Transport pasażerski pomiędzy krajami – jak podatki się płaci, jeśli część usługi realizowana jest w Polsce a część zagranicą?


31 października 2019 2 min. czytania

Usługi transportowe w świetle ustawy o VAT są podzielone na dwa różne typy. Ustawodawca przewidział odrębne opodatkowania transportu osób oraz transportu towarów. Poniżej znajduje się dokładny opis rozliczenia usług transportu pasażerskiego.

Zgodnie z obecnymi przepisami miejscem świadczenia usług transportu pasażerskiego jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości. Dotyczy to zarówno usług świadczonych na rzecz podatników, jak i podmiotów niebędących podatnikami.
Miejsce świadczenia usług w transporcie pasażerskim

Jak rozliczyć usługę transportu pasażerskiego przebiegającą przez kilka państw?

W myśl powyżej przywołanych przepisów oznacza to, że bilet na transport międzynarodowy będzie opodatkowany krajową stawką VAT 8% wyłącznie w tej części, która odpowiada odcinkowi przejazdu od miejscowości, w której transport się rozpoczął do granicy.
Jeżeli przejazd z Krakowa do Budapesztu wynosi 400 km, z czego 100 km przebiega od Krakowa do granicy, 200 km przez Słowację, a pozostałe 100 km na terenie Węgier, a bilet kosztuje 100 złotych to VAT od ceny biletu proporcjonalnie należy odprowadzić do 3 różnych państw.

KRAJ

KWOTA DO OPODATKOWANIA

PROPORCJA

POLSKA

25 zł

100/400

SŁOWACJA

50 zł

200/400

WĘGRY

25 zł

100/400

 
Przepisy ustawy nie pozostawiają w tej kwestii żadnej możliwości wyboru sposobu opodatkowania, a co za tym idzie – nie pozwalają ustalać miejsca świadczenia dla usług transportu osób w inny sposób. Powoduje to konieczność podziału dla celów opodatkowania VAT jednej usługi transportu na kilka części. Każda z nich będzie podlegała opodatkowaniu w innym państwie, przez które przebiega trasa transportu. W tym celu do prawidłowego rozliczenia wykonanej usługi przedsiębiorca do VAT powinien zarejestrować się również na terenie Słowacji i Węgier i odpowiednią kwotę VAT wpłacić na tamtejsze konta urzędów skarbowych.
Na jeszcze innych zasadach rozlicza się podatek VAT od usług międzynarodowego transportu pasażerskiego drogą morską i lotniczą: usługi te są opodatkowane według polskiej stawki 0%.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu