Jak rozliczyć podatek VAT za sprzedaż firmowego pojazdu?

Wprowadzić auto do majątku firmy – to proste. Wystarczy przekazać księgowym dowód zakupu pojazdu lub po prostu spisać oświadczenie i już można pożegnać się z uciążliwą kilometrówką. Rzecz jasna radość trwa do momentu, w którym pojawia się chęć (lub potrzeba), aby ten samochód firmowy sprzedać. Oznacza to konieczność zapłaty podatków.

Które podatki trzeba zapłacić sprzedając samochód?

Sprzedaż samochodu firmowego oznacza konieczność zapłaty podatku dochodowego, a niekiedy także VAT-u. Na pocieszenie dodajmy, że w momencie sprzedaży takiego auta, do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo trafia cała niezamortyzowana dotychczas wartość, co niektórym przedsiębiorcom da możliwość solidnego obniżenia zaliczki na podatek dochodowy w danym okresie.

O ile sprawa z podatkiem dochodowym jest jasna, o tyle zapłata VAT-u przy sprzedaży samochodu to znacznie bardziej zawiła kwestia. Jak to działa?

Sprzedaż samochodu firmowego a VAT

Jeśli jesteś VAT-owcem to korzystasz dzięki odliczeniom VAT – to niewątpliwy plus bycia VAT-owcem. Minusem jest jednak konieczność opodatkowania VAT-em sprzedaży majątku firmowego, czyli wszystkich tych zakupów „na firmę” (sprzętu, wyposażenia), za które przysługiwało Ci odliczenie VAT. W przypadku sprzedaży samochodu firmowego, zapłaty VAT-u można jednak uniknąć, gdy samochód jest w majątku firmowym od ponad 6 miesięcy.

A zatem, VAT podczas sprzedaży samochodu firmowego nie płaci się, gdy:

  1. przedsiębiorcy przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT-u w trakcie wprowadzania do majątku firmowego,
  2. samochód jest w firmie dłużej niż 6 miesięcy.

W takim przypadku sprzedaż samochodu dokumentuje faktura ze stawką zw. W przeciwnym razie zaś jest to faktura VAT 23%.

Aktualizacja 1 stycznia 2014 r.:

Od 1 stycznia możliwości zastosowania zwolnienia z VAT przy sprzedaży samochodu, używanego w firmie co najmniej 6 miesięcy, została ograniczona. Obecnie zwolnienie dotyczy tylko sprzedaży pojazdów wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej z VAT – bez względu na okres używania. Jest jednak szansa, że wejdzie przepis, który będzie dawał VAT-owcom prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT w przypadku sprzedaży używanych w firmie samochodów osobowych. Więcej w tym artykule.

Sprzedaż samochodu ze stawką „zw” może jednak nie być tak korzystna, jak się wydaje. Fiskus może w takim przypadku wyciągnąć rękę po wcześniej odliczony VAT – o ile został faktycznie odliczony. W jakich przypadkach?

Korekta VAT-u w związku ze sprzedażą samochodu zwolnioną z VAT

Sprzedaż samochodu zwolniona z VAT oże oznaczać konieczność zwrotu odliczonego podatku lub jego części. Dzieje się tak, ponieważ zmienia się status składnika majątku, który od tej pory służy czynnościom zwolnionym z opodatkowania, a zatem nie daje możliwości odliczenia VAT-u.

Przepisy wyróżniają wówczas dwie sytuacje.

1. Samochody o wartości początkowej do 15 tys. zł

Zwrot odliczonego VAT-u jest konieczny, jeżeli samochód o wartości początkowej do 15 tys. zł został sprzedany w okresie od 6 do 12 miesięcy od wprowadzenia pojazdu do majątku firmowego. Jeśli zaś samochód jest w majątku firmowym ponad 12 miesięcy, nie trzeba korygować VAT-u.

2. Samochody o wartości początkowej powyżej 15 tys. zł

Korektę VAT-u należy dokonać w okresie 5 lat od momentu wprowadzenia samochodu do majątku firmowego. W tym okresie, każdy rok, w którym samochód stanowi majątek firmowy (środek trwały) zmniejsza kwotę VAT-u do skorygowania w razie sprzedaży o 1/5. Te skomplikowaną zasadę najlepiej opisać na przykładzie:

W 2008 roku przedsiębiorca kupuje samochód na firmę w cenie 20 000 zł netto i w związku zakupem odlicza 2760 zł VAT-u (60% z 4600 zł VAT-u). Samochód ten sprzedaje w 2010 roku i w związku z tym musi zwrócić fiskusowi kwotę wynoszącą: 3/5 * 2760 z = 1656 zł.

Zmniejszenia VAT-u naliczonego przy sprzedaży samochodu o wartości powyżej 15 tys. zł nie trzeba dokonywać tylko wówczas, gdy minęło 5 lat od końca roku, w którym samochód stał się częścią majątku firmowego.

Sprzedaż samochodów ciężarowych i skuterów nie jest zwolniona z VAT

Przy okazji warto dodać, że opisane powyżej zasady nie dotyczą m.in. samochodów ciężarowych, które pozwalają na odliczenie 100% VAT podczas zakupu. Sprzedając takie składniki majątku firmy należy doliczyć standardową stawkę VAT, niezależnie od tego jak długo dany składnik majątku jest w firmie. Oczywiście, taka sprzedaż nie powoduje konieczności korekty VAT-u.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Rozliczaj wydatki na samochód, amortyzację, paliwo, części zamienne
  • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto