Podsumowanie konsultacji KSeF – będzie prościej i łagodniej

Piotr Juszczyk

21 marca 2024 roku odbyło się spotkanie podsumowujące konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawiło zmiany, które zostaną wdrożone. Konkretne akty prawne mają być poddane do konsultacji na początku kwietnia. 

Spotkanie podsumowujące otworzył Minister Finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że od KSeF nie ma odwrotu. Zapowiedział też, że ministerstwo dołoży wszelkich starań, żeby jak najszybciej podać nową datę wdrożenia KSeF. Wydarzy się to najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja 2024 roku.

Szkolenia i darmowe narzędzie

Ministerswo Finansów zapewniło, że będzie przeprowadzać szereg szkoleń z pomocą 400 urzędów skarbowych. Planowane jest również przygotowanie filmów wideo, które będą dostępne na stronach rządowych, a zewnętrzne podmioty będą mogły osadzać je także na swoich portalach. 

Podatnikom ma również być udostępniona aplikacja KSeF. 

Najważniejsze zapowiedziane zmiany

Poza tym zapowiedziano szereg mniejszych i większych zmian w dotychczasowej koncepcji. Najważniejsze z nich to:

  • KSeF wejdzie w jednym terminie dla wszystkich przedsiębiorców;
  • przygotowane zostaną przepisy szczególne, odraczające np. kary; 
  • przedsiębiorcy będą mogli wystawić fakturę offline, a wysłać ją do KSeF z opóźnieniem (najpóźniej następnego dnia roboczego);
  • opcjonalne faktury konsumenckie będzie można wysyłać do KSeF; 
  • konsumenci będą mogli odbierać faktury w KSeF przez kod QR;
  • przewidziana jest możliwość dodawania załączników do faktur w KSeF;
  • przedsiębiorcy będą mogli wystawiać w okresie przejściowym faktury „papierowe”, pod warunkiem że jednostkowa wartość faktury nie będzie przekraczać 450 zł, a łącznie będzie to kwota poniżej 10 000 zł miesięcznie (te limity będą jeszcze analizowane podczas konsultacji aktów prawnych).
box-icon

OPINIA EKSPERTA – PIOTR JUSZCZYK, GŁÓWNY DORADCA PODATKOWY INFAKT

W mojej ocenie proponowane zmiany są pozytywne dla przedsiębiorców. To faktycznie wyjście naprzeciw głosom, które słyszało się podczas konsultacji, i odpowiedzi na zgłaszane wtedy obawy. Obecnie oczekujemy na zmiany w samych aktach prawnych. Mamy nadzieję, że – zgodnie z zapowiedzią – poznamy je już w kwietniu. Z pewnością bacznie będziemy się przyglądać, jak dalej będzie się rozwijać KSeF.

W inFakcie uważnie śledzimy wszystkie zmiany, dzięki czemu nasza aplikacja jest zawsze aktualna, a księgowi doskonale orientują się w bieżących zasadach. Dlatego nasze narzędzia już dziś możesz zintegrować z Krajowym Systemem e-Faktur. Jak to zrobić sprawdzisz w naszej instrukcji wideo.


Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.