Faktura pro forma - zobacz kiedy warto wystawić

Faktura pro forma nie figuruje w polskich przepisach – taki dokument nie służy ani jako potwierdzenie przychodu, ani jak dowód na poniesienie kosztu. Mimo tego zdarza się, że przedsiębiorcy decydują się na jego wystawienie. Kiedy tak się dzieje i czy warto to tak naprawdę robić?

FAKTURA PRO FORMA NIE JEST DOKUMENTEM KSIĘGOWYM


Na próżno szukać faktury pro forma w wykazie dokumentów potwierdzających sprzedaż towarów lub usług. Polskie przepisy nie przewidują możliwości wystawiania faktur pro forma, a jednak dokumenty takie są często spotykane. Taką fakturę można traktować jako ofertę zawarcia umowy sprzedaży towaru lub świadczenia usług.

Nie ma konieczności wystawiania takich dokumentów, ale czasami jest to opłacalne, zwłaszcza, aby zachęcić potencjalnego klienta do zakupu. Faktura pro forma spełnia następujące zadania:
 • informuje nabywcę o cenie,
 • przekazuje kupującemu szczegóły usługi,
 • daje nabywcy informację o tym, jak będzie wyglądała faktura,
 • pomaga w uzyskaniu terminowej płatności.
Należy jednak pamiętać, że wystawienie faktury pro forma nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy, ale jego wyborem.

Faktura pro forma w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 9 milionów wystawionych faktur!

INFORMACJE ZAWARTE NA FAKTURZE PRO FORMA


Mimo, że nie istnieją zasady wystawiania faktur pro forma, praktyka wskazuje na to, że taki dokument wygląda analogicznie do zwykłej faktury. Wynika to głównie z tego, że w końcu ma informować o wyglądzie dokumentu, który na jej podstawie zostanie wystawiony już po przeprowadzeniu transakcji. 

W związku z tym, elementy składowe faktury pro forma to m.in.:
 • data wystawienia,
 • numer faktury,
 • nazwa sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
 • nazwa usługi/towaru,
 • ilość zamówionych towarów/usług,
 • cena netto,
 • stawka podatku,
 • kwota podatku,
 • kwota brutto,
 • termin zapłaty należności.
Nie ma konieczności umieszczania na fakturze nazwy. Dzieje się tak dlatego, że nazwa nie należy do elementów koniecznych wymienianych w przepisach.

TERMIN WYSTAWIENIA FAKTURY PRO FORMA


Przepisy nie wyznaczają terminu wystawienia faktury pro forma. Taki dokument można wystawić przed otrzymaniem zaliczki lub przedpłaty, natomiast nie można go wręczyć klientowi po otrzymaniu zaliczki lub całości należności. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany do wystawienia faktury właściwej. 

Po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury na pełną kwotę sprzedaży. Wcześniejszy dokument pro forma ani nie zwalnia go z tego obowiązku, ani nie zmniejsza kwoty wykazanej na normalnej fakturze.

Dopiero właściwa faktura stanowi dokument księgowy potwierdzający dokonaną transakcję i podlega księgowaniu oraz wprowadzeniu do rejestru VAT. W sytuacji kiedy po otrzymaniu faktury pro forma kontrahent dokona płatności sprzedawca zobowiązany jest wystawić fakturę do 15 dni od końca miesiąca, w którym miała miejsce zapłata (całości lub części należności).

Przykład faktury pro forma wygenerowanej w inFakt.pl

JAK SZYBKO WYSTAWIĆ FAKTURĘ PRO FORMA?


Faktura pro forma najlepiej, by była wystawiona w dedykowanej aplikacji. Dzięki temu można mieć pewność, że dokument będzie czytelny i spełni swoją funkcję. inFakt.pl to program online, który z powodzeniem posłuży Ci do wystawiania pro formy. Aby tego dokonać, wykonaj następujące kroki:
 • Załóż darmowe konto w inFakt.pl lub zaloguj się.
 • W menu po prawej stronie ekranu kliknij w przycisk „Proforma”.
 • Podaj dane swojej firmy.
 • Podaj dane klienta – wystarczy NIP, reszta danych uzupełni się sama!
 • Wybierz daty wystawienia, sprzedaży oraz termin zapłaty.
 • Podaj nazwę towaru/usługi, stawkę VAT i cenę (wystarczy netto lub brutto – druga kwota wyliczy się sama).
 • Kliknij „Zapisz”.
 • Przejrzyj podgląd wystawionej faktury pro forma.
 • Klikając w przycisk „Drukuj”, aby zapisać fakturę jako PDF.
To wszystko – pro forma gotowa. Jeśli chcesz tak wystawioną pro formę zamienić w fakturę, w inFakt.pl jest to równie proste. W tym celu wystarczy otworzyć edycję wystawionej proformy i w menu po prawej kliknąć w opcję: „Zmień na fakturę”.

Chcesz przetestować te oraz inne opcje jakie daje użytkownikowi Program do Fakturowania? Nic prostszego. Zarejestruj się w inFakcie wypełniając poniższy formularz, a do 3 faktur miesięcznie będziesz mógł wystawiać zupełnie za darmo. Sprawdź już dziś i dołącz do grona przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFaktowi. 

Faktura pro forma wystawiona szybko i sprawnie? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś!

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 9 milionów wystawionych faktur!


Poleć artykuł:
2015-10-02

Podobne artykuły

Co to jest i do czego służy faktura PRO FORMA?
Wielu płatników zastanawia się, co to jest i do czego służy faktura PRO FORMA? Poniższy tekst ma charakter czysto informacyjny i stanowi odpowiedź na powyższe pytanie.
Jaki charakter ma faktura pro forma?
Tutaj dowiesz się, jaki charakter ma faktura pro forma.
Faktura proforma online
Faktura proforma online. Druk faktury proformy online. Zasady wystawiania faktury proforma online. Wystawianie faktury proforma online. Formularz faktura proforma.
Załaduj więcej artykułów
Jak wystawić fakturę proforma
Strona oferuje zbiór informacji o tym jak wystawić fakturę proformę. Zalecany program do wystawiania faktur to Infakt.pl
Faktura proforma druk
Szukasz druku faktury proforma? Skorzystaj z prostego programu online. Wystaw i wydrukuj za darmo fakturę proforma w inFakt.pl.
Faktura proforma wzór
Chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać faktura proforma? Wejdź na inFakt.pl i dowiedz się, a potem wystaw fakturę proforma w parę chwil. Za darmo.
Faktura proforma 2014
Choć nie jest to dokument księgowy, nie trafia do KPiR, ani nawet nie jest wiążący dla obu stron transakcji to jednak przedsiębiorcy często decydują się jego wystawienie. Czym dokładnie jest i jak wygląda faktura proforma 2014 r.?
Faktura proforma 2015
Nie przeczytacie o niej w polskich przepisach, bo w nich nie istnieje. Nie posłuży też przedsiębiorcy jako potwierdzenie przychodu, jak i dowód poniesienia kosztu. Ten specyficzny dokument często można jednak spotkać w kontaktach pomiędzy firmami i warto wiedzieć jak można go wykorzystać. Wyjaśniamy jak w praktyce wygląda faktura proforma 2015.

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak ustalić stawkę VAT na fakturze?

Rejestracja do VAT niesie z sobą podstawowy obowiązek wymagający znajomości przepisów. Każdy VAT-owiec musi pilnować, aby do transakcji doliczać VAT według odpowiednich stawek. Pomyłki w tym zakresie mogą pociągać za sobą skutki podatkowe odczuwalne zarówno przez przedsiębiorcę, jak i jego klienta.

Jak i kiedy poprawnie wystawić fakturę VAT?

Podczas prowadzenia firmy faktury są zwykle na porządku dziennym, ponieważ potwierdzają zawierane transakcje. Są to zarówno faktury zakupowe, które standardowo służą do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, jak i faktury sprzedażowe. W obu przypadkach dokumenty te wpływają na kwoty płaconych podatków, dlatego są niezwykle ważne. Podpowiadamy jak poprawnie wystawić fakturę VAT.

5 kwestii, o których musisz pamiętać wystawiając fakturę

Fakturowanie w wielu firmach odgrywa bardzo ważną rolę, a tym samym zajmuje sporo czasu. W końcu standardowo to faktura potwierdza sprzedaż, a zawarte na niej dane decydują o kwotach podatków do zapłaty. Dlatego warto dobrze poznać zasady fakturowania, aby działać zgodnie z prawem. Poniżej przedstawiamy 5 ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przed wystawieniem faktury.