inFakt TV: Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?


17 stycznia 2014 2 min. czytania

Na jaką kwotę wystawić fakturę, żeby wyjść na swoje? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim wiedzieć jak oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy. Tę kwestię w możliwie prosty i zrozumiały sposób wyjaśniamy w nowym odcinku inFakt TV. Zapraszamy do obejrzenia!

inFakt TV- Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy_

Zaliczka na podatek dochodowy – dlaczego warto wiedzieć, jak ją obliczyć?

Na fakturze wystawionej za wykonana usługę lub dostarczony towar widnieje stawka i kwota VAT (o ile sprzedawca jest VAT-owcem, a transakcja podlega VAT). W związku z tym nie ma wątpliwości:

  • ile VAT-u sprzedawca odprowadzi do urzędu skarbowego,
  • czy nabywca może ten VAT odliczyć (może – jeśli tylko jest VAT-owcem, a zakup ma służyć działalności opodatkowanej).

O ile jednak sprawa VAT-u jest prosta, o tyle z podatkiem dochodowym jest już znacznie trudniej. Dlaczego? Ano dlatego, że podatek dochodowy nie oblicza się od każdej faktury z osobna, ale łącznie od wszystkich przychodów w danym okresie. W przypadku zasad ogólnych (najpopularniejszy sposób), podatek obniżają koszty oraz składki ZUS, a także kwota zmniejszająca podatek. Te wszystkie kwestie trzeba wziąć pod uwagę ustalając, ile podatku będzie do zapłaty z danej faktury.

Czy da się to obliczyć na własną rękę? Oczywiście, że tak. Właśnie tym zajmujemy się w kolejnym odcinku inFakt TV.

Z przyjemnością informujemy, że to już 9 odcinek inFakt TV! Za nami wiele, bardzo ciekawych epizodów, w których rozprawiliśmy się z masą ciekawych tematów – ważnych dla każdego kto prowadzi firmę. A oto 3 odcinki, które szczególnie polecamy:

1. Podpis i pieczątka na fakturze – czy są konieczne?

W tym odcinku poruszyliśmy temat jednego z najbardziej powszechnych mitów przedsiębiorców. O czym mowa? Sprawdźcie!

2. Kto i kiedy musi wystawiać faktury?

Temat dla niektórych może prosty, ale dla innych na pewno nie. Faktura może wydawać się oczywistym sposobem dokumentowania transakcji, ale nie zawsze jest konieczna. I to trzeba wiedzieć.

3. Kiedy warto być VAT-owcem?

Być VAT-owcem, czy nie być? – oto jest pytanie, które przynajmniej jeden raz zadał sobie każdy przedsiębiorca. Czy łatwo na nie odpowiedzieć? Cóż, z inFakt TV na pewno trochę łatwiej 🙂

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu