Osoby, które kupują lub sprzedają używany sprzęt (np. komórki) z pewnością dobrze znają fakturę VAT marża. Jak wystawić taki dokument w inFakcie? Jak zapisać w kosztach wydatek, na który sprzedawca wystawił fakturę marżę?

Fakturę VAT marża wystawiają tylko firmy prowadzące określone rodzaje biznesu. Konkretnie chodzi o:

– świadczenie usług turystycznych,
– handel towarami używanymi,
– sprzedaż dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich.

Pozostali przedsiębiorcy nie wystawiają faktury VAT marża, ale mogą zapisywać do kosztów firmowych wydatki udokumentowane taką fakturą. Przykładowe zakupy, to używany samochód czy używana elektronika (telefon, komputer, telewizor, itd.).

Faktura VAT marża a faktura VAT

Różnicę pomiędzy fakturą VAT a VAT marża można dostrzec na pierwszy rzut oka – na marży nie ma stawki i kwoty VAT, jest tylko wartość brutto. Ale to nie oznacza, że wystawiający tę fakturę nie płaci VAT – owszem, płaci, tylko mniej, niż wynikałoby z kwoty należności. Ponadto, nie ma możliwości odliczania podatku VAT z faktur kosztowych. Nabywcy będącego VAT-owcem faktura VAT marża nie pozwala odliczyć VAT-u, w przeciwieństwie do zwykłych faktur.

Jak wyliczyć VAT z faktury VAT marża?

Na fakturze VAT marża figuruje wyłącznie kwota do zapłaty, ale wystawiający taki dokument płaci podatek VAT. Jest to jednak kwota wyliczana od marży, czyli różnicy pomiędzy należnością na fakturze, a kwotą, którą sprzedawca zapłacił za dany towar lub usługę. W takim przypadku, aby wyliczyć kwotę VAT, marżę trzeba potraktować jak kwotę brutto (a nie jak kwotę netto na zwykłej fakturze VAT).

Przykład

Przedsiębiorca kupił używany smartfon za 300 zł i odsprzedaje go za 400 zł. Sprzedaż dokumentuje fakturą VAT marża.

  1. Na fakturze VAT marża widnieje należność do zapłaty: 400 zł
  2. Marża wynosi: 400 zł – 300 zł = 100 zł
  3. Podatek VAT do zapłaty wynosi: 100 zł – (100 zł / 1,23) = 18,7 zł

Jak wystawić fakturę VAT marża w inFakcie?

To proste! Aby wystawić fakturę VAT marża należy:

– zalogować się na swoje konto w inFakcie
– z menu po prawej wybrać opcję Faktura Marża
– wypełnić formularz pamiętając, aby w polu W tym marża podać odpowiednią kwotę marży, która sprawi, że VAT wyliczy się automatycznie

Jak zaksięgować fakturę VAT marża jako koszt?

Ten proces w inFakcie jest równie prosty, jak wystawienie. Kwotę z faktury VAT marża zapisuje się w 100% jako koszt podatkowy w KPiR, co oznacza, że traktuje się ją tak samo, jak rachunek. Dlatego, aby zaksięgować fakturę VAT marża, w polu Rodzaj dokumentu wybieramy Rachunek, a następnie standardowo wprowadzamy wszystkie dane dotyczące kosztu, podając m.in. kwotę należności. Oczywiście, warto także załączyć skan faktury VAT marża. W ten sposób wydatek związany z tym dokumentem zapisze się w kosztach podatkowych w inFakcie.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
  • Wystawiaj faktury VAT marża w inFakcie – za darmo!

Załóż konto