Samochody na gruncie ustawy VAT – pytania


15 kwietnia 2018 3 min. czytania

W niniejszym artykule prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania na temat samochodów na gruncie ustawy od towarów i usług.

Nowelizacja ustawy VAT w połowie 2014 r. przyniosła nam wiele zmian w zakresie odliczania podatku VAT naliczonego dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczających 3,5 tony. W związku z tym, podatnicy niejednokrotnie mają problemy w zakresie rozliczania podatku VAT naliczonego. Nowelizacja wprowadziła dla tych pojazdów co do zasady ograniczenie 50% w odliczaniu podatku VAT naliczonego.
samochody

Samochody na gruncie ustawy VAT – pytania i odpowiedzi

 1. Jak rozliczać faktury za prąd do pojazdów elektrycznych?
  Ustawodawca zawarł w przepisach ograniczenie odliczania podatku VAT naliczonego w zakresie nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. W związku z powyższym, jeśli nasz pojazd nie spełnienia wymagań do pełnego odliczania VAT, to również prąd elektryczny będzie ograniczony do 50% odliczania VAT.
 2. Czy od zakupu przyczepki do auta osobowego, która będzie użytkowana jedynie w celu świadczenia usług mam prawo do rozliczenia 100% podatku VAT?
  Zakup przyczepy do działalności gospodarczej, która będzie wykorzystywana do działalności opodatkowanej uprawnia podatnika do odliczenia 100%. Zgodnie z przepisami przyczepa nie podlega ograniczeniu 50% odliczenia VAT naliczonego, nawet jeśli będzie wykorzystywana przy pojeździe do którego stosujemy ograniczenie odliczania podatku VAT naliczonego. Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w indywidualnej interpretacji z 17 lutego 2015 wskazał „przyczepy i lawety samochodowej nie można zakwalifikować jako pojazdu samochodowego. W związku z tym przy zakupie części i opłacie leasingowej nie obowiązuje ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego.”
 3. Co w przypadku gdy od zakupu odliczyłem 100% VAT od nabycia pojazdu następnie po 12 miesiącach przeznaczyłem pojazd do majątku prywatnego?
  Samochody które nabędziemy do działalności gospodarczej, a następnie zmienimy ich sposób przeznaczenia lub przeniesiemy do majątku prywatnego zgodnie z przepisami podlegają korekcie podatku VAT naliczonego. Okres korekty jest uzależniony od wartości pojazdu dla samochodów o wartości nieprzekraczających 15000 zł okres korekty wynosi 12 miesięcy, dla samochodów o wartości równej lub przekraczającej 15000 zł okres korekty wynosu 60 miesięcy. W związku z tym, odpowiedź na pytanie uzależniona jest od tego, o jakiej wartości dany pojazd był przy nabyciu. Jeśli wartość nie przekraczała 15000 zł to podatnik nie dokonuje korekty, natomiast jeśli wartość była równa lub przekraczała 150000 zł wówczas podatnik jest zobowiązany dokonać odpowiedniej korekty.
 4. Czy mam prawo odliczyć VAT z paragonu dotyczącego zakupu paliwa za granicą?
  Należy zauważyć, że przy zakupie paliwa z zagranicy nie mam do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru a tym bardziej z importem usług. Ponadto Przy zakupie paliwa z zagranicy nie odliczamy podatku VAT. Cała kwota brutto jest dla podatnika kosztem uzyskania przychodu, jeśli oczywiście ten koszt został poniesiony w działalności gospodarczej.
 5. Czy w przypadku gdy zdecyduje się na wykup pojazdu do majątku prywatnego powinienem dokonać korekty VAT?
  Wykup pojazdy po zakończeniu umowy leasingowej nie powoduje u podatnika obowiązku korygowania rat leasingowych. Nadmienić należy, że nawet zmiany przeznaczenia w trakcie użytkowania pojazdu nie powoduje korekty rat wstecz.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu