Kto stracił zwolnienie z VAT?


4 września 2019 4 min. czytania

W związku ze zmianą przepisów od 1 września 2019 r. niektórzy podatnicy stracą możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Kogo powyższa zmiana dotyczy?   
Z dniem 1 września 2019 r. weszły w życie przepisy, które mogą uniemożliwić skorzystania ze zwolnienia podmiotowo z VAT. Podatnicy z zasady, mogą skorzystać ze zwolnienia z bycia czynnym podatnikiem VAT ze względu na obrót do 200.000 zł. Jednak zmiana przepisów może wykluczyć kolejne branże, które z tego zwolnienia mogą skorzystać.

Kto straci zwolnienie z VAT?

Zmian dotknie podatników handlujących na odległość, czyli np. sprzedaż internetowa. Chodzi o zawierane umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy.
Jakie branże? głównie elektronika. Zgodnie z ustawa zmiana dotyczy:

  • preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
  • urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
  • maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28).

Ze zwolnienia z VAT nie będą mogli również skorzystać podatnicy prowadzący sklepy detaliczne i hurtownie sprzedające części do pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3), i motocykli (PKWiU 45.4). Powyższe dotyczy podatników, niezależnie w jaki sposób dokonując sprzedaży. Zarówno ze zwolnienie nie mogą skorzystać sklepy stacjonarne jak i internetowe.
Ostatnia grupą, która o 1 września 2019 r. nie może korzystać ze zwolnienia z VAT są firmy windykacyjne. Zgodnie ze zmianą dotyczy to podatników zajmujących się ściąganiem długów, w tym factoringu.

Przykład

Podatnik za pośrednictwem portalu internetowego sprzedaje tablety. Do tej pory korzystał ze zwolnienia z VAT, ze względu na obrót. Z dniem 1 września 2019 r. niezależnie od obrotu musi dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny.
Co jest bardzo istotne sklepy stacjonarne, nie dokonujące sprzedaży na odległość, dalej mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego. 

Kto stracił zwolnienie z VAT

Prowadzę sklep internetowy z telefonami i co dalej?

Podatnik sprzedający na odległość np. telefony musi dokonać rejestracji do podatku VAT. W związku z tym zostaną nałożone na niego nowe obowiązki. Przede wszystkim składanie deklaracji VAT-7 i JPK_VAT. Deklaracje VAT jak i JPK podatnik będzie musiał składać w okresach miesięcznych. Co prawda, jest możliwość składania deklaracji VAT kwartalnie, jednak dopiero po 12 miesiącach od dokonania rejestracji do VAT. Dotyczy to oczywiście małych podatników.

Towary zakupione przed 1 września 2019 r.?

Podatnik zwolniony z VAT, który nabył towary przed 1 września 2019 r. nie dokonał oczywiście odliczenia VAT. Jednak jeśli ich sprzedaż nastąpi po 31.08.2019 r. musi naliczyć podatek VAT. Jednak z pomocą przychodzi tutaj ustawa VAT. Obowiązek nałożony od 1 września 2019 r. powoduje możliwość odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów. W związku ze zmiana przeznaczenia tych towarów. Zmiana przeznaczenia ze sprzedaży zwolnionej na opodatkowaną. Podatek VAT odliczamy na bieżąco, tj. w deklaracji za okres w której wystąpiła sprzedaż tego towaru.

Podsumowanie

Przede wszystkim zmiany niejednakowo traktują sprzedawców elektroniką. Podatnicy handlujący na odległość muszą rejestrować się do VAT. Natomiast sklepy stacjonarne nie. Oczywiście jeśli mamy sklep stacjonarny i handlujemy na odległość, to cała sprzedaż będzie opodatkowana. Sprzedaż na przełomie miesiąca sierpnia/września może budzi wątpliwości, przy sprzedaży na odległość. Zasadą powstania obowiązku podatkowego będzie moment otrzymania zapłaty. Przykładowo, jeśli klient złożył zamówienie w sierpniu, jednak towar do niego dotarł we wrześniu i zapłata nastąpił przy odbiorze, to towary te już należy opodatkować. Odwrotnie, jeśli klient zakupił towary w sierpniu i od razu uiścił należność, a towary zostały wysłane we wrześniu, to podatnik nie rozlicza podatku VAT.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu