Warto przejść na VAT kwartalny – termin upływa 27 maja


22 maja 2013 4 min. czytania

Tym razem na blogu prosta wskazówka – jeśli ktoś z Was nie opłaca jeszcze VAT-u kwartalnie, warto skusić się teraz. Zgłoszenia zmiany na VAT kwartalny można dokonać do 27 maja, aby na 2 miesiące zatrzymać pieniądze w kieszeni (albo na koncie). Jak to zrobić?

Kto, kiedy i w jaki sposób może przejść na VAT kwartalny?

Według ogólnej zasady, VAT-owcy rozliczają i opłacają VAT co miesiąc. W tym celu wypełniają i składają deklaracje VAT-7 z których wynika kwota do zapłaty – lub do zwrotu. Dla większości małych firm istnieje jednak opcja rozliczania VAT-u tylko raz na kwartał. Wystarczy, że dysponują statusem „małego podatnika”.

Kryteria dla „małego podatnika” spełnia zapewne większość jednoosobowych firm – wystarczy, że wartość sprzedaży wraz z podatkiem VAT nie przekracza w ciągu roku podatkowego kwoty 1,2 mln euro. Jeśli tak jest, można przeskoczyć na kwartalne rozliczenie VAT-u. Zresztą co kwartał można także rozliczać podatek dochodowy, ale VAT ma tę przewagę, że zmiany okresów rozliczeniowych można dokonać 4 razy w trakcie roku podatkowego (dochodowy tylko raz do roku – do 20 lutego).

Standardowo, przejścia na VAT kwartalny dokonuje się do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, od którego przedsiębiorca chce rozliczać się kwartalnie. W związku z tym, przedsiębiorca ma 4 terminy przejścia w ciągu roku:

 • 25 lutego – rozliczenie od I kwartału,
 • 25 maja – rozliczenie od II kwartału,
 • 25 sierpnia – rozliczenie od III kwartału,
 • 25 listopada – rozliczenie od IV kwartału.

Jeśli termin zmiany wypada w dzień wolny od pracy, to terminem przejścia jest kolejny dzień roboczy. Tak właśnie jest w maju 2013 r. – termin przejścia przypada na 27 maja.

Jak dokonać przejścia? Musisz złożyć zgłoszenie do urzędu skarbowego. To proste, choć wymaga wizyty w urzędzie (chyba że dysponujesz bezpiecznym podpisem elektronicznym):

 • wypełnij formularz VAT-R – zwłaszcza pkt. 44,
 • podpisz i złóż VAT-R w urzędzie skarbowym, w którym rozliczasz VAT.

Dzięki temu do 27 maja nie musisz ani składać VAT-7, ani płacić podatku. VAT zapłacisz dopiero 25 lipca – razem za trzy miesiące (kwiecień, maj i czerwiec). Wtedy też złożysz deklarację VAT-7K.

Zalety i wada VAT-u kwartalnego

Rozliczanie VAT-u co kwartał ma kilka istotnych zalet:

 • rzadziej wypełniasz i składasz deklaracje VAT – 4 razy w roku (zamiast 12 razy) – jeśli rozliczasz się samodzielnie to spora oszczędność czasu,
 • możesz obracać gotówką, którą inaczej musiałbyś wpłacić do urzędu skarbowego,
 • łatwiej poradzić sobie z nieopłaconymi fakturami – jest więcej czasu na zapłatę podatku.

Ostatni punkt wymaga krótkiego wyjaśnienia. Załóżmy, że wystawiasz fakturę 3 lipca, czyli w 1-szym miesiącu III kwartału. Wówczas VAT z tej faktury płacisz dopiero 25 października, więc jeśli klient nie zapłaci na czas, to nie będzie to od razu problemem. (Gdybyś rozliczał VAT miesięcznie, termin zapłaty VAT-u przypadałby na 25 sierpnia.) Jak łatwo się zorientować, spóźnione płatności mogą być mniejszym problemem przy rozliczeniu kwartalnym.

Czy VAT kwartalny ma jakieś wady? Cóż, tak naprawdę jedną – jest to konieczność utrzymania dyscypliny finansowej. Rozliczając VAT co kwartał co prawda możesz obracać nadmiarem gotówki, ale jednak 4 razy do roku musisz zgromadzić odpowiednią jej ilość. A zatem „obracać” trzeba z głową.

VAT kwartalny w inFakcie – to proste

Kwartalni VAT-owcy mogą z powodzeniem korzystać z inFaktu. Po dopełnieniu opisanych wyżej formalności, wystarczy zalogować się na inFakt, a następnie:

 1. kliknąć w Ustawienia,
 2. kliknąć w opcję Deklaracje VAT i PIT,
 3. w opcji „Okres rozliczenia VAT-7” zmienić z miesięcznego na kwartalny (wybierając rok i kwartał, od którego rozpocznie się rozliczenie kwartalne).

Od tej pory w inFakcie nie będą generowały się deklaracje VAT-7 tylko VAT-7K. Należy je składać 4 razy w roku, w terminie do 25 dnia miesiąca przypadającego po każdym kwartale. W tym samym terminie trzeba też przelewać na konto urzędu VAT wynikający z deklaracji. W razie nadwyżki podatku od zakupów, w inFakcie można także ubiegać się o zwrot VAT-u – więcej w tym artykule.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu