Jak zarejestrować firmę w kilku prostych krokach?

Jak zarejestrować firmę? Mimo ciekawego pomysłu na biznes, część osób rezygnuje z rejstracji firmy w obawie przed przytłaczającymi formalnościami i biurokracją. Tymczasem po zmianach przepisów i wprowadzeniu CEIDG w lipcu 2011 roku zakładanie firmy jest znacznie prostsze.

ZAREJESTRUJ SIĘ W CEIDG

Nad tym jak zarejestrować firmę od strony formalnej z pewnością zastanawia się wiele osób, które chciałyby rozpocząć swoją działalność gospodarczą.

Żeby dołączyć do grona polskich przedsiębiorców należy zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W spisie znajdują się wszystkie firmy jednoosobowe działające na terenie Polski (również o statusie zawieszonych działalności). Ewidencja jest ogólnodostępna dla każdego – bazę CEIDG można wygodnie przeszukiwać w serwisie firma.gov.pl.

CEIDG funkcjonuje od 1 lipca 2011 r. i zastąpiła starszą ewidencję EDG, która nie pozwalała na dostęp elektroniczny. Wcześniej żeby zarejestrować nową działalność gospodarczą przedsiębiorca musiał się pofatygować aż do 4 miejsc: urzędu miasta, urzędu statystycznego, urzędu skarbowego i ZUS-u. Obecnie, sprawa wygląda nieco wygodniej. Jak założenie firmy przedstawia się aktualnie?

Prowadzisz już firmę? Skorzystaj z obsługi księgowej inFakt.

JAK ZAREJESTROWAĆ DZIAŁALNOŚĆ? ZŁÓŻ FORMULARZ CEIDG-1

Uzyskanie wpisu do CEIDG wymaga złożenia wypełnionego formularza CEIDG-1. To niezwykle istotna kwestia w kontekście tego jak zarejestrować firmę. Przed uzupełnianiem formularza dobrze jest przygotować wszystkie potrzebne informacje, są to m.in.:

 • szczegółowe dane osobowe przedsiębiorcy (zwłaszcza PESEL i NIP – o ile został nadany), nazwa firmy,
 • kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (wykaz PKD jest dostępny w internecie i urzędach gminy),
 • data rozpoczęcia działalności,
 • data powstania obowiązku opłacania składek ZUS,
 • adres działalności,
 • dane urzędu skarbowego,
 • konto bankowe firmy,
 • forma opodatkowania (do wyboru: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa),
 • forma zapłaty zaliczki (miesięczna, kwartalna lub uproszczona),
 • dane firmy zajmującej się księgowością oraz miejsce przechowywania dokumentacji.

Te informacje będą miały wpływ na przyszłą działalność. Przykładowo w razie kontroli, urzędnicy skarbowi przejrzą operacje na zgłoszonym w CEIDG koncie bankowym. Koszty dotyczące siedziby działalności muszą być związane ze zgłoszonym w CEIDG adresem. Podobnie duże znaczenie mają forma opodatkowania oraz okres rozliczania zaliczki. Te kwestie trzeba dobrze przemyśleć podczas wypełniania CEIDG-1.

JAK ZŁOŻYĆ FORMULARZ CEIDG-1?

Istnieje kilka sposobów na złożenie formularza CEIDG-1 wymaganego przy rejestracji firmy. Jakich dokładnie? Otóż zgodnie z przepisami można:

 • zarejestrować się na stronie CEIDG i uzupełnić elektroniczny formularz CEIDG-1 (opcja dla przedsiębiorców, którzy posiadają podpis elektroniczny lub profil zaufany),
 • uzupełnić formularz CEIDG-1 online (bez konieczności rejestracji) i podpisać go w dowolnym urzędzie gminy,
 • pobrać i wydrukować formularz CEIDG-1, a następnie złożyć papierową wersję do urzędu gminy,
 • przesłać uzupełniony formularz CEIDG-1 listem poleconym do urzędu gminy (wymagany jest podpis przedsiębiorcy potwierdzony notarialnie).

SAM FORMULARZ CEIDG-1 TO ZA MAŁO

Złożenie CEIDG-1 służy przede wszystkim rejestracji firmy, ale poza tym spełnia jeszcze inne funkcje. Formularz jest jednocześnie wnioskiem o REGON i NIP. Należy jednak pamiętać, że formularz CEIDG-1 to dopiero początek formalności. Przedsiębiorca do 7 dni od rejestracji firmy obowiązkowo musi odwiedzić jeszcze ZUS, żeby zarejestrować się jako płatnik składek.

W tym celu wypełnia i składa ZUS ZUA / ZZA – jeśli wybiera wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto, jeśli podjął decyzję, że chce być VAT-owcem to musi złożyć wniosek VAT-R w urzędzie skarbowym.

INFAKT ZAREJESTRUJE DZIAŁALNOŚĆ ZA CIEBIE

Nadal masz wątpliwości jak zarejestrować firmę? Mamy na to receptę – inFakt założy firmę za Ciebie. Nasz zespół księgowych po otrzymaniu pełnomocnictwa zajmie się wszystkimi formalnościami. Klienci inFakt mają możliwość wglądu w cały proces zakładania firmy i obserwowania postępów. Dzięki temu zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu.

Wraz z rejestracją firmy, oferujemy Księgowość w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Przejmujemy odpowiedzialność za Twoje rozliczenia:

 • księgujemy koszty, składamy deklaracje podatkowe,
 • sporządzamy dokumentację,
 • reprezentujemy Cię przed urzędem skarbowym i ZUS-em.

Zaoszczędzony w ten sposób czas poświęć na obmyślanie skutecznej strategii działania firmy i pomnażania zysków. Wybierz zakładanie firmy i księgowość w inFakcie. Załóż konto już dziś i ciesz się prowadzeniem firmy bez zbędnych formalności.

Zapisz się do naszego newslettera Bądź na bieżąco z informacjami księgowymi dotyczącymi Twojej firmy