Zamknij

Interesuje Cię temat księgości?

Kontynuuj czytanie bloga >

Szukana Fraza

inFakt TV: Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?

Na jaką kwotę wystawić fakturę, żeby wyjść na swoje? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim wiedzieć jak oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy. Tę kwestię w możliwie prosty i zrozumiały sposób wyjaśniamy w nowym odcinku inFakt TV. Zapraszamy do obejrzenia!

inFakt TV jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy

Zaliczka na podatek dochodowy – dlaczego warto wiedzieć, jak ją obliczyć?

Na fakturze wystawionej za wykonana usługę lub dostarczony towar widnieje stawka i kwota VAT (o ile sprzedawca jest VAT-owcem, a transakcja podlega VAT). W związku z tym nie ma wątpliwości:

  • ile VAT-u sprzedawca odprowadzi do urzędu skarbowego,
  • czy nabywca może ten VAT odliczyć (może – jeśli tylko jest VAT-owcem, a zakup ma służyć działalności opodatkowanej).

O ile jednak sprawa VAT-u jest prosta, o tyle z podatkiem dochodowym jest już znacznie trudniej. Dlaczego? Ano dlatego, że podatek dochodowy nie oblicza się od każdej faktury z osobna, ale łącznie od wszystkich przychodów w danym okresie. W przypadku zasad ogólnych (najpopularniejszy sposób), podatek obniżają koszty oraz składki ZUS, a także kwota zmniejszająca podatek. Te wszystkie kwestie trzeba wziąć pod uwagę ustalając, ile podatku będzie do zapłaty z danej faktury.

Czy da się to obliczyć na własną rękę? Oczywiście, że tak. Właśnie tym zajmujemy się w kolejnym odcinku inFakt TV.

Z przyjemnością informujemy, że to już 9 odcinek inFakt TV! Za nami wiele, bardzo ciekawych epizodów, w których rozprawiliśmy się z masą ciekawych tematów – ważnych dla każdego kto prowadzi firmę. A oto 3 odcinki, które szczególnie polecamy:

1. Podpis i pieczątka na fakturze – czy są konieczne?

W tym odcinku poruszyliśmy temat jednego z najbardziej powszechnych mitów przedsiębiorców. O czym mowa? Sprawdźcie!

2. Kto i kiedy musi wystawiać faktury?

Temat dla niektórych może prosty, ale dla innych na pewno nie. Faktura może wydawać się oczywistym sposobem dokumentowania transakcji, ale nie zawsze jest konieczna. I to trzeba wiedzieć.

3. Kiedy warto być VAT-owcem?

Być VAT-owcem, czy nie być? – oto jest pytanie, które przynajmniej jeden raz zadał sobie każdy przedsiębiorca. Czy łatwo na nie odpowiedzieć? Cóż, z inFakt TV na pewno trochę łatwiej :-)

Dodaj komentarz: