E-booki jednak z obniżoną stawką VAT


12 października 2018 2 min. czytania

Coraz częściej sięgamy po publikacje w formie elektronicznej, których zaletą jest dostępność w każdej sytuacji oraz wygoda. Wydaje sie, że w przyszłym roku jeszcze chętniej będziemy je czytać, gdyż e-booki objęte mają być obniżoną stawką VAT. Więcej na temat nowej dyrektywy na usługi elektroniczne w dzisiejszym wpisie.

Stawki VAT na książki i prasę

Obecnie krajowe przepisy różnicują stawkę VAT w odniesieniu do publikacji elektronicznych opodatkowanych stawką podstawową 23% oraz tradycyjnych publikacji drukowanych objętych obniżoną stawką 5% lub 8%.
Z art. 41 ust. 2a w związku z poz. 32-35 załącznika 10 do ustawy o VAT wynika, że 5% stawką objęte są:

  • Książki drukowane – wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille’a ( ex 58.11.1);
  • Książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN;
  • Czasopisma specjalistyczne;
  • Nuty w formie drukowanej (PKWiU  59.20.31.0).

Natomiast 8% stawka VAT przeznaczona jest dla drukowanej prasy niespecjalistycznej.
Działalność bez rejestracji, a ZUS

Różne stawki VAT na tę samą książkę

Nierówne traktowanie papieru i treści cyfrowych od wielu lat było osią sporów krajów członkowskich z TSUE. Zwracały uwagę na zagrożenie zasady neutralności poprzez nakładanie różnych obciążeń na tę sama książkę w zależności od jej formatu.
W dniu 7 marca 2017 roku TSUE wydał w tym temacie wyrok C-390/15 na wniosek polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem TSUE zróżnicowanie stawek VAT dla tych dwóch produktów jest uzasadnione, gdyż dostawa książek cyfrowych drogą elektroniczną jest częścią handlu elektronicznego, który nie podlega obniżonemu opodatkowaniu VAT.

Nowa dyrektywa unijna na e-publikacje

W dniu 02.10.2018 unijni ministrowie finansów zasiadający w Radzie ds Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) przyjęli dyrektywę, która ostatecznie zrównuje stawki podatku stosowanego do książek, gazet i czasopism w wersji elektronicznej ze stawkami stosowanymi do publikacji w formie tradycyjnej – papierowej. Ministerstwo Finansów poinformowało o tym na swojej stronie w komunikacie z dnia 02.10.2018.
W komunikacie czytamy, iż Ministerstwo Finansów pracuje nad kompleksowym przeglądem stawek VAT, w którym zaproponuje obniżenie stawek na publikacje elektroniczne, już na początku 2019 roku.
Nowa dyrektywa w sprawie opodatkowania publikacji elektronicznych otwiera możliwości na obniżenie stawek na e-booki i e-prasę w Polsce. Niższy VAT na te usługi może pozytywnie wpłynąć na rozwój rynku e-publikacji w Polsce i zapobiec erozji czytelnictwa. Z badań Biblioteki Narodowej  wynika, iż jedynie 38% Polaków czyta co najmniej jedną książkę rocznie.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu