W dniu 24 czerwca 2016 r. Minister Finansów w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe wydał interpretację ogólną PT1.050.3.2016.156 której tematem była stawka VAT  stosowana do sprzedaży posiłków takich jak kebaby, zapiekanki, hot-dogi oraz inne dania, które sprzedawane są poza lokalem gastronomicznym.

Stawka VAT – interpretacja ogólna

W interpretacji ogólnej Minister Finansów zaznaczył, że:
„Dla uznania czy dana czynność będzie zaliczona do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, czy do działu PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem istotne jest, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji – np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż.
Fakt oferowania tych produktów osobno bądź w zestawach (np. kanapka mięsna, frytki razem z napojem, czy też tortilla, pieczone ziemniaki razem z napojem), nie ma wpływu na sposób zaklasyfikowania. Dla dokonania prawidłowej klasyfikacji wg PKWiU nie mają wpływu również czynniki takie jak to, czy:
–  punkty sprzedaży znajdują się w miejscu ogólnodostępnym,
–  w punktach sprzedaży znajdują się stoliki i krzesła,
–  dostępne są naczynia i sztućce,
–  produkty są przeznaczone do spożycia na miejscu czy na wynos, (np. pakowane w bibułki czy tekturowe pudełka),
–  w punktach sprzedaży są: toalety, szatnia, zainstalowana jest klimatyzacja, czy ogrzewanie.”
stawka VAT

Stawka VAT – wnioski

Mając na uwadze przytoczone stanowisko Ministra Finansów należy stwierdzić, że ze względu na fakt,  że sprzedawane w powyższy sposób posiłki nie mieszczą się w klasyfikacji PKWiU 10.85 jako gotowe posiłki i dania, to nie może do nich znaleźć zastosowanie stawka 5% podatku VAT.
Tego typu czynności – zgodnie ze stanowiskiem Ministra – zaliczone powinny być do klasyfikacji PKWiU 56, a więc usługi związane z wyżywieniem, a co za tym idzie powinny zostać opodatkowane stawką VAT w wysokości 8%.
Z pełną treścią interpretacji podatkowej można zapoznać się tutaj.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu