Jak wypełnić przelew do Urzędu Skarbowego?

Z prowadzeniem własnej firmy wiąże się konieczność samodzielnego opłacania zobowiązań podatkowych. Istotne, aby prawidłowo wykonywać przelewy na rzecz fiskusa, błędy w tym zakresie mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

Pieniądze do urzędu skarbowego można przekazać za pośrednictwem poczty – wypełniając obowiązujący dla tego celu wzór przelewu. Znacznie łatwiejszym i szybszym sposobem jest jednak korzystanie z bankowości elektronicznej i wykonywanie przelewów przez internet.

Dużym ułatwieniem jest także korzystanie z programów i aplikacji księgowych, które automatycznie wyliczają nam kwoty podatków do zapłaty, przypominają o nadchodzących terminach i podpowiadają prawidłowe numery kont bankowych.

Po pierwsze terminy

Przed wszystkim należy pamiętać o terminowym opłacaniu należności podatkowych:

  • VAT płacimy zawsze do 25. dnia miesiąca (za miesiąc poprzedni), a jeśli rozliczamy się kwartalnie – do 25. dnia po kwartale
  • termin zapłaty zaliczki na PIT to 20. dzień miesiąca (przy rozliczeniu kwartalnym jest to 20. dzień po kwartale).

Jak prawidłowo wypełnić przelew do US

Formularz przelewu do urzędu skarbowego jest nieco inny niż w przypadku zwykłych przelewów do firm czy osób prywatnych. W nazwie i adresie odbiorcy należy wpisać dokładne dane „naszego” urzędu skarbowego.

W nazwie i adresie zobowiązanego wpisujemy swoje imię i nazwisko oraz adres. Kolejny punkt to identyfikacja zobowiązanego/identyfikacja płatnika – chodzi tutaj o podanie numeru NIP.

Następne dwie pozycje są bardzo ważne – to:

  • okres, którego dotyczy kwota podatku (np. III kwartał 2015 r. – 15K3; wrzesień 2015 r. – 15M9);
  • symbol formularza płatności – najczęściej będzie to VAT-7 (miesięcznie) lub VAT-7K (kwartalna wpłata VAT) oraz  PIT-5, jeżeli wpłacamy zaliczkę na podatek dochodowy.

Następnie należy podać numer konta urzędu skarbowego – trzeba pamiętać, że numer rachunku jest inny dla podatku VAT, a inny dla PIT. Na koniec wpisujemy kwotę, która wyszła nam do zapłaty.

Jeżeli korzystamy z programu księgowego, zarówno numer rachunku, jak i kwotę najbezpieczniej zweryfikować korzystając z danych wygenerowanych przez program.

Zazwyczaj nie wypełniamy pola „Identyfikacja zobowiązania” – dotyczy to szczególnych sytuacji, kiedy dysponujemy dodatkowymi dokumentami związanymi z rozliczeniami z US.

Skutki pomyłki

Błędy w przelewach podatkowych mogą kosztować przedsiębiorcę sporo nerwów. Podanie niewłaściwych danych identyfikujących odbiorcę lub zobowiązanego albo nieprawidłowego  numeru rachunku bankowego może skutkować tym, że urząd przypisze płatności do niewłaściwej osoby. W praktyce będzie to oznaczało zaległości podatkowe i naliczenie odsetek za zwłokę.

pomyłka w przelewie do urzędu

Z kolei wpłata z  niewłaściwym tytułem zostanie uznana przez urząd nie za zapłatę podatku, ale za nadpłatę. Taka nadpłata może zostać zaliczona na poczet przyszłych zaliczek, tym samym zablokowane zostaną nam środki, które moglibyśmy przeznaczyć w danym momencie na inny cel.

Chcesz opłacać podatki terminowo i w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.
  • Podatki i składki przelewasz wprost z inFaktu.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.