Faktura korygująca

Przedsiębiorca, który przy wystawianiu faktury popełnił błąd nie powinien tego bagatelizować. Z nieprawidłowo wystawionymi dokumentami mogą wiązać się konsekwencje podatkowe. W takiej sytuacji konieczna jest faktura korygująca. Jakie dokładnie zasady się z tym wiążą?

KIEDY WYSTAWIANA JEST FAKTURA KORYGUJĄCA?


Pomimo dokładania wielu starań i skrupulatnego wystawiania faktur może się zdarzyć, że przedsiębiorca popełni błąd w sporządzonym dokumencie. W myśl przepisów są dwie możliwości poprawienia danych pojawiających się na fakturze. 

Pierwszym sposobem na poprawę błędów jest faktura korygująca. Prawo do jej wystawienia ma jednak tylko sprzedawca. Podstawowa zasada wskazuje, że faktura korygująca wystawiana jest w m.in. w następujących przypadkach:

 • udzielenie rabatu,
 • zwiększenie należności,
 • otrzymanie zwrotu zapłaty,
 • pojawienie się błędów – faktura korygująca błędy w cenie, stawkach podatków lub jakiekolwiek innej pozycji pierwotnej faktury.

Należy wiedzieć, że na fakturze korygującej powinno się znaleźć m.in. słowo „Korekta” lub „Faktura korygująca”, przyczyna korekty oraz treść po korekcie. Treść „przed korektą”, czyli pierwotna, nie jest w tym akurat przypadku konieczna. Wystarczy, że na fakturze korygującej znajdą się kwoty o poprawionych, zmienionych wartościach. 

Faktura korygująca w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

MOŻLIWE JEST WYSTAWIENIE NOTY KORYGUJĄCEJ


Nie zawsze błąd na dokumencie wymaga, by wystawiona została faktura korygująca. Inny sposób to nota korygująca wystawiana przez nabywcę. Za jej pomocą kupujący może poprawiać takie błędy, jak dane nabywcy lub sprzedawcy, nazwa towaru, itp.  

Zgodnie z regulacjami nota korygująca nadal wymaga akceptacji wystawcy faktury pierwotnej. Nie ma jednak żadnych wytycznych co do formy w jakiej formie ta akceptacja może zostać wyrażona, przy czym może, ale na pewno nie musi to być podpis. 

Można zatem założyć, że wystarczy akceptacja np. w postaci e-maila. Sporządzając notę korygującą nie wolno zapomnieć, by zamieścić na niej zarówno treść pierwotną (korygowaną), jak i o korekcie. 

CZY PODPIS NA FAKTURZE KORYGUJĄCEJ JEST KONIECZNY?


Zgodnie z przepisami wymagane jest potwierdzenie, że faktura korygująca została przez nabywcę usługi lub towaru odebrana. Wystarczy potwierdzenie otrzymania uzyskane w inny sposób niż za pomocą podpisu, np. e-mailowo. Jest to o tyle istotne, że obniżenia VAT-u do zapłaty można dokonać dopiero w okresie, w którym uzyskało się wspomniane potwierdzenie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy niemożliwe jest uzyskanie takiego potwierdzenia. Jak się w takiej sytuacji zachować?

Otóż przedsiębiorca będzie miał szansę w takim momencie obniżyć VAT jeśli dopełni starań w dostarczeniu korekty i upewni się, że nabywca o tym wie. Dowodami na to mogą być np. potwierdzenie pocztowe nadania listu z korektą do nabywcy, czy korespondencja e-mailowa. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji nie ma absolutnej pewności, że dowody zostaną uznane przez fiskusa, choć jest na to spora szansa.

Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl

FAKTURA KORYGUJĄCA - JAK WYSTAWIĆ W INFAKT.PL?


Na wystawionej fakturze pojawił się błąd? Nie musisz samodzielnie szukać wzoru faktury korygującej – wystarczy kilka kliknięć, aby wygenerować zgodny z przepisami dokument w pliku PDF. Jak tego dokonać? Wystarczy dołączyć do grona użytkowników inFakt.pl. 

Aby wystawić fakturę korygującą w aplikacji wystarczy przejść do zakładki „Przychody” i z menu po prawej stronie wybrać opcję „Faktura korygująca”. Następnie wykonaj następujące kroki:
 • Wpisz numer faktury korygowanej.
 • Uzupełnij daty (wystawienia faktury korygowanej, sprzedaży, wystawienia korekty i terminu zapłaty).
 • Uzupełnij pole przed korektą i po korekcie (dane przed korektą nie są wymagane, ale inFakt.pl zachował tę opcję).
 • Kliknij w przycisk „Zapisz”.
Gotowe! Teraz możesz zapisać fakturę jako PDF (wydrukować) lub wysłać ją e-mailem do klienta. Jeśli otrzymasz potwierdzenie otrzymania faktury korygującej, otwórz ponownie edycję faktury korygującej i kliknij w przycisk „Dostałem podpisany dokument”. Dopiero wówczas zmiany związane z korektą zostaną uwzględnione do rozliczeń podatkowych.

Chcesz szybko i wygodnie wystawiać faktury korygujące? Już teraz załóż konto w inFakt.pl wypełniając poniższy formularz i dołącz do przeszło 340 tys. naszych użytkowników. Dzięki temu możesz przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur w miesiącu zupełnie za darmo. Oto kompletny wachlarz usług fakturowania, których potrzebujesz! 

Faktura korygująca w kilka chwil? Jeśli szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur załóż darmowe konto w inFakcie. Sprawdź koniecznie!


Data modyfikacji:2015-06-24

Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.


Zobacz jakie to proste

Wystaw fakturę w 4 kliknięciach

 • Kliknij w przycisk Nowa faktura.

 • Po wpisaniu NIP-u klienta
  dane uzupełnią się same.

 • Wpisz nazwę towaru lub usługi. Podaj wartość usługi
  i datę wystawienia. Określ rodzaj waluty.

 • Gotową fakturę możesz przesłać e-mailem lub wydrukować.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Fakturowanie inFakt jest przeznaczone dla wszystkich firm działających na terenie Polski. Z naszych usług najczęściej korzystają osoby pracujące w takich branżach jak: