodowy

Podobnie jest w przypadku podatku dochodowego. Znalezioną fakturę kosztową zdecydowanie da się jeszcze rozliczyć. Ogólnie, koszty uzyskania przychodu rozlicza się w danym roku podatkowym. Jednak dla porządku w dokumentacji najlepiej rozliczać je wg okresów, których dotyczą.

Tak naprawdę możliwe są dwie sytuacje rozliczenia znalezionej faktury pod względem podatku dochodowego:

1. Jeżeli przedsiębiorca nie rozliczył jeszcze roku podatkowego składając deklarację roczną, może ująć fakturę w okresie, którego ta faktura dotyczy. To w praktyce nic trudnego, wystarczy poprawić zapis w KPiR w tym okresie i ponownie wydrukować księgę. Nadwyżka zapłaconego podatku dochodowego „przeniesie się” aż do bieżącego okresu, w którym zaliczka zostanie odpowiednio obniżona. Tę czynność można też wykonać, gdy skończył się już rok podatkowy, ale deklaracja roczna nie została złożona.

2. Jeżeli przedsiębiorca rozliczył już rok podatkowy składając deklarację roczną, to także nic straconego. W takim wypadku należy analogicznie poprawić KPiR za okres, którego dotyczy znaleziona faktura, a następnie złożyć korektę deklaracji rocznej. Wraz z korektą trzeba także dołączyć wyjaśnienie sytuacji. Przeoczenie faktury kosztowej to jak najbardziej dobry argument dla złożenia korekty.

Tutaj jedna uwaga – praktyka prowadzenia księgowości jest nieco inna. Koszt ze znalezionej faktury ujmuje się w bieżącym okresie, dodając przy nim adnotację, że dotyczy innego okresu. Jeśli rok podatkowy skończył się, taki koszt ujmuje się 31 grudnia.

Księgowi inFaktu z przyjemnością Wam pomogą

Jeśli znaleźliście fakturę z minionego okresu i zastanawiacie się jak ją rozliczyć w inFakcie, aby obniżyła podatki – zapraszamy do kontaktu z naszymi księgowymi. Na pewno Wam pomogą, a dzięki temu będziecie mieli pewność, że z fiskusem nie będzie problemów.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu