Amortyzacja środków trwałych nabytych w drodze spadku lub darowizny


18 czerwca 2018 2 min. czytania

Amortyzacja środków trwałych nabytych w drodze spadku lub darowizny to w tym roku temat mocno kontrowersyjny. Od początku 2018 r. wprowadzona zmiana w ustawie o podatku od osób fizycznych uniemożliwiła dokonywania odpisów od środków trwałych nabytych w drodze spadku lub darowizny od najbliższej rodziny. Jednak nadchodzą zmiany, a po szczegóły zapraszam do wpisu. 

Od stycznia 2018 r. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych w drodze spadku lub darowizny , jeżeli ich nabycie korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Ministerstwo Finansów  jednak na początku roku zapowiedziało zmianę i ponowne umożliwienie dokonywania odpisów od środków trwałych nabytych w drodze spadku lub darowizny. Prace legislacyjne trwały bardzo długo jednak w dniu 14.06.2018 r. Senat przyjął nowelizacje m.in. ustawy o podatku od osób fizycznych bez poprawek. Postęp legislacyjny można śledzić na stronie rządowej.

Amortyzacja środków trwałych nabytych w drodze spadku lub darowizny

W myśl nowych przepisów podatnik będzie miał możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych w drodze spadku, nawet jeżeli ich nabycie korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Nowelizacja ustawy PIT daje również możliwość amortyzacji środków trwałych nabytych w drodze darowizny od najbliższej rodziny, jeżeli darczyńca amortyzował te składniki.
Jak więc można zauważyć, nie wracamy w pełni do zapisów obowiązujących do końca 2017 r. W prawdzie przy środkach trwałych nabytych w drodze spadku mamy nieograniczoną możliwość dokonywana odpisów amortyzacyjnych. Tak już, w przypadku nabycia środka trwałego w drodze darowizny, mamy ograniczenie. Ustawa wskazuje na warunek, darowany środek trwały był amortyzowany przez darczyńcę.
Reasumując, jeśli Pan Jan otrzyma samochód w spadku np. po rodzicu i zdecyduje się wprowadzić dany pojazd do prowadzonej działalności gospodarczej, to może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tego pojazdu. Natomiast, gdyby Panu Janowi, rodzic darował pojazd, który nie był środkiem trwałym w działalności tego rodzica, a w konsekwencji nie podlegał amortyzacji, to Pan Jan nie będzie mógł dokonywać odpisów od tego darowanego pojazdu, gdyby zdecydował się go wprowadzić do działalności gospodarczej.
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w powyższym zakresie będzie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu