Na czym polega faktura marża i jak ją obliczyć, na przykładzie samochodu z komisu?

Wśród różnego rodzaju dokumentów księgowych są i takie, z którymi przedsiębiorcy mają do czynienia rzadko albo w ogóle. Należy do nich m.in. faktura VAT marża. Przepisy wyraźnie określają rodzaje działalności, przy wykonywaniu których można korzystać z systemu VAT marża, i wystawiać tego typu dokument. Warto jednak wiedzieć, o co chodzi z tą marżą, na wypadek gdyby ktoś kiedyś wręczył nam taką fakturę. 

Procedura VAT marża – na czym polega?

Procedura VAT marża polega na tym, że przedsiębiorca (sprzedawca) odprowadza do urzędu skarbowego VAT tylko od wysokości pobranej przez siebie marży (prowizji) a nie od całej kwoty sprzedaży. Faktury VAT marża możemy wystawiać  jeżeli zajmujemy się np. prowadzeniem komisu z używanym sprzętem elektronicznym, sprzedajemy używane auta lub jesteśmy właścicielami biur podróży. Warunkiem tego, aby korzystać z opodatkowania marżą jest wcześniejsze nabycie sprzedawanych towarów od:

  • osoby fizycznej lub firmy nie będącej podatnikiem podatku VAT np. na podstawie umowy kupna-sprzedaży,
  • podatnika VAT,  gdy sprzedaż towarów używanych była zwolniona z podatku,
  • podatnika, który przy sprzedaży towaru wystawił fakturę VAT-marża.

Jak obliczyć marżę i podatek do zapłaty?

Marża to różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić nabywca towaru lub usługi, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku. Brzmi  dosyć skomplikowanie, warto więc zilustrować to przykładem. 

Właściciel komisu z używanymi samochodami, który kupił auto na potrzeby dalszej odsprzedaży za 10.000 zł, a następnie sprzedał pojazd klientowi za 13.000 zł, chcąc wyliczyć marżę musi dokonać następujących obliczeń:

  • odjąć cenę za którą nabył auto od ceny za którą sprzedał je klientowi: 13.000zł – 10.000zł = 3000zł (marża brutto)
  • od otrzymanej kwoty odliczyć podatek VAT (podzielić ją przez 1,23 w przypadku stawki 23% VAT): 3000zł : 1,23 = 2439 zł (marża netto)

Otrzymany wynik stanowi podstawę opodatkowania transakcji (marża netto), czyli kwotę od której wylicza się VAT do zapłaty. 

3000 zł (marża brutto)– 2439 zł (marża netto) = 561 zł (podatek VAT do zapłaty).

A więc przedsiębiorcy wystawiający faktury VAT marża płacą podatek VAT jedynie od marży, a nie od całej kwoty należnej z tytułu sprzedaży towaru (jak reszta przedsiębiorców). W konsekwencji przedsiębiorca odprowadza do urzędu skarbowego niższy VAT.

System VAT marża – można ale nie trzeba stosować

Opodatkowanie w systemie VAT-marża jest dobrowolne tzn., że Ci przedsiębiorcy którzy są uprawnieni do jej stosowania mogą z tego uprawnienia skorzystać ale wcale nie muszą. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie aby przedsiębiorca dokonywał transakcji rozliczanych zarówno za podstawie procedury VAT marża jak i zasad ogólnych. W takim przypadku konieczne jest jednak prowadzenie osobnych ewidencji. Ewidencja transakcji opodatkowanej w systemie VAT marża musi zawierać kwoty nabycia towarów lub usług, potrzebne do wyliczenia kwoty marży.

Chcesz opłacać VAT terminowo i w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu masz do dyspozycji naszych specjalistów od 7:00 do 22:00.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.