Jak rekrutować do biura rachunkowego?


26 września 2017 3 min. czytania

Wielu księgowych prowadząc swoje biuro rachunkowe dociera do etapu, w którym potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Każdemu z nas zależy na tym, żeby nasi pracownicy mieli odpowiednie kwalifikacje, ale również kompetencje miękkie, tj. komunikatywność czy proaktywne podejście do klienta. Pojawia się zatem pytanie, jak rekrutować do biura rachunkowego?

Główne elementy procesu rekrutacji

Proces rekrutacji w różnych firmach może przebiegać różnie, ale zawsze są pewne elementy wspólne. Cechami wspólnymi są na pewno:

  • ustalenie zakresu obowiązków;
  • określenie kompetencji;
  • stworzenie ogłoszenia rekrutacyjnego;
  • analiza CV;
  • rozmowa z wybranymi kandydatami i podjęcie decyzji;
  • wdrożenie nowego pracownika.

Jak rekrutować do biura rachunkowego? Na co zwrócić uwagę?

Decyzja o rozpoczęciu rekrutacji wymaga dobrego zastanowienia się nad tym, jaką osobę chcemy zatrudnić. W tym celu określamy jakie cechy i kompetencje powinien mieć przyszły pracownik i na tej podstawie budujemy profil idealny kandydata. Cały proces rekrutacyjny powinien być spisany krok po kroku. Na koniec przygotowujemy ogłoszenie i publikujemy je w serwisach zajmujących się ofertami pracy, na forach specjalistycznych i w serwisach społecznościowych. Nim jednak przejdziemy do tworzenia procesu rekrutacyjnego, warto też zastanowić się, czy zadania, które chcemy przekazać nowemu pracownikowi, mogą być zautomatyzowane lub czy przekazanie ich do zewnętrznej firmy będzie bardziej efektywne.

Transkrypcja wideo

Weryfikacja otrzymanych CV

Po otrzymaniu CV od kandydatów, przechodzimy do ich weryfikacji w której pomaga nam przygotowany przez nas wcześniej profil idealny kandydata. Gdy wiemy czego oczekujemy po kandydacie, weryfikacja nie powinna zajmować nam dużo czasu. Warto przy tym ustalić sobie obligatoryjne warunki, jakie powinien spełniać przyszły księgowy np. minimalny czas pracy na podobnym stanowisku.
baza księgowych

Badanie kompetencji miękkich

W obecnej dobie księgowy nie pełni jedynie funkcji osoby wprowadzającej dane do systemu księgowego i wyliczającej wysokość podatku – Księgowy jest doradcą dla klienta. Przedsiębiorcy bardzo często też kierują się tym podczas wyboru osoby prowadzącej ich sprawy księgowe. Mając to na uwadze, istotnym jest, aby księgowy miał wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Potrafił umiejętnie komunikować się z klientem, łatwo identyfikować jego potrzeby, czy też sprawnie rozwiązywać pojawiające się problemy.
Jak zatem poznać, czy kandydat posiada takie kompetencje? Najpopularniejszym sposobem jest poproszenie kandydata, aby opowiedział, w sposób szczegółowy, jak przebiegały sytuacje w których się znalazł. Jak postępował, co zrobił oraz jaki ostatecznie efekt przyniosły jego działania. Przykładem może być opisanie przez kandydata sytuacji w której ktoś zwrócił się do niego z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Jak rekrutować do biura rachunkowego?

Przebieg rozmowy

Podczas samej rozmowy rekrutacyjnej bardzo ważne jest, aby zadbać o jak największy komfort kandydata. Pozwoli nam to uzyskać więcej informacji na jego temat. Rzeczowa i partnerska rozmowa da nam lepszy obraz kandydata i pozwoli mu się bardziej otworzyć. Nie wychodzimy do kandydata z pozycji mocniejszej strony, nie staramy się też udowadniać, że nasz rozmówca czegoś nie potrafi.
Warto na początku rozmowy powiedzieć kandydatowi  jak będzie ona przebiegała, ile będzie trwać oraz jakich pytań może się spodziewać. Im bardziej zadbamy o dobry początek rozmowy, tym większa szansa, że przebiegnie ona pomyślnie. Dla odstresowania kandydata, dobrze zapytać go na samym początku o zainteresowania oraz hobby.
Na koniec rozmowy odpowiadamy na ewentualne pytania kandydata oraz informujemy go o terminie w jakim otrzyma ostateczną odpowiedź.
Prowadząc proces rekrutacyjny, warto być w stałym kontakcie z kandydatami i podejmować możliwie jak najszybciej decyzje dotyczące współpracy i konsekwentnie trzymać się profilu idealnego kandydata. Spełnienie tych warunków daje bardzo duże szanse na nawiązanie współpracy z właściwą osobą.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu