Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT? Jak skorygować za późno rozliczony podatek?


8 marca 2014 4 min. czytania

Jako że większość przedsiębiorców to tzw. VAT-owcy, wiedza o tym co to jest obowiązek podatkowy, kiedy występuje i z czym się wiąże jest podstawowa. Tylko dzięki niej możliwe jest właściwe rozliczenie podatku – w taki sposób, aby nie narobić sobie zaległości, od których trzeba płacić odsetki. Obowiązek podatkowy VAT w 2014 r. pojawia się kiedy indziej, niż w latach poprzednich.

Czym jest obowiązek podatkowy?

Pojęcie „obowiązek podatkowy” sprowadza się do prostej kwestii – jest to konieczność rozliczenia podatku. W kontekście działalności jednoosobowego przedsiębiorcy można mówić o obowiązku dotyczącym VAT-u oraz podatku dochodowego.

Warto tutaj pamiętać, że termin „obowiązek podatkowy” NIE jest jednoznaczny z terminem zapłaty podatku. Te dwa terminy są różne.

Przykładowo, jeżeli obowiązek podatkowy VAT powstaje w styczniu, to oznacza, że VAT związany z transakcją należy ująć w rozliczeniu za styczeń lub za pierwszy kwartał. Jeżeli z rozliczenia wynika VAT do zapłaty (a nie musi tak być), to przelewu do fiskusa należy dokonać:

  • do 25 lutego – w przypadku rozliczenia miesięcznego,
  • do 25 kwietnia – w przypadku rozliczenia kwartalnego.

Jak widać, obowiązek podatkowy i termin zapłaty podatku występują kiedy indziej. Co więcej, może się zdarzyć, że mimo pojawienia się obowiązku podatkowego nie ma konieczności zapłaty podatku, ponieważ przedsiębiorca może korzystać z rozmaitych sposobów na pomniejszanie podatku do zapłaty (ujmuje je podczas rozliczenia).

Najprostszym sposobem jest odejmowanie VAT-u od zakupów od VAT-u od sprzedaży. Jeśli VAT od zakupów jest wyższy, to nie trzeba płacić podatku, a nadwyżkę można uzyskać jako zwrot lub przenieść na kolejny okres rozliczeniowy.

Kiedy trzeba rozliczyć VAT w 2014 r.?

W przepisach funkcjonują różne terminy powstawania obowiązku podatkowego VAT. Istnieje zasada podstawowa oraz zasady szczegółowe – właściwe tylko dla niektórych rodzajów transakcji.

Terminy, w których powstaje obowiązek podatkowy VAT uległy zmianie z początkiem 2014 r. Tym samym zmieniły się zasady, których VAT-owcy trzymali się od wielu lat. Poniżej opisujemy zarówno poprzednie, jak i obecne podstawowe zasady.

1. Obowiązek podatkowy VAT 2013

Do końca 2013 r. obowiązek podatkowy według podstawowej zasady powstawał wraz z terminem wystawienia faktury. Fakturę należało wystawić do 7 dni od dostarczenia towaru lub wykonania usługi, ew. otrzymania zapłaty – o ile miało to miejsce wcześniej. I ten termin decydował o tym kiedy rozliczyć VAT.

W związku z tym przedsiębiorca miał pewne pole manewru, ponieważ mógł niekiedy zdecydować w którym okresie rozliczyć VAT. Np. jeśli usługa została wykonana 30 marca, to fakturę można było wystawić w marcu i VAT rozliczyć za marzec lub wystawić w kwietniu i VAT rozliczyć za kwiecień.

Najważniejszy wyjątek od tej zasady dotyczył m.in. mediów. VAT związany z fakturami za media należało rozliczyć według daty płatności.

2. Obowiązek podatkowy VAT 2014

Z początkiem 2014 r. zasady powstawania obowiązku podatkowego uległy zmianie. Według podstawowej zasady VAT należy rozliczyć w terminie:

  • wykonania usługi lub dostarczenia towaru,
  • otrzymania zapłaty – w przypadku, gdy miało to miejsce przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru.

Co za tym idzie, termin rozliczenia VAT-u zazwyczaj nie ma związku z terminem wystawienia faktury. W 2014 r. tak powstaje obowiązek podatkowy VAT tylko w wyjątkowych sytuacjach – VAT należy rozliczyć w terminie wystawienia faktury m.in. w przypadku wydatków na tzw. media.

Za późno rozliczyłem VAT. Co teraz?

Jak widać, znajomość terminów powstawania obowiązku podatkowego VAT decyduje o tym, czy nie powstają zaległości.

uwaga
Jeśli zaś nie dopełni się tego obowiązku, VAT zostanie rozliczony za późno. W takiej sytuacji należy po prostu dokonać korekt w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Skorygowaną deklarację przesyła się do urzędu skarbowego, a następnie wpłaca się ew. brakujący podatek wraz z odsetkami, o ile przekraczają one kwotę 6,60 zł.

Pod tym względem w stosunkowo lepszej sytuacji są przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie, ponieważ za pomocą jednej deklaracji VAT-7K rozliczają cały kwartał. Daje to po prostu więcej czasu. W przypadku rozliczenia kwartalnego np. usługa wykonana w styczniu jest rozliczana dopiero w deklaracji składanej w kwietniu.

Pomóż nam ulepszyć bloga inFaktu!

  • Znalazłeś to, czego szukasz?
  • Artykuł był niezrozumiały?
  • A może chcesz zaproponować temat na kolejny tekst?

Świetnie! Potrzebujemy Twojej opinii.

Zależy nam na tym, aby ten blog był idealnie dopasowany do potrzeb przedsiębiorców. Dlatego zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety – zajmie tylko parę chwil.


Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu