Jak wykonywać przelewy do skarbówki i do ZUS-u?


2 sierpnia 2013 5 min. czytania

Pracownik na etacie zwykle nie kontaktuje się z urzędami – podatki i składki ZUS wpłaca za niego pracodawca. Natomiast przedsiębiorca musi samodzielnie dokonywać regularnych przelewów na rzecz państwa. Nie są to jednak standardowe przelewy – trzeba je odpowiednio opisać. W jaki sposób?

Właściwe opisywanie przelewów może wydawać się oczywiste, ale wbrew pozorom nie każdy wie jak się za to zabrać, zwłaszcza jeśli stawia pierwsze kroki jako przedsiębiorca. Na szczęście to nic trudnego, ponieważ bankowość internetowa to ułatwia.

Mikrorachunek podatkowy dla przelewów do Urzędu Skarbowego

Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie przelewy podatku dochodowego PIT, CIT, a także podatku VAT dokonujemy na jedno konto. Każdy podatnik otrzymał swój indywidualny rachunek podatkowy. Na ten rachunek należy wykonywać wszystkie przyszłe przelewy podatkowe, jak również przelewy wykonawane za zobowiązania z poprzednich lat.

Jak wygenerować swój numer mikrorachunku podatkowego?

Wystarczy przejść na stronę podatki.gov.pl i wypełnić swój PESEL lub NIP. Zasada jest prosta. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą – wpisujemy NIP, jeśli jej nie prowadzimy – wpisujemy PESEL.

Przelew do ZUS na jeden rachunek, czyli E-Składka

Od 1 stycznia 2018 roku wszystkie przelewy do ZUS, podobnie jak w przypadku przelewu do Urzędu Skarbowego, wykonujemy na jedno konto. Aby otrzymać swój numer rachunku wystarczy udać się na stronę www.eskladka.pl i wpisać swoje dwa numery identyfikacyjne. Mogą to być numery NIP i PESEL. Otrzymamy numer rachunku bankowego, na który wpłacamy wszystkie należności do ZUS.

Podstawy, czyli do kiedy i w jakiej wysokości płaci się podatki i składki ZUS

Zacznijmy od podstaw, czyli terminów, których trzeba dotrzymywać wykonując przelewy do urzędów. Są one następujące:

 • 10 dzień miesiąca – termin zapłaty składek ZUS przedsiębiorcy (dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników na „ozusowane” umowy termin przypada 15 dnia miesiąca),
 • 20 dzień miesiąca – termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy,
 • 25 dzień miesiąca – termin zapłaty podatku VAT

Wiemy kiedy, więc pytanie brzmi: ile?

Zarówno zaliczkę na podatek dochodowy, kwotę VAT-u, jak i składki ZUS do zapłaty znajdziecie w inFakt.pl. Jeśli obsługują Was księgowi inFakt, po prostu logujecie się na inFakt.pl przed powyższymi terminami, otwieracie zakładkę Księgowość i sprawdzacie kwoty do zapłaty.

Jeśli zaś sami prowadzicie księgowość, musicie dodatkowo pamiętać, aby przed 20 dniem miesiąca wprowadzić do inFaktu wszystkie przychody i koszty. Po ich dodaniu, kwoty również znajdziecie w zakładce Księgowość.

Szukasz biura rachunkowego?

Poznaj nowy standard biura rachunkowego

 • Bez dojazdów do Księgowego
 • Bez papierowych faktur
 • Bez marnowania Twojego czasu
Znajdź Księgowego Nie masz firmy? Załóż firmę z inFakt

Wypełniamy przelew do ZUS-u

Bankowość internetowa zwykle ułatwia wykonywanie przelewów do ZUS-u i urzędu skarbowego za pomocą prostych formularzy. Dzięki nim w danych przelewów znajdują się wszystkie informacje niezbędne, aby zidentyfikować danego podatnika. Od momentu wprowadzenia numeru rachunku składkowego (NRS) oraz mikro-rachunku podatkowego wykonywanie przelewu stało się jeszcze prostsze.

Aby dokonać przelewu do ZUS lub US, przedsiębiorca jednoosobowej działalności w pierwszej kolejności musi wprowadzić NRS oraz mikro-rachunek do bankowości elektronicznej. Najczęściej platformy elektroniczne wręcz wymuszają wprowadzenie tego rachunku przed rozpoczęciem uzupełniania formularza. W formularzu przelewu do ZUS-u jednoosobowy przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie, z rachunku firmowego wybiera jedynie opcję przelewu do ZUS. Wszystkie dane wraz z rachunkiem NRS powinny zaczytać się automatycznie. Dodatkowo przedsiębiorcą może wpisać ręcznie np. numer decyzji pokontrolnej czy też oznaczenia przelewu np. DRA 1/2020 . wypełnia następujące pola:

Tak wypełniony formularz przelewu zatwierdzamy i… gotowe. Teraz wystarczy pobrać potwierdzenia zapłaty składek ZUS i załączyć je w inFakcie.

Wypełniamy przelewy do urzędu skarbowego

Aby dokonać przelewu podatkowego do US, analogicznie jak w wyżej omawianym przelewie do ZUS, w pierwszej kolejności musimy podać numer mikro-rachunku podatkowego. Następnie wybieramy opcję przelewu do US. Na koncie firmowym dane przedsiębiorcy wraz z mikro-rachunkiem powinny zaczytać się automatycznie. Przedsiębiorca dodatkowo wybiera symbol formularza oraz określa okres, za który powstało zobowiązanie na przykład:

  • PIT-5 – dla zaliczki na podatek dochodowy,

lub

  • VAT-7 – dla podatku VAT opłacanego miesięcznie,

lub

 • VAT-7K – dla podatku VAT opłacanego kwartalnie,

Warto zwrócić uwagę na właściwe kwoty i dane

Wypełniając formularze przelewu do ZUS-u i urzędu skarbowego zwróćcie uwagę na poprawność danych i kwot. Jeśli podacie niewłaściwe dane, to urząd może nie przypisać płatności do właściwej osoby. W praktyce będzie to oznaczało zaległości podatkowe z których może być trudno się wytłumaczyć. Analogicznie stanie się, jeśli kwota przelana na konto urzędu jest zbyt niska.

A co, jeśli przelana kwota jest zbyt wysoka? Cóż, w takiej sytuacji niestety nie można liczyć na szybki zwrot ani ze strony ZUS-u, ani ze strony fiskusa. Np. jeśli zapłacona kwota zaliczki na podatek dochodowy jest za duża, zwrot możliwy jest dopiero po zakończeniu roku podatkowego (przy okazji rozliczenia rocznego). Nadwyżkę można jednak potraktować jak nadpłatę na poczet przyszłych zaliczek (analogicznie można postąpić w przypadku nadpłaty dla ZUS-u).

Jeśli zaś zapłacona kwota VAT-u jest zbyt wysoka, trzeba zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Co za tym idzie, po prostu lepiej nie mylić się dokonując przelewów do urzędów 🙂

Przelewy do urzędów – dwoma kliknięciami i bezbłędnie

Korzystając z inFaktu przelewy do fiskusa i do ZUS-u to żaden problem. A oto dlaczego:

 • W inFakcie masz pod ręką kwoty podatków…
 • …i opłacasz je wprost z inFaktu, terminowo, bezbłędnie i bez przepisywania danych!

A na koniec najlepsze – specjaliści inFaktu służą Ci pomocą w od poniedziałku do soboty w godz. 7-22. To naprawdę długo.

Wystawiaj faktury za darmo
Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu