Pracownik na etacie zwykle nie kontaktuje się z urzędami – podatki i składki ZUS wpłaca za niego pracodawca. Natomiast przedsiębiorca musi samodzielnie dokonywać regularnych przelewów na rzecz państwa. Nie są to jednak standardowe przelewy – trzeba je odpowiednio opisać. W jaki sposób?

Właściwe opisywanie przelewów może wydawać się oczywiste, ale wbrew pozorom nie każdy wie jak się za to zabrać, zwłaszcza jeśli stawia pierwsze kroki jako przedsiębiorca. Na szczęście to nic trudnego, ponieważ bankowość internetowa to ułatwia.

Podstawy, czyli do kiedy i w jakiej wysokości płaci się podatki i składki ZUS

Zacznijmy od podstaw, czyli terminów, których trzeba dotrzymywać wykonując przelewy do urzędów. Są one następujące:

  • 10 dzień miesiąca – termin zapłaty składek ZUS przedsiębiorcy (dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników na „ozusowane” umowy termin przypada 15 dnia miesiąca),
  • 20 dzień miesiąca – termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy,
  • 25 dzień miesiąca – termin zapłaty podatku VAT

Wiemy kiedy, więc pytanie brzmi: ile?

Zarówno zaliczkę na podatek dochodowy, kwotę VAT-u, jak i składki ZUS do zapłaty znajdziecie w inFakt.pl. Jeśli obsługują Was księgowi inFakt, po prostu logujecie się na inFakt.pl przed powyższymi terminami, otwieracie zakładkę Księgowość i sprawdzacie kwoty do zapłaty.

Jeśli zaś sami prowadzicie księgowość, musicie dodatkowo pamiętać, aby przed 20 dniem miesiąca wprowadzić do inFaktu wszystkie przychody i koszty. Po ich dodaniu, kwoty również znajdziecie w zakładce Księgowość.

Wypełniamy przelew do ZUS-u

Bankowość internetowa zwykle ułatwia wykonywanie przelewów do ZUS-u i urzędu skarbowego za pomocą prostych formularzy. Dzięki nim w danych przelewów znajdują się wszystkie informacje niezbędne, aby zidentyfikować danego podatnika. Wystarczy wypełnić formularz. Ale ta czynność może już nie być oczywista.

W formularzu przelewu do ZUS-u jednoosobowy przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie, wypełnia następujące pola:

1) nazwa skrócona płatnika: nazwisko i imię lub nazwa skrócona podana we wniosku CEIDG-1 w rybryce 07,
2) NIP,
3) identyfikacja płatnika – jednoosobowy przedsiębiorca, osoba fizyczna (tzn. nie spółka) wybiera i wpisuje PESEL,
4) typ wpłaty – S – składka za 1 miesiąc,
5) deklaracja (MMRRRR lub RRRRMM) – rok i miesiąc, którego dotyczy opłata (np. dla składek ZUS opłacanych do 10 sierpnia 2013 r. należy tutaj wpisać 072013),
6) numer deklaracji – 01 (zawsze 01, chyba że składa się korektę – wtedy np. 02, 03, itd.),
7) nr decyzji / umowy / tytułu wykonawczego – zostawiamy puste,
8) numer konta ZUS-u – sprawdzamy w inFakt.pl w zakładce Księgowość, w sekcji Składki ZUS (składki społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy mają odrębne numery kont!),
9) kwota składki – sprawdzamy w inFakt.pl w zakładce Księgowość, w sekcji Składki ZUS.

Tak wypełniony formularz przelewu zatwierdzamy i… gotowe. Teraz wystarczy pobrać potwierdzenia zapłaty składek ZUS i załączyć je w inFakcie.

Wypełniamy przelewy do urzędu skarbowego

Bankowość internetowa pomaga także dokonywać przelewów do fiskusa. Do tego służy odrębny formularz, który trzeba wypełnić nieco inaczej dla zaliczki na podatek dochodowy, a nieco inaczej dla VAT-u.

Wypełniamy przelew do urzędu skarbowego

Formularz przelewu za podatki wypełniamy w następujący sposób:

1) Nazwa i adres odbiorcy – dane właściwego urzędu skarbowego,
2) Nazwa i adres zobowiązanego – imię i nazwisko oraz adres przedsiębiorcy,
3) Identyfikacja zobowiązanego / identyfikator płatnika – NIP przedsiębiorcy,
4) Okres (rok / typ / numer) – okres, którego dotyczy kwota podatku (np. III kwartał 2013 r. – 13K3; lipiec 2013 r. – 13M7),
5) Symbol formularza płatności:

    • PIT-5 – dla zaliczki na podatek dochodowy,

lub

    • VAT-7 – dla podatku VAT opłacanego miesięcznie,

lub

  • VAT-7K – dla podatku VAT opłacanego kwartalnie,

6) Identyfikacja zobowiązania – zostawiamy puste,
8) numer konta urzędu skarbowego – sprawdzamy w inFakt.pl w zakładce Księgowość, w sekcjach Podatek dochodowy i Podatek VAT (uwaga: dla podatku dochodowego i VAT-u są odrębne numery kont!),
9) kwota zaliczki lub podatku VAT – sprawdzamy w inFakt.pl w zakładce Księgowość.

Warto zwrócić uwagę na właściwe kwoty i dane

Wypełniając formularze przelewu do ZUS-u i urzędu skarbowego zwróćcie uwagę na poprawność danych i kwot. Jeśli podacie niewłaściwe dane, to urząd może nie przypisać płatności do właściwej osoby. W praktyce będzie to oznaczało zaległości podatkowe z których może być trudno się wytłumaczyć. Analogicznie stanie się, jeśli kwota przelana na konto urzędu jest zbyt niska.

A co, jeśli przelana kwota jest zbyt wysoka? Cóż, w takiej sytuacji niestety nie można liczyć na szybki zwrot ani ze strony ZUS-u, ani ze strony fiskusa. Np. jeśli zapłacona kwota zaliczki na podatek dochodowy jest za duża, zwrot możliwy jest dopiero po zakończeniu roku podatkowego (przy okazji rozliczenia rocznego). Nadwyżkę można jednak potraktować jak nadpłatę na poczet przyszłych zaliczek (analogicznie można postąpić w przypadku nadpłaty dla ZUS-u).

Jeśli zaś zapłacona kwota VAT-u jest zbyt wysoka, trzeba zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Co za tym idzie, po prostu lepiej nie mylić się dokonując przelewów do urzędów :)

Przelewy do urzędów – dwoma kliknięciami i bezbłędnie

Korzystając z inFaktu przelewy do fiskusa i do ZUS-u to żaden problem. A oto dlaczego:

  • W inFakcie masz pod ręką kwoty podatków…
  • …i opłacasz je wprost z inFaktu, terminowo, bezbłędnie i bez przepisywania danych!

Przetestuj inFakt za darmo. Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto i wystaw pierwszą fakturę w minutę.

A na koniec najlepsze – specjaliści inFaktu służą Ci pomocą w tygodniu w godz. 7-22 i w godz. 9-17 w soboty. To naprawdę długo.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.