Księgowość

Prowadzenie księgowości to konieczność dla firm korzystających z zasad ogólnych lub podatku liniowego. Wbrew pozorom, nie jest to tylko przykry obowiązek – księgowość prowadzona przez fachowe biuro rachunkowe może pozytywnie wpływać na kondycję finansową Twojego biznesu. Dzięki temu możesz skupić się na rozwijaniu swojej działalności gospodarczej.


Czym jest księgowość?

Księgowość to ogół formalności związanych z prowadzeniem firmy, w tym wystawianie i przechowywanie faktur, księgowanie i przechowywanie faktur kosztowych, prowadzenie ewidencji i rejestrów, czy sporządzanie deklaracji i składanie ich w urzędach. Księgowość na różnych poziomach muszą prowadzić niemal wszyscy przedsiębiorcy. Najpowszechniejsza forma księgowości jest oparta na KPiR. W ten sposób prowadzą ją m.in. właściciele firm korzystający z zasad ogólnych.

W jaki sposób prowadzić księgowość opartą na KPiR?

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to wbrew zawiłej nazwie dość prosta ewidencja zawierająca wszystkie zdarzenia gospodarcze z danego okresu, w tym kwoty przychodów i kosztów, daty i opisy zdarzeń gospodarczych. Nie zmienia to faktu, że KPiR należy prowadzić skrupulatnie i uważnie, ponieważ od zapisów w księdze zależą kwoty podatków do zapłaty. KPiR można prowadzić samodzielnie w dowolny sposób (np. w aplikacji online) lub zlecić tę czynność do biura rachunkowego.

Przykład KPiR utworzonej w program inFakt.pl Przykład KPiR utworzonej w programie inFakt.pl

Księgowość w biurze rachunkowym – jak to działa?

Najwygodniejszy sposób prowadzenia księgowości to zlecenie jej do biura rachunkowego. Wówczas to księgowi przejmują odpowiedzialność za formalności i rozliczenia firmy. Typowy miesiąc przedsiębiorcy, którego księgowość prowadzona jest w biurze rachunkowym wygląda następująco:

 1. Przedsiębiorca wystawia faktury przychodowe i gromadzi dokumenty kosztowe (m.in. faktury i rachunki).
 2. Wszystkie faktury przekazywane są księgowym do konkretnego dnia miesiąca (np. do 5).
 3. Księgowi zapisują przychody i koszty w KPiR, sporządzają ewidencje i deklaracje oraz wyliczają kwoty podatków.
 4. Przedsiębiorca otrzymuje informacje o kwotach podatków i składek ZUS do zapłaty oraz wpłaca je we własnym zakresie.
 5. Księgowi składają deklarację podatkową w imieniu przedsiębiorcy.
 6. Księgowi przechowują sporządzoną dokumentację księgową i reprezentują przedsiębiorcę przed urzędami.

Dzięki temu obowiązki właściciela firmy związane z formalnościami są ograniczone do minimum. Tak naprawdę wiążą się tylko z właściwym dokumentowaniem sprzedaży oraz pamiętaniem, aby gromadzić w danym okresie dokumenty kosztowe. Oczywiście, księgowość opisana powyżej to najbardziej podstawowa jej wersja – najlepsze biura rachunkowe oferują wraz z księgowością szereg usług dodatkowych. Do nich zaliczają się:

 • stały dostęp do skanów faktur i szczegółów rozliczeń w aplikacji online,
 • wygodne sposoby dostarczania dokumentów, np. kurierem lub w postaci skanów elektronicznych,
 • aktywna pomoc w optymalizacji kosztów firmowych,
 • wsparcie merytoryczne poza standardowymi godzinami pracy biurowej, w tym w weekendy.

Czy księgowość można prowadzić samodzielnie?

Tak – niektórzy przedsiębiorcy mogą prowadzić księgowość na własną rękę, wykorzystując do tego aplikacje online. Czynność ta wymaga znajomości przepisów oraz poświęcenia czasu na księgowość, w tym sporządzanie dokumentacji – przy niewielkiej działalności jest to ok. kilku godzin w miesiącu.

Wygodna i nowoczesna księgowość – ogólnopolskie biuro rachunkowe inFakt

Szukasz optymalnej księgowości, która spełni Twoje wymagania? Świetnie – mamy dla Ciebie ofertę księgowości w Biurze Rachunkowym inFakt. Nasza usługa oferuje znacznie więcej niż podstawowe księgowanie faktur, dzięki czemu masz zarazem święty spokój i pełną świadomość operacji księgowych firmy. Oprócz tego nie tracisz czasu na dojazdy do biura!

Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe to:

 • bezpieczna i profesjonalna obsługa księgowa biura rachunkowego,
 • dostarczanie dokumentów kurierem (w cenie) lub w postaci skanów elektronicznych,
 • narzędzie online do wystawiania faktur,
 • stały dostęp do skanów faktur w aplikacji online,
 • możliwość analizowania i monitorowania finansów w aplikacji online,
 • aktywna, regularna pomoc w optymalizacji kosztów firmowych,
 • wsparcie merytoryczne od pon. do pt. w godz 7-22 i w godz. 9-17 w soboty.

Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe w inFakcie to usługa idealnie dopasowana do potrzeb przedsiębiorców. Dzięki niej księgowość pozytywnie wpływa na rozwój biznesu – warto korzystać!

Autor: Wiktor Sarota

Zobacz również

Dowody księgowe

Wszystkie te rachunki i faktury, które jako zwykły podatnik możemy po prostu wyrzucić do kosza i o nich zapomnieć, w przypadku, gdy prowadzimy działalność, stają się ważnymi dowodami księgowymi

pokaż więcej tematów

Księgowa

Zmieniające się przepisy podatkowe wymagają trzymania ręki na pulsie

Zmiana księgowej

Przedsiębiorcy stoją przed wieloma dylematami natury formalnej, wśród których bardzo ważnym jest wybór dotyczący księgowości, którą najwygodniej zlecić do biura rachunkowego

Jak zmienić biuro rachunkowe

Prowadzenie księgowości firmy to odpowiedzialne zadanie wymagające zarówno odpowiedniego przygotowania merytorycznego jak i technicznego

Zmiana biura rachunkowego

Dobre i rzetelne biuro rachunkowe pozwala przedsiębiorcy skoncentrować się na prowadzeniu biznesu, sprawy podatkowe pozostawiając profesjonalistom