Faktura korygująca - kto i kiedy wystawia

Przedsiębiorca, który przy wystawianiu faktury popełnił błąd nie powinien tego bagatelizować. Z nieprawidłowo wystawionymi dokumentami mogą wiązać się konsekwencje podatkowe. W takiej sytuacji konieczna jest faktura korygująca. Jakie dokładnie zasady się z tym wiążą?


KIEDY WYSTAWIANA JEST FAKTURA KORYGUJĄCA?


Pomimo dokładania wielu starań i skrupulatnego wystawiania faktur może się zdarzyć, że przedsiębiorca popełni błąd w sporządzonym dokumencie. W myśl przepisów są dwie możliwości poprawienia danych pojawiających się na fakturze. 

Pierwszym sposobem na poprawę błędów jest faktura korygująca. Prawo do jej wystawienia ma jednak tylko sprzedawca. Podstawowa zasada wskazuje, że faktura korygująca wystawiana jest w m.in. w następujących przypadkach:

  • udzielenie rabatu,
  • zwiększenie należności,
  • otrzymanie zwrotu zapłaty,
  • pojawienie się błędów – faktura korygująca błędy w cenie, stawkach podatków lub jakiekolwiek innej pozycji pierwotnej faktury.

Należy wiedzieć, że na fakturze korygującej powinno się znaleźć m.in. słowo „Korekta” lub „Faktura korygująca”, przyczyna korekty oraz treść po korekcie. Treść „przed korektą”, czyli pierwotna, nie jest w tym akurat przypadku konieczna. Wystarczy, że na fakturze korygującej znajdą się kwoty o poprawionych, zmienionych wartościach. 

Faktura korygująca w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 9 milionów wystawionych faktur!

MOŻLIWE JEST WYSTAWIENIE NOTY KORYGUJĄCEJ


Nie zawsze błąd na dokumencie wymaga, by wystawiona została faktura korygująca. Inny sposób to nota korygująca wystawiana przez nabywcę. Za jej pomocą kupujący może poprawiać takie błędy, jak dane nabywcy lub sprzedawcy, nazwa towaru, itp.  

Zgodnie z regulacjami nota korygująca nadal wymaga akceptacji wystawcy faktury pierwotnej. Nie ma jednak żadnych wytycznych co do formy w jakiej formie ta akceptacja może zostać wyrażona, przy czym może, ale na pewno nie musi to być podpis. 

Można zatem założyć, że wystarczy akceptacja np. w postaci e-maila. Sporządzając notę korygującą nie wolno zapomnieć, by zamieścić na niej zarówno treść pierwotną (korygowaną), jak i o korekcie. 

CZY PODPIS NA FAKTURZE KORYGUJĄCEJ JEST KONIECZNY?


Zgodnie z przepisami wymagane jest potwierdzenie, że faktura korygująca została przez nabywcę usługi lub towaru odebrana. Wystarczy potwierdzenie otrzymania uzyskane w inny sposób niż za pomocą podpisu, np. e-mailowo. Jest to o tyle istotne, że obniżenia VAT-u do zapłaty można dokonać dopiero w okresie, w którym uzyskało się wspomniane potwierdzenie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy niemożliwe jest uzyskanie takiego potwierdzenia. Jak się w takiej sytuacji zachować?

Otóż przedsiębiorca będzie miał szansę w takim momencie obniżyć VAT jeśli dopełni starań w dostarczeniu korekty i upewni się, że nabywca o tym wie. Dowodami na to mogą być np. potwierdzenie pocztowe nadania listu z korektą do nabywcy, czy korespondencja e-mailowa. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji nie ma absolutnej pewności, że dowody zostaną uznane przez fiskusa, choć jest na to spora szansa.

Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl

FAKTURA KORYGUJĄCA - JAK WYSTAWIĆ W INFAKT.PL?


Na wystawionej fakturze pojawił się błąd? Nie musisz samodzielnie szukać wzoru faktury korygującej – wystarczy kilka kliknięć, aby wygenerować zgodny z przepisami dokument w pliku PDF. Jak tego dokonać? Wystarczy dołączyć do grona użytkowników inFakt.pl. 

Aby wystawić fakturę korygującą w aplikacji wystarczy przejść do zakładki „Przychody” i z menu po prawej stronie wybrać opcję „Faktura korygująca”. Następnie wykonaj następujące kroki:
  • Wpisz numer faktury korygowanej.
  • Uzupełnij daty (wystawienia faktury korygowanej, sprzedaży, wystawienia korekty i terminu zapłaty).
  • Uzupełnij pole przed korektą i po korekcie (dane przed korektą nie są wymagane, ale inFakt.pl zachował tę opcję).
  • Kliknij w przycisk „Zapisz”.
Gotowe! Teraz możesz zapisać fakturę jako PDF (wydrukować) lub wysłać ją e-mailem do klienta. Jeśli otrzymasz potwierdzenie otrzymania faktury korygującej, otwórz ponownie edycję faktury korygującej i kliknij w przycisk „Dostałem podpisany dokument”. Dopiero wówczas zmiany związane z korektą zostaną uwzględnione do rozliczeń podatkowych.

Chcesz szybko i wygodnie wystawiać faktury korygujące? Już teraz załóż konto w inFakt.pl wypełniając poniższy formularz i dołącz do przeszło 340 tys. naszych użytkowników. Dzięki temu możesz przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. Oto kompletny wachlarz usług fakturowania, których potrzebujesz! 

Faktura korygująca w kilka chwil? Jeśli szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur załóż darmowe konto w inFakcie. Sprawdź koniecznie!


Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 9 milionów wystawionych faktur!
Poleć artykuł:
2015-09-29

Podobne artykuły

Jak poprawnie skorygować fakturę VAT marża i jak potwierdzić odebranie korekty faktury?
Korygowanie faktur VAT marża nie jest w żaden specjalny sposób opisane w ustawie o podatku od towarów i usług więc należy zakładać, że prowadzone ono powinno być na zasadach ogólnych. Częstym błędem jest tutaj wystawienie omyłkowo zwykłej faktury VAT zamiast faktury VAT marża, co naprawia się poprzez wystawienie dwóch dokumentów kolejnych dokumentów.
Wystawienie faktury korygującej
Obowiązujące na terenie naszego kraju przepisy o VAT dokładnie wskazują przypadki, w których to podatnik nabywa prawo do tego, aby wystawić tak zwane dokumenty korygujące
Nota korygująca
Chcesz szybko wystawić notę korygującą? Skorzystaj z inFakt.pl - prostego programu online. Wystaw notę korygującą – prosto, szybko i za darmo.
Załaduj więcej artykułów
Faktura korygująca a formularz
Jak powszechnie wiadomo faktura korygująca to niezwykle ważny dokument w każdej firmie, jednak w większości przypadków stosunkowo rzadko używany
Faktura korygująca program
Faktura korygująca to bardzo ważny, jednak używany dużo rzadziej niż inne dokument, ponieważ wszystkie przedsiębiorstwa, na co dzień wystawiają wiele faktur VAT, jednak w niektórych przypadkach mogą one wymagać korekt
Jak wystawić fakturę korygującą
Jak wystawić fakturę korygującą? Co powinno znaleźć się na fakturze korygującej? Sprawdź w inFakt.pl Wystawiaj faktury korygujące online.
Czym jest faktura korygująca VAT?
Strona z drukami faktur korygujących VAT. Zamiast szukać faktur korygujących w sieci możesz łatwo wystawiać je teraz dzięki usłudze Infakt.pl.
Faktura korygująca XLS
Faktura korygująca xls to nic innego jak wzór faktury korygującej dostępnej w formacie Microsoft Excel. Wystawiaj faktury online w inFakt.pl Skorzystaj z księgowości internetowej.
Faktura korygująca przykład
Nikt nie jest doskonały, jeśli więc wystawiając fakturę popełniłeś błąd – nie martw się, podpowiemy Ci jak ją skorygować.
Faktura korygująca darmowa
Popełniłeś błąd przy wystawianiu faktury? Nie martw się – faktura korygująca darmowa dostępna na inFakt.pl rozwiąże Twój problem.
Faktura korygująca druk
Chcesz pobrać druk faktury korygującej? Wejdź na inFakt.pl i sprawdź, a potem prosto i szybko stwórz druk faktury korygującej. Za darmo.
Faktura korygująca do faktury
Strona dla dokumentu jakim jest faktura korygująca do faktury. Bardzo ważnego dokumentu w nie jednej firmie.
Faktura korygująca próba
Faktura korygująca. Sprawdź jakie elementy powinna zawierać oraz jak szybko i sprawnie ją wystawić z aplikacja inFakt!
Zbiorcza faktura korygująca
Jeśli w wystawionej fakturze pojawią się błędy, faktura korygująca pozwala je poprawić, a zbiorcza faktura korygująca pozwala poprawić błędy w wielu dokumentach naraz.
Nota korygująca przykład
Zarówno w firmie jak i w życiu codziennym zdarza nam się popełniać błędy, jednak te dokonane w księgowości naszego przedsiębiorstwa należy korygować zgodnie ze wszystkimi przepisami w formalny sposób
Zwrot towaru
Zwrot towaru każdemu przedsiębiorcy kojarzy się z zagadnieniem faktur korygujących, niezależnie od tego czy jest on sprzedawcą, czy też nabywcą.
Faktura VAT korygująca
Chcesz wystawić fakturę korygującą? Wejdź na inFakt.pl i załóż darmowe konto, a potem wystaw fakturę korygującą w parę chwil. Za darmo.
Faktura VAT korygująca download
Strona daje możliwość wygenerowania, pobrania i wydrukowania faktur VAT korygujących. Zapraszamy na download faktur korekt Infakt.pl.
Faktury korekty
Strona o korekcie do faktury VAT wystawionej w programie fakturowym online Infakt.pl

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak prawidłowo opisać fakturę

Faktura to podstawowy dokument funkcjonujący w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Umiejętność prawidłowego wystawienia i opisania faktury jest istotna dla każdego, kto chce sprzedawać swoje towary lub usługi. Pewne ważne informacje powinni przyswoić sobie już początkujący przedsiębiorcy.

Podatek VAT - kiedy można anulować fakturę

Aktualnie obowiązujące przepisy nie odnoszą się do kwestii anulowania faktury. Nie znaczy to wcale, że takie postępowanie jest zabronione. Przedsiębiorca może anulować wystawioną fakturę – dochodzi do tego jednak w specyficznych sytuacjach.

Błędna stawka VAT na fakturze, co wtedy?

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciążą ważne obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie prawidłowej stawki VAT. Przepisy dotyczące stawek VAT mogą nie być jasne dla przedsiębiorców, dlatego błędy pod tym względem jak najbardziej zdarzają się.