Kto musi zarejestrować się do systemu MOSS i jak wygląda rejestracja?

Przedsiębiorcy oferujący usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne osobom prywatnym z innych krajów UE powinni przygotować się na zmianę przepisów dotyczących rozliczania VAT. Od początku 2015 r. miejscem świadczenia takich usług nie będzie już kraj sprzedawcy, ale nabywcy. Żeby uprościć procedurę rozliczenia VAT zostanie wprowadzony system MOSS. Na czym ma polegać?

Co oznacza zmiana miejsca świadczenia usługi?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2014 r. miejscem świadczenia usług cyfrowych jest kraj, w którym siedzibę ma sprzedawca. Dotyczy to transakcji na rzecz osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Co za tym idzie przedsiębiorca zobligowany jest do opodatkowania sprzedaży krajową stawką właściwą dla konkretnej usługi. Opisane tu zasady ulegną jednak zmianie 1 stycznia 2015 r.

W myśl nowych regulacji za miejsce świadczenia usługi cyfrowej dla osoby prywatnej będzie uważany kraj nabywcy. Taki schemat obowiązuje aktualnie przy sprzedaży usług innym firmom. Ale co to konkretnie oznacza dla przedsiębiorców? Otóż już za dwa miesiące polski sprzedawca będzie zobligowany do rejestracji VAT w kraju nabywcy. Na uniknięcie tego obowiązku pozwoli jednak system MOSS (z ang. mini one stop shop, czyli mały punkt kompleksowej obsługi).

Jak wygląda rejestracja do systemu MOSS?

Nowa procedura ma dotyczyć wszystkich przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne osobom prywatnym. System MOSS odnosi się jednak tylko krajów unijnych, poza UE w dalszym ciągu konieczne będzie rejestrowanie się do VAT. Sprzedawca, który zdecyduje się na rozliczanie podatku VAT za pomocą systemu MOSS będzie musiał wyrazić taki zamiar składając odpowiedni wniosek do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście. Możliwe jest to już od początku października tego roku.

W tym celu należy złożyć formularz VIU-R. W przypadku przedsiębiorców spoza UE, którzy chcą się zarejestrować do MOSS w Polsce wymagane jest złożenie druku VIN-R. Odpowiednie formularze można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów pod tym adresem. Złożenie wniosku wymaga posiadania podpisu kwalifikowanego.

Rozliczenie VAT – jak ma wyglądać w praktyce?

Po rejestracji przedsiębiorca będzie musiał składać do wspomnianego urzędu deklaracje kwartalne – do 20. dnia miesiąca następującego po rozliczanym kwartale. Co istotne na termin złożenia deklaracji nie będą miały wpływu dni wolne od pracy.

Dodatkowo zarówno kwoty wpisywane w deklaracji VAT, jak i rozliczenia podatku będą wyrażane w euro. Sprzedawca, który zdecyduje się na korzystanie z systemu zostanie również zobligowany do prowadzenia elektronicznej ewidencji transakcji objętych MOSS (dla każdego państwa oddzielnie).

I jeszcze jednak istotna informacja. To od przedsiębiorcy będzie zależało czy zdecyduje się skorzystać z systemu MOSS. Jeśli tego nie zrobi, konieczna stanie się rejestracja VAT w każdym kraju Unii Europejskiej, w którym będzie świadczył usługi na rzecz konsumentów.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto