Faktura marża i inne faktury, od których nie można odliczać VAT. 5 przykładów

Zazwyczaj posiadanie faktury daje przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku VAT. Tyle że taka opcja nie zawsze jest dostępna. W jakich przypadkach nie ma możliwości, by odliczyć VAT pomimo posiadania faktury? Oto 5 przykładów.

1. Faktura za zakup paliwa

Funkcjonujące od 1 kwietnia 2014 r. przepisy odnoszące się do odliczania VAT od samochodów osobowych wprowadziły następujący podział:

  • samochód do użytku mieszanego – pozwala na odliczenie 50% VAT,
  • samochód wyłącznie do użytku firmowego – umożliwia odliczenie 100% VAT.

Takie rozgraniczenie występuje zarówno w kontekście samego zakupu samochodu, a także części zamiennych oraz serwisu. W tym celu konieczna jest oczywiście faktura.

A jak to wygląda w odniesieniu do odliczenia VAT z faktury dokumentującej zakup paliwa? Otóż przedsiębiorcy wykorzystujący samochód tylko do celów firmowych odliczają 100% VAT od takiego wydatku.

Z kolei używający auta do celów mieszanych, czyli zarówno w firmie, jak i prywatnie w zdecydowanej większości przypadków nie mają możliwości odliczenia VAT. Powszechne prawo do odliczenia 50% VAT od zakupu paliwa pojawi się dopiero 1 lipca 2015 r.

2. Faktura „zw”

Choć większość zakupów, których dokonuje przedsiębiorca podlega opodatkowaniu VAT-em to zdarzają się sytuacje, w których otrzymuje się fakturę z adnotacją „zw”, czyli zwolnienie z VAT. Na takim dokumencie próżno szukać stawki i kwoty VAT.

A to dlatego, że taką fakturę wystawiają firmy zwolnione z VAT, które nie mają możliwości doliczenia VAT. Skoro więc sprzedawca nie dolicza VAT-u to kupujący nie może go odliczyć.

Fakturę ze stawką „zw” otrzymuje się przy nabyciu np. niektórych usług noclegowych czy usługi nauki języka obcego.

3. Faktura marża

Tego typu faktury mogą wystawiać jedynie przedsiębiorcy prowadzący działalność określonego rodzaju. Chodzi tu mianowicie o:

  • usługi turystyczne,
  • dostawę dzieł sztuki,
  • dostawę przedmiotów kolekcjonerskich i antyków,
  • dostawę towarów używanych.

Na wystawionej fakturze marża nabywca nie spotka się jednak z wyszczególnioną stawką VAT. Wprawdzie sprzedawca płaci ten podatek, tyle że nie od całości transakcji, ale tylko od marży, czyli różnicy między cenami zakupu a sprzedaży.

Informacji dotyczących kwoty marży, a także VAT-u od niej nie zamieszcza się na fakturze. Kupujący nie ma możliwości, by wprowadzić dokument do rejestru zakupów VAT, ani też odliczyć z niego podatku.

4. Faktura bez NIP-u

Jeszcze do końca 2013 roku brak NIP na fakturze organy podatkowe zazwyczaj traktowały w kategoriach przeoczenia, które nie powoduje poważniejszych skutków na gruncie VAT.

uwaga
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów (na początku 2014 r.), które wprowadziły dokładne wytyczne odnoszące się do informacji, jakie powinna zawierać faktura, urzędnicy mogą surowiej patrzeć na brak NIP-u na dokumencie sprzedaży.

Brak wpisanego numeru NIP może sprawić, że wystawiony dokument nie zostanie uznany za fakturę. Co za tym idzie przedsiębiorca nie będzie posiadał dokumentu, z którego może odliczyć VAT.

5. Faktura ze stawką 0%

Brak możliwości odliczenia VAT to również jedna z cech charakterystycznych faktury ze stawką 0%. Z takim dokumentem można się spotkać przede wszystkim przy eksporcie towarów, Wewnątrzwspólnotowej Dostawie Towarów czy usługach związanych z transportem lotniczym i morskim.

Wprawdzie na takiej fakturze VAT występuje, jednak, jako że wynosi 0% to nabywca nie ma czego odliczyć.

Wystawiaj faktury w inFakcie – za darmo!

  • Poprawne faktury w wygodnych plikach PDF
  • Faktury VAT, korekty, zaliczkowe i proformy
  • Do 3 faktur w miesiącu – za darmo!

Załóż konto