Jak przepisy traktują zakup motocykla, skutera i motoroweru? Za który pojazd można odliczyć najwięcej?
Motocykl w firmie? A może motorower lub skuter? VAT od ich zakupu i eksploatacji rozliczamy na kilka sposobów. Motocykl bowiem traktujemy jako samochód osobowy, motorower już nie, a skuter… tutaj jest jeszcze trudniej.
Motocykl w firmie jest… samochodem osobowym
Mogłoby się wydawać, że wszystkie wymienione powyżej pojazdy to jednoślady i w świetle przepisów podatkowych mają taki sam charakter. Okazuje się jednak, że dużo zależy od pojemności silnika i rozwijanej prędkości.
Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym motocykl to pojazd samochodowy posiadający silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3. Definicja ta obejmuje także pojazdy trójkołowe.
Pojazd samochodowy to z kolei taki pojazd, który razem z innymi – wymienionymi w przepisach – traktujemy jako samochód osobowy. I tak też powinniśmy rozliczać podatek VAT – jak VAT od samochodu osobowego.
VAT od zakupów związanych z motocyklem – 50% lub 100%
W związku z tym, że motocykl traktowany jest jak pojazd samochodowy, w VAT traktujemy go tak samo, jak auto osobowe.
W związku z tym to, ile podatku od jego zakupu i kosztów eksploatacji odliczmy, zależy od sposobu, w jaki jest wykorzystywany w firmie:
- motocykl używany tylko do działalności gospodarczej i wprowadzony do środków trwałych firmy umożliwia odliczenie 100% podatku VAT od jego zakupu (konieczne jest jednak prowadzenie ewidencji przejazdów na potrzeby podatku VAT – to nie to samo co kilometrówka!, sporządzenie regulaminu użytkowania i zgłoszenie faktu do urzędu skarbowego)
- motocykl używamy do celów mieszanych (czyli większość przypadków) daje możliwość odliczenia tylko 50% naliczonego podatku.
A jak wygląda sprawa zakupu paliwa, kosztów eksploatacji i odliczania od nich VAT? Tak samo, jak powyżej:
- motocykl używany wyłącznie do celów służbowych i wprowadzony do środków trwałych daje prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupionego paliwa
- motocykl używany w celach mieszanych umożliwia odliczenie 50% podatku VAT.
Motorower w firmie – VAT odliczamy na zasadach ogólnych
Motorower nie jest pojazdem samochodowym, więc przyjmujemy ogólne zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją (koszty napraw, zakupy części, itd.).
Firmowy skuter – niejednolite przepisy podatkowe
Skuter z kolei to nieco bardziej skomplikowany temat ze względu na niejednolite przepisy podatkowe.
W przypadku skutera przyjmujemy, że przedsiębiorcy przysługuje prawo od odliczenia tylko 50% podatku VAT od dokonywanych zakupów. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.
W przepisach o ruchu drogowym znajduje się jednak informacja, że pojazdem samochodowym jest ten, który umożliwia jazdę przekraczająca 25 km/h. Oznaczałoby to, że skutery, które tej prędkości nie przekraczają, dają prawo do pełnego 100% odliczenia VAT.
Skutery przekraczające 25 km/h traktujemy jak samochody i VAT rozliczamy podobnie jak w przypadku opisanego wyżej motocykla (50% lub 100%).
Odzież ochronna a wliczanie w koszty firmy
Choć zakupy odzieży ochronnej i kasku są konieczne, aby móc bezpiecznie poruszać się na motocyklu lub skuterze, przepisy nie dają możliwości wliczenia tego typu wydatków w koszty firmowe.
Traktowane są one jak zakup o charakterze osobistym, którego celem jest ochrona zdrowia, a nie uzyskanie przychodu czy też zabezpieczenie jego źródła.
Załóż bezpłatne konto i korzystaj!
- Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
- Czytaj praktyczny newsletter
- Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!
Jeśli masz pytania związane z rozliczaniem firmowych jednośladów w kosztach działalności, skontaktuj się z nami: info@infakt.pl.
Podziel się nim ze znajomymi