Bezbłędne wprowadzanie faktury – księguj like a pro


12 marca 2019 3 min. czytania

Nawet drobna pomyłka w przepisywaniu danych z faktury kosztowej może sprawić kłopoty w przyszłości. Dobry księgowy sprawdza po sobie wprowadzane dane i unika takich niespodzianek. A przedsiębiorca rozliczający się samodzielnie? Jeśli to Ty, to czytaj dalej.

Dane wykryte przez aplikację inFakt w skanie papierowej faktury lub w dodanym pliku e-faktury są teraz automatycznie przenoszone do systemu i gotowe do użycia. Co można z nimi zrobić?

  • W inFakcie opłacisz dodaną fakturę kosztową i od razu masz ją oznaczoną jako opłaconą.
  • Z łatwością sprawdzisz poprawność rozczytania faktury i ją zaksięgujesz.
  • W przyszłości aplikacja automatycznie podpowie kategorię kosztu.
  • Tak upraszczamy życie przedsiębiorcom 🙂

Tradycyjną fakturę opłacisz w mgnieniu oka

Odczytanie danych kontrahenta i sumy należności sprawia, że nieopłaconą fakturę opłacasz obecnie paroma kliknięciami. Przemnóż to przez dziesiątki faktur, z których dotąd przepisywałeś dane do przelewu. Wielka oszczędność! A faktura księguje się automatycznie jako opłacona.

Albo wyobraź sobie sytuację, że za chwilę masz wyjść na pociąg, a tu dzwoni kontrahent z prośbą o pilne uregulowanie faktury, którą od paru tygodni trzymasz na biurku i o której kompletnie zapomniałeś. Problem? Bynajmniej. Robisz jej zdjęcie, opłacasz, i jesteś punktualnie na dworcu.

6 powodów, dla których warto opłacać faktury w inFakcie

Księgowość online stała się jeszcze prostsza

Teraz po dodaniu kosztów do inFaktu nie trzeba przepisywać danych, by zaksięgować otrzymaną fakturę. Cud? Prawie!  Zależnie od jakości faktury skuteczność rozczytania sięga od 80% do 100%, więc wykryte dane należy zawsze sprawdzić i… porównać z fakturą wyświetloną obok.

samodzielne księgowanie w aplikacji inFakt

Wyświetlanie dokumentów obok siebie – oryginalnej faktury i rozczytanych danych – pozwala na pracę jak profesjonalny księgowy. Nic nie umknie Twojemu oku i możesz być pewien, że zaksięgujesz szybko i sprawnie dowolną ilość faktur.

Nawet, jeśli rozliczasz wesele na 1000 osób – dasz radę. Opcja księgowania wstępnie rozczytanych faktur jest widoczna tylko dla przedsiębiorców księgujących się samodzielnie w inFakcie.

Jak działa księgowanie rozczytanej faktury?

Po dodaniu pliku aplikacja wyświetli przez chwilę informację „odczytuję” a status zmieni się na „nowy”. Już teraz możesz zacząć księgować klikając w „zaksięguj”, ale… lepiej chwilę poczekaj na zaczytanie danych.

Automatyczne rozczytywanie faktury

Następnie po zaczytaniu danych z faktury pojawia się opcja „zapłać” a status zmienia się na „wstępnie rozczytane”. Teraz klikając w „zaksięguj” skorzystasz już z rozczytanych danych! A klikając w „zapłać” – opłacisz fakturę i zmienisz jej status w „zapłacono”.

Faktura gotowa do zaksięgowania w aplikacji inFakt

Jeśli faktura ma nietypową strukturę lub jest nie dość czytelna, to zniknie status „odczytuję” i nie pojawi się opcja „zapłać”. Po kliknięciu w „zaksięguj” wszystkie dane wprowadzisz przepisując je z wyświetlonego dokumentu, który właśnie dodałeś.

Przepisywanie danych z faktury online

Opisane funkcje są dostępne w płatnej wersji inFaktu.

7 sytuacji, w których podatki i opłaty można wrzucać w koszty

Przyszłość księgowości online

Następna funkcja, którą wdrożymy dzięki szybkiemu rozczytywaniu faktury, to automatyczne sugerowanie kategorii kosztu.

Funkcje wspierające sprawne wprowadzanie faktury do inFaktu będą stale rozwijane w odpowiedzi na nowe możliwości urządzeń, którymi zwykle dodawane są faktury kosztowe przez naszych Klientów (np. smartfony) czy zmiany w prawie mające wpływ na rozliczanie kosztów.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu