Program płatnik od A do Z


16 marca 2018 2 min. czytania

W najbliższym czasie przedstawię program Płatnik od A do Z. Czym jest program Płatnik? Do czego on służy? Jak tworzyć dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe? Oraz jak je wysyłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Program płatnik od A do Z

Czym jest program płatnik?

Program Płatnik jest to program, który umożliwia wysyłkę dokumentów zgłoszeniowych oraz deklaracji rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest on bezpłatny, dostępny do pobrania dla każdego na stronie zus : http://www.zus.pl/firmy/program-platnik.

Do czego służy program płatnik?

Płatnik pozwala na tworzenie dowolnej liczby płatników w jednym programie. Można powiedzieć, że jest to dla księgowych i kadrowych duże ułatwienie.

W programie Płatnik możemy tworzyć dokumenty zgłoszeniowe takie jak :

ZUS ZUA, ZUS ZIUA, ZUS ZCNA, ZUS ZWUA , ZUS ZZA, ZUS ZPA, ZUS ZFA, ZUS ZIPA, ZUS ZWPA, ZUS ZBA i ZUS ZAA

oraz dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RZA.

Program jest zsynchronizowany z bazą zakładu ubezpieczeń społecznych, dzięki czemu podczas wysyłki na bieżąco otrzymujemy informację o błędach, na przykład o niepoprawnym numerze pesel ubezpieczonego, nieprawidłowym zastosowaniu kodu ubezpieczeniowego na dokumentach rozliczeniowych,  a nawet o niewłaściwym kodzie pocztowym. Program zwróci nam uwagę jeśli omyłkowo nie uwzględnimy na raporcie miesięcznym osoby, która została zgłoszona do ubezpieczeń. Dodatkowo zostaniemy poinformowani jeśli wpiszemy błędną podstawę składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne na deklaracji. Otrzymamy również komunikat jeśli zastosujemy błędny numer deklaracji przy tworzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych. Wskazanie tych błędów, informacji i ostrzeżeń ma na celu prawidłowe przekazywanie dokumentacji do ZUS.

Program Płatnik współpracuje również z programami kadrowo – płacowymi, dzięki czemu można szybko zaimportować z nich dane i przesłać drogą elektroniczną do ZUS. Sama zaś wysyłka odbywa się za pomocą certyfikatu kwalifikowanego.

Program automatyczne tworzy informacje miesięczne oraz roczne dla ubezpieczonych.

Dodatkowo na bieżąco są dostępne komunikaty zawierające informacje o wszelkich zmianach i obowiązkach względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W kolejnych artykułach przedstawię kolejno, jak dodać płatnika w rejestrze, opiszę szczegółowo jak tworzyć dokumenty zgłoszeniowe oraz komplety rozliczeniowe.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu