Jak będą wyglądać zmiany w ozusowaniu umów zleceń?


4 grudnia 2015 2 min. czytania

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe zasady naliczania składek od umów zlecenia. „Ozusowane” będą wszystkie zlecenia do wysokości płacy minimalnej. To wręcz rewolucja patrząc przez pryzmat aktualnych przepisów.  

Dziś składki społeczne tylko od pierwszej umowy

Chcąc zmniejszyć swoje obciążenia względem ZUS spora część pracodawców zamiast etatów proponuje zatrudnienie na umowy zlecenia. Wynika to z faktu, że w takim przypadku konieczność uiszczenia składek na ubezpieczenia społeczne istnieje wyłącznie od pierwszego podpisanego zlecenia. I to właśnie od tej umowy odprowadza się składkę emerytalną, wypadkową, zdrowotną oraz rentową. Następne podpisywane umowy zlecenia już tego nie wymagają.

Sprawia to, że wielu pracodawców zawiera z pracownikami dwie umowy – pierwszą z niskim wynagrodzeniem, z której odprowadza się składki ZUS, zaś drugą na wyższą kwotę, z niej uiszczając składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy. Tym samym, jeżeli dana osoba pracuje na kilku umowach zlecenia, to może odprowadzać składki społeczne tylko od jednej z nich. Z reguły wybierana jest ta z najniższą podstawą, by płacić możliwe niewielkie składki ZUS.

ZUS w jednoosobowej działalności gospodarczej

Nowe przepisy „ozusowują” umowy zlecenia do wysokości minimalnej płacy

W imię walki z likwidacją nadużyć z początkiem przyszłego roku w życie wejdą przepisy, które ograniczą podobne praktyki. W myśl nowych regulacji „ozusowane” zostaną wszystkie umowy zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (1850 zł).

Jeżeli więc dana osoba będzie pracowała na dwie umowy i z każdej z nich nie otrzyma co najmniej płacy minimalnej, to obowiązkowo będzie podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu obu tych kontraktów. Przepisy mają uniemożliwić zawieranie podwójnych umów, żeby uniknąć konieczności odprowadzenia składek ZUS.

Chcesz opłacać składki ZUS w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu