Ile państwo kosztuje każdego z nas?


10 lipca 2012 1 min. czytania

W 2011 roku państwo polskie wydało ok. 700 mld zł. Dla przeciętnego obywatela, ta kwota brzmi dość abstrakcyjnie, dlatego Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało rachunek, który w zeszłym roku państwo „wystawiło” każdemu z nas. Opiewa na kwotę przeszło 17,5 tys. zł.

Spis treści

Zapewne każdy z nas ma świadomość, że budżet państwa polskiego składa się z wielu rozmaitych wydatków, na które składają się koszty generowane przez urzędy, samorządy, NFZ oraz ulubioną instytucję przedsiębiorców, czyli ZUS.

W 2011 roku razem kosztowało to ok. 700 mld zł. Łączne w 2011 roku wydatki publiczne wyniosły o 13% więcej, niż dochody państwa. Oczywiście dla przeciętnego Polaka, który zarabia rocznie ok. 45 tys. zł brutto, budżet mówi niewiele.

Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało ciekawe zestawienie wydatków państwowych z przełożeniem na każdego mieszkańca Polski. W 2011 roku każdy obywatel „wydał” na państwo polskie średnio 17857 zł. Co za tym idzie, można stworzyć „rachunek”, który państwo wystawiłoby za swoje funkcjonowanie każdemu obywatelowi. Dzięki niemu dość łatwo zorientować się ile każdy z nas „wydał” na emerytury, ile na wojsko, ile na administrację, a ile na kulturę (podpowiemy, że niewiele…).

Opinia eksperta

Aleksander Laszek, ekonomista i autor „rachunku” z Forum, tak konkluduje:

„Wydatki państwa są finansowane z naszych podatków, dlatego każdy, kto postuluje, że państwo powinno wydawać więcej np. na budowę autostrad czy służbę zdrowia, powinien zastanowić się, czy chce płacić wyższe podatki lub na co państwo powinno wydawać mniej.

Sądzicie, że to rozsądnie wydane pieniądze?

źródło: for.org.pl

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu