Ruszają konsultacje w sprawie KSeF

Piotr Juszczyk

16 lutego 2024 r. ruszają konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). System miał obowiązywać część przedsiębiorców już w tym roku, jednak w styczniu Minister Finansów, Andrzej Domański, podczas konferencji prasowej poinformował o odroczeniu KSeF. 

Opóźnienie wejścia obowiązku Krajowego Systemu e-Faktur

Krajowy System e-Faktur miał początkowo obowiązywać już w tym roku. Niestety jest jeszcze pełen błędów. Jest ich na tyle dużo, że uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które ma wyłonić wykonawcę audytu tego projektu. Po jego wynikach mamy poznać nowy termin wejścia w życie obowiązku. Ministerstwo Finansów przewiduje, że stanie się to na przełomie kwietnia i maja 2024 r. Jedno pozostaje pewne – KSeF, prędzej czy później, będzie obowiązkowy. 

Harmonogram konsultacji

Konsultacje które rozpoczynają się 16 lutego potrwają 2 tygodnie, czyli do 1 marca

  • 16 lutego, 10.00-11.30 – Bezpieczeństwo i wydajność

Podczas tej części omówione zostaną kwestie związane z zabezpieczeniem systemu. Pojawi się także zagadnienie zgłaszania faktur scamowych. W części poświęconej wydajności będą zbierane informacje o oczekiwaniach dotyczących odbierania i wysyłania paczek faktur, ze szczególnym uwzględnieniem rozkładu w poszczególnych dniach i godzinach. Będzie też miało miejsce omówienie kwestii wsparcia technicznego.

  • 16 lutego, 12.30-14.00 – Faktury konsumenckie i status nabywcy

Ta część konsultacji będzie służyła przedyskutowaniu kwestii związanych z fakturami wystawianymi na rzecz konsumentów. Organizatorzy chcą zebrać opinie dotyczące zapewnienia możliwości pewnej identyfikacji takich faktur oraz mechanizmów dostępu do nich. Planują też omówienie postulatów włączenia faktur konsumenckich do KSeF. Przewidziano także czas na dyskusję w kwestii identyfikacji statusu nabywcy podatnik/konsument.

  • 21 lutego, 10.00-11.30 – Identyfikator KSeF w płatnościach

W trakcie tej części konsultacji, organizatorzy chcą przedstawić kwestie związane z realizacją obowiązku podawania numeru KSeF albo identyfikatora zbiorczego w tytule przelewu. Przedstawią postulaty związane z modyfikacją tego obowiązku, a także oczekiwanie związane z odroczeniem dla płatności MPP. Dodatkowo planują wspólnie przeanalizować kwestie tworzenia oraz pobierania identyfikatora zbiorczego.

  • 21 lutego, 12.30-14.00 – Spotkanie z branżą faktoringu

Te konsultacje będą służyły omówieniu kwestii dostępu do faktur przez faktorów.

  • 22 lutego, 10.00-11.30 – Spotkanie z branżą dostawców mediów

Na tym spotkaniu dyskutowane będzie wystawianie faktur w KSeF przez branżę, w tym sposoby wypełniania poszczególnych pozycji e-faktury.

  • 22 lutego, 12.30-14.00 – Spotkanie z branżą paliwową

Ten blok będzie służył przeanalizowaniu kwestii wystawiania faktur na stacjach paliwowych, w tym możliwości przekazywania ich wizualizacji na prośbę klienta.

  • 29 lutego, 10.00-11.30 – Spotkanie z Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST)

W trakcie tych konsultacji organizatorzy chcą rozważyć kwestie związane z wystawianiem faktur przez JST, zakres uprawnień w KSeF oraz szczegółowe elementy faktur wystawianych w KSeF.

  • 29 lutego, 12.30-14.00 – Wdrożenie KSeF w etapach

Te konsultacje ustalono w celu przeanalizowania kwestii związanych z wprowadzeniem obowiązku KSeF z uwzględnieniem ewentualnego różnicowania terminów wejścia w życie dla niektórych rozwiązań.

  • 1 marca, 10.00-11.30 – Wyjaśnienia, interpretacje, szkolenia

Spotkanie będzie służyło poznaniu oczekiwań przedsiębiorców w zakresie materiałów dotyczących KSeF. Zostaną też omówione plany Ministerstwa dotyczące akcji szkoleniowej i informacyjnej oraz zasady uczestnictwa ekspertów Ministerstwa w spotkaniach, konferencjach i szkoleniach organizowanych przez podmioty zewnętrzne

W trakcie konsultacji dowiemy się, jak będzie wyglądał KSeF. Być może poznamy nawet ostateczny kształt systemu. Niewątpliwie istotne jest teraz wskazywanie na rozwiązania dobre dla podatników. Dzięki temu system będzie dobrym narzędziem, a nie problemem dla przedsiębiorców. Zamierzam również brać czynny udział w konsultacjach. Będziemy na bieżąco informować o postępach. 

Sprawdź naszą bazę wiedzy o KSeF! Wszystkie informacje uzupełniamy na bieżąco.

Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.