ZUS od przychodu

Zmiana w opłacaniu składek ZUS od 2019 r. generują wiele pytań. Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy i ile mogą na tym zaoszczędzić. W 10 pytaniach przedstawiamy najważniejsze informacje.

Co to jest ZUS od przychodu?

Nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców. Właściciele małych firm, opłacający duży ZUS będą mogli płacić składki ZUS uzależnione od swojego przychodu.

ZUS od przychodu

Od kiedy będzie obowiązywał?

Zmiana, a raczej nowa ulga będzie obowiązywać od 2019 r., czyli pierwsza ulgowa składka będzie płatna za styczeń w lutym.

Od Kiedy obowiązuje ZUS od przychodu

Jak obliczyć podstawę do opłacania składek?

Będzie to iloczyn średniego przychodu miesięcznego z roku poprzedniego i współczynnika określonego przez Prezesa ZUS.

podstawa składek dla ZUSu od przychodu

Kto może płacić ZUS od przychodu?

Przedsiębiorca wykonujący jednoosobową działalność gospodarczą, który w poprzednim roku prowadził firmę przynajmniej 60 dni, opłaca duży ZUS, nie przekroczył limitu przychodów i składa deklaracje VAT lub PIT do urzędu.

Kto może płacić ZUS od przychodu

Czy mogę przy nim opłacać składkę chorobową?

Tak. Przedsiębiorca korzystający z ZUS-u od przychodu może opłacać dobrowolną składkę chorobową, czyli po okresie wyczekiwania ma prawo do zasiłków.

ZUS od przychodu a składka chorobowa

Ile czasu mogę korzystać z tego rozwiązania?

36 miesięcy w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia firmy. Do limitu pełnych miesięcy, liczy się każdy miesiąc kalendarzowy, w którym działalność była prowadzona przynajmniej 1 dzień.

Jak długo można korzystać z ZUSu od przychodu

Czy mogę przestać płacić ZUS od przychodu?

Tak, w dowolnym momencie. Nie trzeba tego zgłaszać, wystarczy złożyć ZUS DRA i wykazać w niej wyższą podstawę do opłacanie składek.

Czy mogę przestać płacić ZUS od przychodu?

Kto nie może z niego korzystać?

Przedsiębiorca który: osiągnął w 2018 r. przychód większy niż 63 000 zł, rozlicza się na karcie podatkowej bez VAT-u, twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód, wspólnik spółki zoo, jawnej, komandytowej, partnerskiej, prowadzi firmę mniej niż 60 dni, wykonuje działalność na rzecz byłego pracodawcy, korzysta z małego ZUS.

Kto nie może korzystać z ZUSu od przychodu

Jak to wpłynie na moją emeryturę?

Niższa podstawa do opłacania składek społecznych, w tym składki emerytalnej to także niższa podstawa do późniejszego ustalenia i wypłacenia emerytury. Trzeba zatem przeanalizować swoją sytuację i zdecydować na czym nam bardziej zależy.

Jak ZUS od przychodu wpłynie na emeryturę

Czy jest to argument do założenia firmy?

Tak, zwłaszcza dla przedsiębiorców którzy boją się wyższych obciążeń po przejściu na duży ZUS. Przy niskich przychodach, składki będą mogły być wyliczane od przychodu, a zatem będą niższe. Firmy rozwijające się lub mające przejściowe kłopoty, będą mogły kontynuować swoją działalność.

ZUS od przychodu a założenie firmy