Zabezpieczenie majątkowe
W jakiej sytuacji stosowane jest zabezpieczenie majątkowe? W jakiej formie może zostać złożone? Kiedy nie dokonuje się takiego zabezpieczenia majątkowego?
Zwrot VAT
Przy omawianiu tego tematu warto zacząć od tego, że jeśli podatnik w deklaracji VAT wykazuje nadwyżkę VAT-u należnego nad naliczony, to mamy do czynienia z nadpłatą podatku VAT. Podatnik może wnioskować o zwrot tej kwoty. Podstawowy termin to 60 dni od dnia złożenia deklaracji. Zdarza się, że zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania i wówczas naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty – art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.
W przypadku wydłużenia terminu, urząd skarbowy na wniosek podatnika dokonuje zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni, jeżeli podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Jeżeli wniosek wraz z zabezpieczeniem został złożony na 13 dni przed upływem terminu 60 dni lub później, zwrotu dokonuje się w terminie 14 dni od dnia złożenia tego zabezpieczenia.
Zabezpieczenie majątkowe
Jak określa art. 87 ust. 4a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, zabezpieczenie majątkowe może być złożone w formie:
- gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej,
- poręczenia banku,
- weksla z poręczeniem wekslowym banku,
- czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku,
- papierów wartościowych na okaziciela o określonym terminie wykupu wyemitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, bankowych papierów wartościowych i listów zastawnych o określonym terminie wykupu, wyemitowanych we własnym imieniu i na własny rachunek przez podmiot mogący być gwarantem lub poręczycielem zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.
Zabezpieczenie majątkowe dotyczące zwrotu podatku w wysokości nie większej niż wyrażonej w złotych kwocie odpowiadającej równowartości 1 000 EURO, może być złożone w formie weksla. Przeliczenia kwoty wyrażonej w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na ostatni dzień roboczy okresu rozliczeniowego, którego dotyczy zwrot podatku, w zaokrągleniu do pełnych złotych.
Odmowa
Naczelnik urzędu skarbowego odmawia przyjęcia zabezpieczenia, jeżeli stwierdzi, że złożone zabezpieczenie:
- nie zapewni pokrycia w całości wypłacanej kwoty zwrotu, lub
- nie zapewni w sposób pełny pokrycia w terminie wypłacanej kwoty zwrotu – w przypadku zabezpieczenia z określonym terminem ważności.
Zwolnienie zabezpieczenia
Zabezpieczenie majątkowe zostaje zwolnione w dniu następującym po dniu:
- zakończenia przez organ podatkowy weryfikacji zasadności zwrotu podatku VAT – w przypadku zabezpieczenia, stosowanego przy zwrocie w terminie 60 dni,
- w którym upłynęło 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej, w której była wykazana kwota zwrotu podatku – w przypadku zwrotu w terminie 180 dni.
Zwolnienia zabezpieczenia nie dokonuje się:
- w przypadku wszczęcia, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej:
- postępowania podatkowego w zakresie rozliczenia, którego dotyczy zabezpieczenie – do czasu zakończenia tego postępowania, lub
- kontroli podatkowej w zakresie rozliczenia, którego dotyczy zabezpieczenie – do upływu terminu 3 miesięcy od dnia zakończenia kontroli, jeżeli w tym terminie nie wszczęto postępowania podatkowego,
- w przypadku wszczęcia kontroli celno-skarbowej w zakresie rozliczenia, którego dotyczy zabezpieczenie – do upływu terminu 3 miesięcy od dnia zakończenia tej kontroli, a jeżeli w tym terminie doszło do przekształcenia kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe w zakresie rozliczenia, którego dotyczy zabezpieczenie – do zakończenia tego postępowania,
- w przypadku stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego nienależną lub wyższą od kwoty należnej i ją otrzymał – do czasu uregulowania powstałej zaległości podatkowej.
Podziel się nim ze znajomymi