Czy warto odprowadzać VAT i jak przejść z rozliczenia miesięcznego na co kwartał i na odwrót?

VAT to chyba najbardziej kłopotliwy dla przedsiębiorców podatek. Jakie stawki stosować? Jak prawidłowo wyliczać VAT do zapłaty? Jak „legalnie” płacić jak najmniejszy podatek? Z takimi pytaniami spotyka się większość przedsiębiorców. Pierwszą ważną decyzją, którą musi podjąć VAT-owiec, jest wybór formy rozliczania podatku pomiędzy miesięcznym a kwartalnym.

Czy warto być VAT-owcem?

Na początku działalności, można korzystać z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT (dopóki wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy łącznie kwoty 150 tyś. zł w roku podatkowym). Nie trzeba wówczas składać deklaracji, ani obliczać i płacić podatku VAT. W praktyce jednak brak statusu VAT-owca ma sens tylko wtedy, gdy naszymi klientami są osoby prywatne lub inni przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego VAT – a to zdecydowana mniejszość. Jeżeli zakładamy, że naszymi klientami będą inni przedsiębiorcy zainteresowani odliczaniem podatku VAT, powinniśmy jednak zarejestrować się jako czynni podatnicy tego podatku, już od początku prowadzenia działalności. W tym celu trzeba złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie VAT-R.

Rozliczenie podatku VAT: miesięczne czy kwartalne?

Rozliczenie miesięczne…

Przedsiębiorca będący VAT-owcem ma do wyboru miesięczny lub kwartalny sposób rozliczeń. W obu przypadkach podstawą rozliczeń jest ewidencja VAT, czyli rejestr wszystkich transakcji zakupu i sprzedaży w firmie, opodatkowanych podatkiem VAT. Na podstawie tej ewidencji oblicza się wysokość podatku, który należy odprowadzać do urzędu skarbowego. O tym ile wyszło nam VAT do zapłaty informujemy składając odpowiedni formularz podatkowy. W przypadku rozliczenia miesięcznego, składa się w US miesięczne deklaracje podatkowe VAT-7 w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu, czyli np. za lipiec – do 25 sierpnia.

…czy kwartalne?

W przypadku wyboru rozliczenia kwartalnego deklaracje podatkowe VAT-7K składa się do 25. dnia miesiąca następującego po kolejnym kwartale. A wiec w praktyce deklarację kwartalną składamy tylko cztery razy w roku: do 25 kwietnia – za I kwartał, do 25 lipca – za II kwartał, do 25 października – za III kwartał, do 25 stycznia następnego roku – za IV kwartał. Rozliczenie kwartalne pozwala na zachowanie większej płynności finansowej, zwłaszcza w przypadku, gdy klienci nieterminowo regulują swoje zobowiązania. Z drugiej jednak strony do zapłaty zbiera się podatek VAT aż z trzech miesięcy, dlatego trzeba pilnować, żeby pieniądze na podatek gdzieś się nie rozeszły. Trzeba więc zachować pewną dyscyplinę, tak aby w terminie wpłaty podatku mieć odpowiednią sumę na koncie.

Prowadź księgowość online w inFakcie

  • Wystawiaj faktury i dodawaj koszty – inFakt obliczy podatki
  • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców

Załóż konto

Zawsze możliwa zmiana

Jeżeli wybrany sposób rozliczeń się nie sprawdza można dokonać jego zmiany tzn. przejść z rozliczenia miesięcznego na kwartalny lub odwrotnie. W tym celu należy dokonać pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie – służy to tego formularz VAT-R. Należy przy tym pamiętać, że zmiana z okresu miesięcznego na kwartalny nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Jeśli natomiast chcemy zmienić sposób rozliczenia z kwartalnego na miesięczny – możliwe jest to dopiero po czterech kwartałach rozliczeniowych.

Jeśli korzystamy z profesjonalnego programu księgowego, zmiana sposobu prowadzenia rozliczeń nie jest skomplikowana i zajmuje dosłownie chwilę. W Programie do Księgowości inFakt wystarczy wejść w ustawienia i w opcji „Okres rozliczenia VAT” zmienić „miesięczny” na „kwartalny” (lub odwrotnie), a także ustawić datę, od której obowiązuje zmiana.

Chcesz opłacać VAT terminowo i bezbłędnie?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu masz do dyspozycji naszych specjalistów od 7:00 do 22:00.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.